Tüketici güveni düzeyini koruyor

GfK Türkiye tarafından yürütülen araştırmaya göre Tüketici Güven Endeksi Mart ayında düzeyini koruyarak...

31.03.2009 - 13:35 | MediaCat

GfK Türkiye tarafından yürütülen araştırmaya göre Şubat 2009’da 3,6 puanlık bir yükselişle 72,6 düzeyine çıkan Tüketici Güven Endeksi Mart ayında düzeyini koruyarak 72,4 olarak kaydedildi. Tüketiciler Mart ayında, ekonomiyi, Ergenekon Davası’nı ve yerel seçimleri son bir ay içerisinde Türkiye’nin gündemindeki en önemli olay veya konu olarak belirttiler.

İşsizlik beklentisi arttı

Endeksin alt kalemlerine ve değişim oranlarına bakıldığında Mart ayında gelecek 12 ay için hanenin maddi durumuna yönelik beklenti değişmemiş 91,2 olarak gözlenmiştir. Genel ekonomik duruma yönelik beklenti de sabit kalmış ve 99,4 olarak kaydedilmiştir. İşsizlik oranına yönelik beklenti artışını sürdürmüş, 4,0 puan (%6,8) artarak 62,9’a çıkmıştır. Tasarruf eğilimi ise 4,9 puan (%12) azalarak 36,1’e düşmüştür.

Diğer Ülkeler

Tüm AB üye ve aday ülkelerde aynı sorular ve yöntem ile hesaplanan Tüketici Güven Endeksi ülkeler arası karşılaştırma yapma imkanı tanımaktadır. Şubat ayı ile karşılaştırıldığında Mart ayında Avrupa Birliği ortalamasında bir değişim gözlenmemiştir. Ülkelere bakıldığında İtalya’da 3, Almanya’da ise 2 puan düşüş gözlenmiştir. Fransa ve Bulgaristan’da bir değişim izlenmemiş; İspanya’da 5, İngiltere’de 4 puanlık bir yükselme olmuştur.

Avrupa Komisyonu tarafından AB’ye üye ve aday ülkelerin ekonomik konjonktürlerini takip etmek amacıyla yürütülen “İşyerleri ve Tüketici Araştırmaları Ortak Uyumlu AB Programı”’nın “Tüketici Araştırması”nı Mayıs 2007’den bu yana Avrupa Komisyonu adına GfK Türkiye yürütmektedir. Araştırma Avrupa Komisyonu ve GfK Türkiye tarafından ortak olarak finanse edilmektedir.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.