Tüketicinin morali bozuk

Nielsen, 3 yıldır 51 ülkede sürdürdüğü "Global Tüketici Güven Endeksi Araştırması" sonuçlarına göre...

30.06.2008 - 09:51 | MediaCat

Nielsen, 3 yıldır 51 ülkede sürdürdüğü “Global Tüketici Güven Endeksi Araştırması” sonuçlarını açıkladı. Tüketici güveni hem Türkiye’de, hem de dünyada en düşük seviyelerine gerilerken, Türk tüketicileri, yüzde 92’lik oranla ülkelerinde ekonomik durgunluk olduğuna inanan tüketicilerin başında geldi.

Nielsen Özel Araştırmalar tarafından gerçekleştirilen Nielsen Global Online Tüketici Araştırması Nisan 2008’de Avrupa, Asya-Pasifik, Kuzey Amerika ve Ortadoğu’dan 51 markette 28.153 internet kullanıcısı arasında yapıldı. Mevcut güven seviyeleri, harcama alışkanlıkları-eğilimleri ve dünya genelinde tüketicilerin endişeleri hakkında fikir veren araştırma, tüketicilerin iş piyasalarına olan güveni, kendi kişisel mali durumları ve harcamaya hazır olmalarına dayanılarak geliştiriliyor.

Bu yıl gerçekleşen Nielsen Global Tüketici Güven Endeksi, son 6 ayda 6 puan düşerek, endeksin son 3 yılda gösterdiği en büyük düşüşü yaşadı ve 88 puan seviyesine kadar geriledi. Türkiye’nin endeks puanı da, yine ortalamanın çok altında kalarak en düşük seviyesine indi. Türkiye 67 puan ile 51 ülke içerisinde en alttan 4’üncü sırada yer aldı.

ABD’linin güveni düştü

Bölgeler arasında Avrupa’da Tüketici Güven Endeksi 6 puan düşerek 83 olurken, Amerika, Güven Endeksi’nde 17 puan gerileme göstererek en büyük düşüşü yaşadı. Endeks Asya-Pasifik ve EEMEA’da 3 puan, Güney Amerika’da ise 2 puan düştü. Portekiz, Kore ve Japonya dünyanın en kötümser ülkeleri olarak sıralamanın en altlarında yer alırken; Norveç, Hindistan, Endonezya ve Danimarka Nielsen’in Tüketici Güven Endeksi’nde en iyimser uluslar olarak global sıralamanın tepesine yerleştiler. İyimserliği artan ülkeler ise başta Tayvan olmak üzere Hollanda, Rusya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Brezilya ve Belçika oldu. Tüketici güveni Almanya ve Endonezya’da ise değişmeden aynı kaldı.

Türk tüketicileri, yüzde 92’lik oranla ülkelerinde ekonomik durgunluk olduğuna inanan tüketicilerin başında geldi. Türkiye’yi yüzde 89’luk oranla İtalya, yüzde 88’le Letonya, yüzde 85’lik oranla ABD izledi.

En büyük endişe enflasyon

Ekonomik durgunlaşma zamanlarında, global tüketiciler enflasyonu yüzde 61’lik oran ile en büyük endişeleri olarak gösterirken, enflasyonun ardından yüzde 53’lük oran ile işsizlik geliyor. Bu araştırmada da tüketicilerin önümüzdeki 6 ay için en büyük endişeleri, global olarak sırasıyla ekonomi, iş-yaşam dengesi, iş güvenliği, sağlık ve çocukların eğitim ve refahı konularında yoğunlaştı. Türkiye’de ise aynı konularda endişelere terör ve siyasi istikrar da eklendi.

Kaynak:www.referansgazetesi.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.