TRT’nin ölçümleme ihalesini kim hangi bedelle kazandı?

TRT'nin ölçümleme ihalesi yılan hikâyesine döndü. Bir süre önce TRT yönetiminin AGB Nielsen ile reyting ölçümleri konusunda ters düştüğü...

25.08.2009 - 15:23 | MediaCat

TRT’nin ölçümleme ihalesi yılan hikâyesine döndü. Bir süre önce TRT yönetiminin AGB Nielsen ile reyting ölçümleri konusunda ters düştüğü ve kendi ölçümlemesini yaptıracağı yönünde haberler çıkmıştı. Bu haberler, açılan ihaleyle doğrulandı. Geçen hafta ise çeşitli gazetelerde ve internetteki haber sitelerinde TRT’nin açtığı reyting ihalesini ‘SBT Araştırma’ isimli bir firmanın kazandığına dair haberler çıktı ancak konunun taraflarından ses çıkmadı.

Haberlerde adı geçen ‘SBT Araştırma’ya ulaşmayı başardık ve Ankara merkezli firmanın doğru isminin SBT Analiz olduğunu öğrendik.

İşin neden yılan hikâyesine döndüğüne gelince… Haberlerde ihaleyi kazandığı belirtilen SBT Analiz’e henüz resmi ya da gayrı resmi bir bildiri gönderilmemiş. SBT Analiz Genel Müdürü Murat Keskin, ihaleye katıldıklarını ve görüşmelerin de gayet olumlu geçtiğini doğruluyor. Olumlu geçen görüşmeler sonrasında karşılaştıkları ilgi sebebiyle heyecanlandıklarını ancak resmi ya da gayrı resmi olarak ‘kazandınız’ diyen bir haber almadıklarını söylüyor.

İHALE SADECE REYTİNG ÖLÇÜMÜ İÇİN DEĞİL

TRT’nin AGB’nin ölçümleme sisteminden çıkacağı konusunda herhangi bir bilgisi olmadığını söyleyen Keskin’e göre TRT tarafından istenen ölçüm daha çok sosyolojik amaçlı. Farklı parametreleri ve farklı kalemleri içerisinde barındıran bir ölçüm olacağını söyleyen Keskin TRT’nin tüm kanalları ve ileride hayata geçebilecek muhtemel kanalları için yapılacak ölçümlemenin hane halkının sosyolojik davranışlarını esas alacağını, bunun içinde reytingin de bulunduğunu ancak reytinglerin bu işin küçük bir kalemi olarak kaldığını kaydediyor.

Ayrıca verilen teklifin haberlerde geçtiği gibi aylık 4 milyon TL değil, bir yıllık 4 milyon TL olduğunun altını çizen Keskin’in, SBT Analiz’in TV ortamının tamamını ölçecek teknolojisi olup olmadığına ve sadece karasal yayının mı ölçüleceğine dair sorduğumuz soruya verdiği yanıt ise şöyle: “SBT Analiz, TV ortamını tamamen ölçebileceği gibi kuracağı cihazlar ile anket yapabilecek kapasitede. SBT Comet olarak adlandırdığımız cihazlarımız, son bir yıldır birçok hanede bulunuyor. Yapılan demoda son bir senedir geliştirdiğimiz ve anlık olarak izleyici ölçüm bilgisini GPRS üzerinden gönderebilen modellerimizin tanıtımını yaptık. Anlık ve saniyelik olarak gönderilen ölçüm bilgilerinin yanı sıra izleyicilerin yaptıkları kanal ve izleme alışkanlıkları seçimlerini oluşturduğumuz algoritmalar ile irdeledik.

Elbette ki yeni yapılacak veritabanı araştırması sonuçlarına göre yeni cihaz dağıtımları yapılacak. Bilindiği gibi D-Smart ve Digiturk için yapılan ölçümlemeler normal bir reyting portföyüne sokulmuyor. Bu tür cihazların ölçümleri ayrı bir ölçüm portföyü altında değerlendirilecek.”

Kaynak: MediaCat

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.