Turizm Zirvesi’nde neler konuşuldu?

2012 Türkiye Turizm Zirvesi'nde "Türkiye’nin Yükselen Gücü ve Global Yansımaları","Global Ekonomik Kriz Nereye Gidiyor?" , "Türkiye’nin Yeni Çekim Alanları Gelişmeye Ne Kadar Açık? " ve "Global Krizi Nasıl Fırsata Çevirebiliriz? " başlıklı panellerde birçok değerli isim durum değerlendirmesinde bulunup, fırsatlardan bahsetti.

08.02.2012 - 00:00 | MediaCat

Bugün Lütfi Kırdar Kongre merkezinde gerçekleşen ve basın mensuplarının yoğun ilgisini çeken 2012 Türkiye Turizm Zirvesi’nde, "Türkiye’nin Yükselen Gücü ve Global Yansımaları","Global Ekonomik Kriz Nereye Gidiyor?" , "Türkiye’nin Yeni Çekim Alanları Gelişmeye Ne Kadar Açık? " ve "Global Krizi Nasıl Fırsata Çevirebiliriz? " başlıklı panellerde birçok değerli isim konuşmalar yaptı.

 "Türkiye’nin Yükselen Gücü ve Global Yansımaları" adlı birinci oturumun moderatörlüğünü TYD Başkanı Turgut Gür yaptı. Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, Öger Tour Yönetim Kurulu Başkanı ve Alman SDP Milletvekili Vural Öger, THY Pazarlama ve Satış Genel Müdür Yardımcısı Faruk Çizmecioğlu kriz dünya ekonomisini sarsan kriz ortamına rağmen Türkiye’nin büyümesini nasıl sürdürdüğüne ilişkin düşüncelerini, kendi alanlarından ve markalarından verdikleri örneklerle anlattılar.

Zirvenin sunuculuğunu ve "Global Ekonomik Kriz Nereye Gidiyor?" adlı ikinci oturumun moderatörlüğünü yapan Özlem Gürses’in bu oturumda konukları İstanbul Ticaret Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi, Uluslararası Ticaret Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hayri Erdoğan Alkin, Marmara Üniversitesi İngilizce iktisat Bölümü ve Boğaziçi Üniversitesi Asya Araştırmaları Merkezi’nden Prof. Dr. İbrahim Öztürk ve Kayı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Talha Görgülü idi.

Dünyadaki ekonomik krizin bulunduğu durumdan bahseden konuşmacılardan Prof. Dr. Hayri Erdoğan Alkin "Amerika’da kriz düzelmeye başladı. Ama Avrupa için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Avrupa’daki kriz derinleşerek devam edecek." derken, euro projesinin baştan yanlış olduğuna ve yaşlı ekonomistlerin bunu baştan söylediğine, fakat dinlenmediklerine değindi.

Prof.Dr. İbrahim Öztürk Türkiye’nin marka bilinirliğinin artmasının gerekliliğinden ve marka olmamış bir ülkeden marka sektör çıkmayacağından bahsetti. Aynı zamanda 2012 beklentilerinden bahseden Öztürk, Avrupa’daki tedirginlikler 2011’deki gibi bir belirsizliğe sürüklenmezse, 2012’de Türkiye’deki büyümenin devam edeceğini söyledi.

Kayı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Talha Görgülü ise, dünyadaki büyük krizin, finans sektörünü idare eden fonların veya paranın siyaseti dengeleyecek şekilde nasıl kullanılması gerektiğine karar veren kişilerin gerçekleştirdiği bir söylentisi olduğunu düşündüğünü belirtirken, 2012 rezervasyonlarının şimdiden geçen yıla oranla %50 daha fazla olmasınından bunu ispatladığını söyledi. 2012’de özellikle turizmde öncelikle 12 aya yaymakla ilgili, çözümler yaratmaya çalıştıklarını ve 2012’den sonra Türkiye turizminin çok iyi yerlere gelmesini beklediklerini söyledi.

Oturumun konuşmacıları genel anlamda Türkiye’nin geleceği ile ilgili olumlu düşünceleriyle konuşmalarını bitirdiler.

Öğleden sonraki panellerden önce Reklamcı, Yazar ve Öğretim Görevlisi Necati Özkan "Ülke Markaları ve Türkiye" başlıklı sunumuyla sahnedeydi. Türkiye markasının değer kazanmasıyla hepimizin değer kazandığını söyleyen Özkan, başına bir şey geldiğinde de hepimiz kaybettiğini vurguladı.

Üçüncü oturumun konusu "Türkiye’nin Yeni Çekim Alanları Gelişmeye Ne Kadar Açık? " idi. Bu oturumun konuşmacılarından İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı İstanbul Modern’in kuruluş aşamasında yaşadıkları deneyimi ve şu anda dünyada müzeler arasında geldikleri yeri, İstanbul’un kültür turizmine kattıkları değeri anlattı.

TÜROFED Başkanı Osman Ayık, TÜROB Başkanı Timur Bayındır ve Türkiye Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu’nun da konuşmacı olduğu oturumda Türkiye’de farklı kategorilerdeki turizmin de gelişmesinin gerekliliğinden bahsedildi.

Günün son oturumunun konukları WTTC Pazarlama Direktörü Geoffrey Breeze, TUI Türkiye Temsilcisi Hüseyin Baraner, Thomas Cook Group’tan Philip Poile ve TUREB ve İRO Başkanı Şerif Yenen’di. "Global Krizi Nasıl Fırsata Çevirebiliriz?" başlıklı oturumu TÜSİAD Yedek Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Silahtaroğlu Baykal yönetti. Değişen turist profilinden bahsedilen ve değişen turizm pazarlarının konuşulduğu oturumda, online rezervasyonların turizmdeki önemine de değinildi.

Genel olarak Türkiye açısından olumlu bir havanın çizildiği oturumlarda, ortaya konulan çözüm önerileriyle birlikte zirve tamamlandı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.