TRT Genel Müdürü Şahin: Reklam almaktan vazgeçebiliriz

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, AGB'nin TV izleme ölçümlerinde manipülasyon olduğunu öne sürerek...

16.09.2008 - 12:09 | MediaCat

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, AGB’nin TV izleme ölçümlerinde manipülasyon olduğunu öne sürerek, “TRT’nin bir yol ayrımına geldiğinde seçeceği bir konu var. Reklamdan çıkmayı bile düşünüyorum ben. TRT olarak biz oradan çıktığımızda AGB tartışılır hale gelir ki, bunu hiç kimse düzeltemez” dedi. Şahin, bir grup basın mensubuna TRT’deki çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Daha önce 29 Ekim’de yayına girmesi planlanan çocuk kanalının Cumhuriyet Bayramı tören ve etkinliklerinin “gölgesinde kalabileceği düşüncesiyle”, 1 Kasım’da açılmasının kararlaştırıldığını belirten Şahin, kanalın ismiyle ilgili de çocuklardan 12 bin civarında teklif aldıklarını söyledi.

Şahin, kanala en fazla beğenilen “TRT Çocuk” isminin verilmesini düşündüklerini kaydetti.

AGB’nin reyting ölçümlerinden yakınan Şahin, TRT’nin reklam almaktan vazgeçebileceğini belirtti:

“TRT’nin bir yol ayrımına geldiğinde, seçeceği bir konu var. Reklamdan çıkmayı bile düşünüyorum ben. Tamamen reklamdan çıkılsın ama bunda bizim son yaptığımız anlaşmaların getirilerine bakarak hareket edeceğiz. Biz Kalan Müzik’le bir anlaşma yaptık, mesela müzikten, CD’den, DVD’den, albümlerden elde edeceğimiz gelir ciddi anlamda bir alan teşkil ederse, biz reklamdan çıkarız.

Çünkü, AGB ölçümleri, her şeye rağmen maniple ediliyor ve biz ondan memnun değiliz. Özellikle, şu son 1-2 haftadır üzerinde ciddi anlamda da oynanıyor diye düşünüyorum. Çünkü bizim her defasında tereddütsüz birinci olan ‘Stadyum’ programı, 10’uncuydu. Bu doğru ölçüldüğünde, hiçbir şekilde 10. gelme ihtimali yok, aşağıdan da baksanız, yukarıdan da baksanız.

O yüzden kesinlikle bir manipülasyon var ve biz bir gün çıkıp, ‘Tamam arkadaş, size güle güle’ diyeceğiz. Onun zamanını kolluyoruz, bekliyoruz. Bu şekilde bir algı bizi rahatsız ediyor. Kendilerine de söyledik; ‘Bunu sağlıklı şekilde ölçün, 20. de çıkıyorsak razıyız’. Ama siz geleceksiniz, sürekli birinci olan bir programı 10. sıraya koyacaksınız, onun kabulü mümkün değil, biz defa bunu protesto ediyoruz. Hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Yeri geldiğinde uğraşımızı ortaya koyacağız. Bunu nasıl olacak? Reklamlardan da çıkacağız.”

TRT’nin reklam gelirlerinden sadece 30 milyon YTL elde ettiğini dile getiren Şahin, “Bu sadece bize bir canlılık katıyor. Bizim, reklam pastasından büyük pay alalım diye bir hırsımız da yok. İhtiyaç da yok. TRT bir şekilde elektrik faturalarından pay alıyor” dedi.

TRT çıkarsa…

AGB ölçümlerinin objektife yakın olması gerektiğini vurgulayan Şahin, TRT’nin reklamlardan çıkmasının AGB’ye de büyük zarar getireceğini söyledi.

Şahin, “TRT olarak biz oradan çıktığımızda AGB tartışılır hale gelir ki, bunu hiç kimse düzeltemez. Çok iddialı konuşuyorum. O açıdan AGB yönetiminin bunu mutlak suretle göz ardı etmemesi lazım. TRT olarak yarın ‘AGB’den ayrılıyoruz’ dediğimiz andan itibaren orada 3-5 kanalın dışında kimse kalmaz” diye konuştu.

Reyting ölçümlerinin RTÜK veya noter gibi belli denetimde olması gerektiğini ifade eden Şahin, AGB’nin “toplumdan tekrar vize alması gerektiğini, çünkü bu konuda sadece kendilerinin rahatsız olmadığını, TRT’nin çıkması halinde en az 15 kanalın da bu sistemden çıkabileceğini” kaydetti.

Farklı dil ve lehçelerde yayın

Şahin, gelecek yılın Mart ayında hayata geçmesi planlanan ve Arapça, Farsça ile Kürtçe yayın yapacak kanalla ilgili de bilgi verdi.

Çalışmaların devam ettiğini, ancak eleman, mekan, yayın cihazları gibi konularda çeşitli ihtiyaçların bulunduğunu dile getiren Şahin, iki ay kadar önce, kanalla ilgili Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde anket yaptıklarını anlatt:.

“Farklı dillerde yayın yapma konusu gündeme gelince kıyamet kopuyor. 15 yılım o bölgede geçti. Buna ihtiyaç olduğunu gördüm. Çocuklar okula gitmiyor. Türkçe öğrenemiyor. Kürtçe gazete, dergi olmadığı için de bilgilenemiyor. Terör örgütüne meyilli hale geliyor. Oradaki vatandaşın devletle bir sorunu yok.

Hatta, kanalın İstiklal Marşı ile açılıp kapanmasını istiyorlar. Kürt nüfusu ciddi anlamda ihmal edilmiş, onların ihtiyaçlarını gidermek gerekiyor. Kendi dillerinde Türkiye’yi anlatmak gerekir.”

Kürtçe yayının sadece Türkiye için yapılmayacağına dikkati çeken Şahin, kanalın yayınının, terör örgütünün yayın organı Roj TV’nin de yayın yaptığı Hotbird uydusu üzerinden verilmesinin düşünüldüğünü, programları Irak’ta, Irak’ın kuzeyinde, hatta İsveç’te oturan Kürtlerin izleyebileceğini ifade etti.

“Arap ülkelerinden talep”

Şahin, kanalın Arapça ve Farsça yayın yapacak olmasıyla ilgili olarak da bu konuda Arap ülkelerinden ciddi talep aldıklarını, Farsça’nın da geniş bir bölgede konuşulduğunu söyledi.

İran vatandaşlarının Türkiye’yi merak ettiğini belirten Şahin, ayrıca Farsça yayınla İran’daki 20-25 milyon Azeriye ulaşılabileceğini, Afganistan’ın nüfusunun dörtte ikisinin Farsça bildiğini, yine Tacikistan ve Özbekistan’da bu dili konuşanların bulunduğunu anlattı. “Farsça’ya Amerikalılar çok ilgi duyuyor. İran’da Kürtçe yayın yapan 4 kanal var” diyen Şahin, kanalın Türkiye’nin Ortadoğu politikasına katkı sağlayabileceğini ifade etti.

Eurovision şarkı yarışması

Şahin, Eurovision şarkı yarışmasına katılacak şarkıcının henüz belirlenmediğini açıkladı.

Yarışmada şarkıların Türkçe söylenmesinden yana olduğunu dile getiren Şahin, “Dereceye girmesek veya birinci olmasak bile Türkçe söylenmesi, orada şarkımızın kendi dilimizde söylenmesi önemli. Ama Fransızlar bile son Eurovision’da ilk defa İngilizce okuttu. O açıdan artık uluslararası bir dil halini almış, dereceye girmek istiyorsak, birinci sıraya talip olacaksak belki İngilizce olması yeğlenebilir” dedi.

Şahin, Eurovision’da artık “şarkıdan çok ülkelerin ideolojik veya jeopolitik yapısının öne çıkmaya başladığını” kaydetti.

Kurumun teknik altyapısına da değinen Şahin, bu yıl için ayrılan 23 milyon YTL’yi 93 milyon YTL’ye çıkardıklarını bildirdi. Şahin, stüdyoların yenilenmesi, vericilerin değiştirilmesi gibi çalışmalar yaptıklarını, bu sayede 7-8 milyon YTL’lik enerji tasarrufu sağlayacaklarını, ayrıca ekran parlaklığı ve izlenilebilirliğin de artacağını kaydetti.

“Bülent Ersoy’a yasak yok”

TRT Antalya Radyosu’nun kapatılacağına ilişkin iddiaların da doğru olmadığını belirten Şahin, ilde yayın yapan iki radyoyu birleştireceklerini söyledi. Şahin, “Turizm ve Antalya radyosunu, muhtemelen Antalya Turizm Radyosu veya Antalya FM olarak birleştireceğiz. Antalya radyosunda 20 civarında çalışan var, kimse mağdur edilmeyecek. Kısacası, Antalya Radyosu’nu kapatmıyoruz. İki radyo birleşince daha güçlü olacağız. Çünkü, turizm radyosunun ne kadar dinlendiği konusunda şüphelerimiz var” diye konuştu.

TRT’nin internet sayfasını 27-30 dilde yayımlama çalışmalarının olduğunu anlatan Şahin, TRT’nin internet sitesinde BBC’de bile olmayan interaktif radyo yayımcılığının olacağını bildirdi.

Şahin, kurumda idari personel çok olmasına rağmen, yayıncı sıkıntısı yaşadıklarını, özellikle yurt dışı bürolara göndermek için yabancı dil bilen personele ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

Bülent Ersoy’a TRT’nin “yasak getirdiği” yönündeki haberlerin sorulması üzerine, böyle bir durumun söz konusu olmadığını bildiren Şahin, kurumdan TRT kanunundaki değişiklikten sonra emekli olanların sayısının 754’e çıktığını sözlerine ekledi.

Kaynak: CNNTurk

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.