Tüketiciler gelecekte daha az nakit taşıyacak

MasterCard tarafından yaptırılan MasterIndex Araştırması’nın Ağustos 2008 verilerine göre; tüketiciler...

20.10.2008 - 13:18 | MediaCat

MasterCard tarafından gerçekleştirilen MasterIndex Araştırmasına göre; Türk Halkı kendilerini bozuk para derdinden kurtaran, düşük tutarlı harcamalarını yapabilecekleri, şifre ve imza istemeyen ödeme aracı MasterCard PayPass’lerini süpermarket, taksi ve semt pazarlarında da kullanmak istiyor.

Dünyanın en yaygın temassız ödeme sistemi MasterCard PayPass kullanım alanlarını her geçen gün genişletiyor. MasterCard PayPass’in kullanım kolaylığına ve rahatlığına alışan kart kullanıcıları, günlük hayatlarında alışveriş yaptıkları pek çok noktada MasterCard PayPass’lerini kullanabilmeyi istiyor.

MasterCard tarafından yaptırılan MasterIndex Araştırması’nın Ağustos 2008 verilerine göre; tüketiciler MasterCard PayPass’lerini süpermarketlerde (yüzde 59), taksilerde (yüzde 33) ve semtpazarlarında da (yüzde 32) kullanabilmeyi istiyor. MasterCard PayPass kabul etmesi istenen diğer noktalar arasında ulaşım ve sinemalar bulunuyor. Bilindiği gibi MasterCard PayPass Türkiye’de belirli süpermarket ve sinemalarda da kabul görüyor.

Nakit Ödeme Karşısında MasterCard PayPass’ın Başarısı

MasterCard’ın 13 ülkede nakit kullanmaya alternatif ödeme yöntemlerine karşı küresel eğilimin ölçülmesi ve tüketicilerin temassız ödeme gibi yeni teknolojilere yönelik ilgisinin belirlenmesi amacıyla yaptırdığı bir diğer araştırma olan “Küresel Nakit Kullanımı” araştırmasına göre; tüketiciler ileriki yıllarda çok daha az nakit kullanılacağına inanıyor. Küresel Nakit Kullanımı Araştırması sonuçlarına göre, bugün tüketiciler beş yıl öncesine oranla nakit ödeme yapmayı daha az tercih ediyor:

•Katılımcıların %75’i yakın bir gelecekte yanlarında büyük miktarda nakit bulundurmalarına gerek kalmayacağına inanıyor.

•Katılımcıların üçte ikisi (%66), alışverişlerinde beş yıl öncesine oranla daha az nakit ödeme yapmayı tercih ediyor.

•Katılımcıların çoğunluğu (%56), ödemelerde nakit ve çeklerin yerini banka ve kredi kartlarının alacağı, tümüyle nakitsiz bir toplum oluşacağına inanıyor.

•Katılımcıların yarısı (%49), eğer bankaları temin ederse, temassız kart kullanabileceklerini belirtiyor.

•Katılımcıların %47’si ise, temassız kartlardan, teknolojinin önemli faydalarından biri olarak söz ediyor.

•Katılımcıların sadece beşte biri (%21), 25 Doların altındaki ödemeler için, 10 dakikadan fazla sırada bekleyebileceklerini belirtiyor.

MasterCard PayPass 24 Ülkede 122 Bin Satış Noktasında Geçerli

MasterCard PayPass şu anda 24 ülkede 122 bin satış noktasında kullanılıyor. Son rakamlara göre dünya çapında 37 milyonun üzerinde MasterCard PayPass kart bulunuyor. MasterCard PayPass’in dünyada olduğu gibi Türkiye’de de özellikle ulaşım alanında yaygınlaşması bekleniyor. Kasa önü kuyruklarına rastlanan ve hızın önem kazandığı zincir marketler, fast food restoranlar, büfeler gibi yerlerde esnek ve güvenli çözüm sağlayan MasterCard PayPass, ayrıca dünyada bir çok stadyumda kapı girişlerinden stad içi satış noktalarına kadar bir çok alanda yer alıyor.

MasterCard PayPass’in yaygınlığı Türkiye’de de Hızla Artıyor

Hızlı, kolay ve güvenli alışveriş imkanı sağlayan MasterCard PayPass, İstanbul’da Deniz Otobüsleri İşletmeleri ve Dentur’un yanısıra sayısı her geçen gün artan taksi ve dolmuşlarda, Çanakkale, Samsun ve Kahramanmaraş’ta toplu taşımada kullanılıyor. Ayrıca aralarında Burger King, Starbucks, Kentucky Fried Chicken, Remzi Kitapevi, BTA Havalimanı Cafe ve Restoranları, TAV Otoparkları, Pizza Hut, D&R, bazı market zincirlerinin de bulunduğu üye işyerinde MasterCard PayPass kredi kartları kullanmak mümkün.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.