Toyota’dan güneş enerjili klima

Japon otomobil devi Toyota'nın gaz ve elektrikle kullanılabilen hibrid aracı...

07.07.2008 - 12:15 | MediaCat

Japon otomobil devi Toyota’nın gaz ve elektrikle kullanılabilen hibrid aracı Prius modeline, güneş enerjisiyle çalışan klima yerleştirildiği bildirildi.

Ülkenin büyük ekonomi gazetesi Nikkei’nin haberine göre, yeni Prius modelinin tavanına yerleştirilen güneş enerjisi panelleri, 2-5 kilowatt elektrik enerjisi üretebilecek.

Ancak Toyota yetkilileri konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçınıyor. İsmini vermek istemeyen bir sözcü, güneş enerjisiyle çalışan klimanın plan aşamasında olduğunu ve üçüncü nesil Prius modellerine önümüzdeki yılın Mayıs ayında yerleştirilebileceğini aktardı. Artan petrol fiyatları ve çevre endişeleri nedeniyle Japonya’da Prius modelinde patlama yaşanmıştı. Çevreci Prius’lar hem elektrikle hem de gazla çalışabiliyor.

Toyota, ekolojik dengeyi koruyan ve atmosfere çok daha az karbondioksit salan hibrid otomobilleri, firmanın büyüme stratejisi olarak benimsemişti. Japon şirket, 2020 yılından sonra bütün modellerin hem elektrik hem gazla çalışacağını duyurmuştu.

Kaynak:Sabah

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.