Transferin hızını ‘mali kriter’ kesti

Önümüzdeki sezondan itibaren uygulamaya konulacak olan UEFA’nın yeni mali kriterleri Süper Lig kulüplerinin transfer ücretini 75 milyon Euro azalttı.18 takımın transfer harcaması 54,2 milyon Euro’da kaldı. Geçen sezon bu rakam 129,8 milyon Euro’ydu.

03.08.2012 - 00:00 | MediaCat

Geçtiğimiz transfer sezonunda 129,8 milyon Euro harcama yapan Süper Lig takımları bu sezon transferde hız kesti. Son 7 yılda hızla yükselen harcamalar bu sezon 75 milyon Euro azaldı. Transfer harcamaları 2005 – 2006 yılındaki rakamlarda kalırken, şimdiye kadar kulüpler 54,2 milyon Euro harcama yaptı. Geçtiğimiz yıllarda yurtdışındaki takımlara yüksek bonservis ücretleri ödenirken, bu sezon para Türk kulüplerinde kaldı. Bunda da UEFA’nın transfer harcamaları ve futbolcu ödemeleri yüzünden Beşiktaş’ı Avrupa Kupaları’ndan men etmesi etkili oldu. Kulüpler UEFA’nın yeni finans kurallarına uyum sağlamak için bu sezon transfer harcamalarını kıstı.

Geçtiğimiz yıl transfere ortalama 7,2 milyon Euro harcayan Süper Lig kulüpleri bu sezon ortalama 3 milyon Euro harcama yaptı. Galatasaray transfer ettiği futbolcuların kulüplerine 20,8 milyon Euro ödeme yaparken, transferde şampiyon oldu.

Sarı-kırmızılı takımı 10,8 milyon Euro ile Fenerbahçe takip etti. Bir önceki sezon transfere 35 milyon Euro harcayan Fenerbahçe bu sezon bütçeyi kıstı.

Geçtiğimiz yıllarda transfere ortalama 18 milyon Euro bütçe ayıran Beşiktaş, bu sezon mali sıkıntılar nedeniyle sadece 1,5 milyon Euro harcadı. Son 10 yılın en düşük transfer harcamasını yapan Beşiktaş, kaybettiği futbolculardan da bonservis bedeli alamadı.

Bu sezon transfere para harcamayan takımlar ise Gaziantepspor ve Akhisarspor oldu.

Futbolda mali kriterler nasıl değişecek

UEFA’nın ‘Finansal Fair Play’ adıyla duyurduğu yeni dönem mali kriterleri uygulaması, 2012-2013 sezonuyla yürürlüğe girecek.
Düzenleme finansal yapıların disipline edilmesini hedefliyor.
Kulüpler bundan sonra gelirlerinin üzerinde harcama yaparak, bütçe açığı veremeyecek.
Kulüp sahipleri ve yöneticileri de kendi cebinden para harcayamayacak.
Malî kriterlerin esas amacı, futbol dışı fonların futbola aktarılmasına engel olmak.
Böylece kulüpler arasında dengesiz ve haksız rekabete izin verilmeyecek.
Kulüpler 2012-2013 sezonundan itibaren, transfer için gelirlerinden fazla harcama yapamayacak.
Bütçelerini aşanlar, UEFA’nın organizasyonlarına katılamayacak.

(Kaynak: Hürriyet)

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.