Tüketici güveni dibe vurdu

CNBC-e Tüketici Güven Endeksi Nisan ayında yüzde 21.16 düşüşle hesaplanmaya başladığı 2002 yılından bu yana en düşük değerini aldı...

01.05.2008 - 11:58 | MediaCat

CNBC-e Tüketici Güven Endeksi Nisan ayında yüzde 21.16 düşüşle hesaplanmaya başladığı 2002 yılından bu yana en düşük değerini aldı.

CNBC-e Tüketici Güven Endeksi Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 21.16 oranında düşerek 54.46 düzeyine geriledi. Bu veri hem düşüş oranı açısından hem de gerçekleştiği mutlak değer açısından endeksin başlangıç dönemi olan 2002 Ocak ayından bu yana rekor değer oldu.

Endeksi oluşturan beş soruda da Nisan ayında büyük oranlarda gerileme gözlendi. Türk tüketicisi hem kişisel finansal durumu hem de Türkiye ekonomisi açısından kötümser algılama ve beklentilerini artırdı. Bu çerçevede CNBC-e Tüketici Beklenti Endeksi de bir önceki aya göre yüzde 20.46 gerileyerek 44.36’ya indi.

CNBC-e Tüketim Endeksi bir önceki aya göre yüzde 26.70 düşerek 91.31 değerini aldı. Bütün bu göstergeler iç talep konusunda daha hissedilir bir yavaşlama dönemine girileceğine ilişkin sinyal verdi.
Tüketici güveninde son bir yılda sert bir düşüş yaşandı.


Dövizde Panik Yok

Anketin son iki ayında katılanlara “Önümüzdeki bir aylık süreçte döviz yatırımlarınız konusunda nasıl bir strateji izlemeyi düşünüyorsunuz?” şeklinde ilave bir soru daha soruldu. İki ayda da birbirine çok yakın oranlar çıktı. Bu çerçevede 704 katılımcının yaklaşık yüzde 22’si dövizin payını arttırmayı düşündüğünü belirtirken, benzer bir oranda kişi ise azaltmayı planladığını belirtti. Katılanların yaklaşık yüzde 55’i ise pozisyonunu değiştirmemeyi düşündüğünü ifade etti.

Bu veriler şu an için yerleşik yatırımcılar açısından dövizde bir panik yaşanmadığı ve döviz ikame seviyesinin çok değişmediği sinyalini veriyor.


Büyümeye İlişkin Olumsuz Sinyaller

Endeks sonuçlarını değerlendiren Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erhan Aslanoğlu, “CNBC-e Tüketici Güven Endeksi çok sert bir düşüş göstererek büyüme konusunda olumsuz sinyal vermeye devam etmiştir. ABD ekonomisinin görece toparlanma gösterdiği bir dönemde güven endeksinde yaşanan bir düşüş başta siyaset olmak üzere iç faktörlerin Türkiye ekonomisinin dinamiklerini belirlemede öne çıktığına işaret etmektedir” şeklinde görüş belirtti.

Kaynak: Ntvmsnbc

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.