MediaCat

TÜAD’dan Gezi Parkı açıklaması

Türkiye Araştırmacılar Derneği Başkanı Vural Çakır bir açıklama yayınladı.

TÜAD’dan Gezi Parkı açıklaması

Türkiye Araştırmacılar Derneği (TÜAD) Başkanı Vural Çakır yayınladığı açıklama ile Gezi Parkı protestoları ile birlikte gelişen olayları değerlendirdi. Toplumun tüm kesimlerini sağduyuya ve özeleştiriye çağıran açıklamada derneğe üye kişi ve kuruluşların üzerlerine düşenleri yapacaklarının altı çizildi.

TÜAD’ın açıklamasının tam metni şöyle;

“Gezi parkı protestolarının en iyi taraflarından birisi demokratik olgunlaşma yolunda çok büyük bir toplumsal deneyim sağlaması oldu. Türkiye kendini güncelledi. Toplumun bütün bireyleri için olduğu kadar; iktidar ve muhalefet örgütleri, kamu yöneticileri, sivil toplum kuruluşları, şirketler ve özel olarak yayıncılık şirketleri için de geleceğe umutla bakmamıza yol açan büyük deneyimler sağladık. Bu nedenle, Gezi protestolarının sosyal ve ekonomik etkileri pozitif olacaktır.

Bütün bu birimler alıştıkları eski terminoloji ile, eski güç ilişkileri, geleneksel müşteri ve çalışan ilişkileri ile, geleneksel particilik anlayışı ile güncel Türkiye’nin anlaşılamadığını gördüler. İnsanlar ‘büyük siyaset’ konusunda farklı görüşler taşıyabilirler. Bu görüşler onları değişik partilere oy vermeye de itebilir. Ama, asıl can alıcı olan, günlük hayatlarını, yaşadıkları kenti, çevrelerini, ailelerini, yaşam tarzlarını etkileyebilecek konularda bireylerin karara katılımlarının sağlanabilmesidir. Farklı yaşam biçimlerinin ve fikirlerinin kendilerini tam olarak güvende hissedebilmesidir. Gündelik hayatın demokrasisini geliştirmemizdir. Toplumu bütün farklılarıyla önyargısız olarak dinlemek ve anlamak bu sürecin başlıca dayanak noktalarından birisidir.

Türkiye Araştırmacılar Derneği üyesi olan araştırma kuruluşları, toplumun daha iyi anlaşılması konusunda katkılarını artırarak üzerlerine düşeni yapacaklardır. TÜAD, profesyonel araştırma standartlarını, bağımsız ve etik araştırma kurallarını ve kalite sistemlerini belgeleyerek üyelerinin bu katkısını güçlü bir şekilde desteklemeyi öncelikli görevi saymaktadır.”

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.