Türk ailelerinin spor alışkanlıkları ölçüldü

P&G Türkiye ve TMOK, ülkedeki Olimpiyat Oyunları algısını ve spor alışkanlıklarını ölçmek için GfK Türkiye’ye bir saha araştırması yaptırdı.

20.03.2012 - 00:00 | MediaCat

Olimpiyat Oyunları’nın sponsoru P&G ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK), Türkiye’de ailelerin spor alışkanlıklarını ölçmek ve Olimpiyat Oyunları’na ne kadar ilgi gösterildiğini anlamak için ülke çapında bir saha araştırması yaptırdı.

Araştırma sonuçları, Türkiye’de belirli spor dallarına ilgi gösterildiğine işaret etse de ailelerin çocuklarını spora yönlendirme konusunda hevesli olduklarını ancak bu konuda teşvik ve desteğe ihtiyaç duyduklarını ortaya koyuyor.

Olimpiyat Oyunları sponsorluğu kapsamında Türkiye’de Olimpiyat Oyunları ruhunu canlandırmayı ve çocukları, gençleri ve aileleri spora teşvik edecek büyük bir olimpik hareket başlatmayı hedefleyen P&G Türkiye ve TMOK, ülkedeki Olimpiyat Oyunları algısını ve spor alışkanlıklarını ölçmek için GfK Türkiye’ye bir saha araştırması yaptırdı. Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesini temsilen seçilen 1469 tüketici ile görüşülerek gerçekleştirilen “Spor Alışkanlıkları ve Olimpiyat Oyunları’na Bakış” adlı araştırma, ülkede spor ve Olimpiyat Oyunları algısı ile ilgili çarpıcı veriler ortaya koyuyor.
 
Türkiye’de ailelerin dörtte biri spor yapıyor
Araştırmadan çıkan sonuçlara göre Türkiye’de ailelerin yüzde 25’inde en az 1 kişi spor yapıyor. Spor yapan ailelerin en fazla yer aldığı bölge yüzde 40 ile Marmara Bölgesi. Yetişkinlerin, özellikle de kadınların en fazla tercih ettikleri spor dalı yürüyüş. Bunu, Türkiye’deki en popüler spor dalı olan futbol izliyor. Yüzme, bisiklet, tenis ve kayak gibi sporlar ise listenin en alt sıralarında yer alıyor. Spor yapanların yarıya yakını sağlıklı yaşam için spor yaptığını söylüyor. Anneler çocuklarını en çok ‘sağlıklı ve zinde yaşam’ için spora yönlendiriyor

Hanede spor yapan en az 1 kişinin bulunduğu yüzde 25’lik kesim içinde spor yapan çocukların oranı yüzde 37. Bu çocuklar haftada ortalama iki günlerini spora ayırıyorlar. Çocukların yüzde 70’e yakını spor dalı olarak babaları gibi futbolu tercih ediyor. Bunu fitness, basketbol ve dövüş sporları takip ediyor. Çocuklar spor yapma konusunda sırasıyla ailelerini, öğretmenlerini, koçlarını ve antrenörlerini rol model olarak görüyorlar. Diğer deyişle, çocukları spora yönlendirmede en etkin kişiler anne ve babalar. Araştırma sonuçlarına göre anneler çocuklarını en çok “sağlıklı ve zinde yaşam” için spora yönlendiriyor.

Olimpik spor dalları arasında öne çıkan yüzme, kayak ve koşu ise Türkiye’de çocukların en az tercih ettikleri spor dalları arasında yer alıyor. Spor yapan çocukların neredeyse yarısı spor aktivitelerini okuldaki beden eğitimi derslerinde ya da okul takımında gerçekleştiriyor. Spor için tercih edilen diğer alanlarsa özel spor kulüpleri ve halı saha.

Olimpiyat Oyunları’nda erkekler futbolu, kadınlar basketbolu tercih ediyor

“Spor Alışkanlıkları ve Olimpiyat Oyunları’na Bakış” araştırması, Türkiye’de Olimpiyat Oyunlarına bakışla ilgili de çarpıcı veriler içeriyor. Türkiye’de daha çok erkek izleyicilerin rağbet ettiği Olimpiyat Oyunları’nı televizyondan takip edenlerin oranı yüzde 50 civarında. Olimpiyat izleyicilerinin çoğu erkek olunca izlenen spor dalı da futbol oluyor. Atletizmi takip eden kadın-erkek sayısı birbirine yakınken, basketbol, yüzme ve tenis gibi spor dalları, daha çok kadınları ekran başına bağlıyor.
 
P&G Türkiye ve TMOK, Olimpik Hareket kapsamında çocukları, gençleri ve ailelerini spor yapmaya teşvik etmek ve ülkede olimpik spor dallarını tanıtmak ve sevdirmek amacıyla önümüzdeki dönemde çeşitli projeleri hayata geçirecek.
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.