MediaCat

Topluluğa değil toplulukla konuşmak

TikTok Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Küresel İş Çözümleri Genel Müdürü Shant Oknayan’la TikTok’un topluluk inşa etme gücü ve içerik yaratıcıları ile pazarlamacılara sunduğu ekosistem üzerine konuştuk.

Topluluğa değil toplulukla konuşmak

Tüm dünyada -belki de şimdiye dek hiç olmadığı kadar- ana akımın dışında herkese içerik üretme, sesini duyurma ve konuşma fırsatı yaratan TikTok’un Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Küresel İş Çözümleri Genel Müdürü Shant Oknayan, bireylerin tutkularından ve hayatlarını kazanmalarını sağlayabilecekleri olanakları yaratmak için sarf ettikleri çabadan bahsediyor. Markaların ise değiştirmeleri gereken alışkanlıkları var.

Şubat ayında TikTok videolarının süresi 10 dakikaya çıktı ve artık yalnızca abonelikle izlenebilen içerik türleri de görmeye başladık. Bu bir dönüşümün habercisi mi?

TikTok aslında yaratıcılığı perçinleyen ve herkesin içerik yaratıcısı olmasına olanak sağlayarak, içeriği tüketim ve üretim anlamında demokratikleştiren bir platform. İster kısalık uzunluk olsun ister reklam fırsatları olsun; içerik yaratıcılarına yeni alternatifler sunabilmek için sürekli olarak yeni çözümler ortaya koyuyoruz. Dolayısıyla abonelik çözümü, yalnızca içerik yaratıcılarının içeriklerinden kazanç sağlamalarına yardımcı olan bir başka fırsat. Sürekli olarak içerik sağlayıcıları için yeni geliştirmeler sunarak, hangisinin işlerine daha çok yarayacağını bulmaya çalışıyoruz.

Bu aynı zamanda daha farklı reklam formatlarının da doğmasını da teşvik ediyor…

Biz markaların iş hedeflerine ulaşmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Formatlar ve sunduğumuz çözümler tüketiciler ve yaratıcılar geliştikçe ve değiştikçe bu değişime göre adapte olacak ve yenilikler doğacak.

TikTok içerikleri ve tüketici davranışları bölgelere göre nasıl farklılık gösteriyor?

Belirli içerik kategorilerinin geçtiğimiz sene çok büyük ivmelendiğini gördük. Özellikle Türkiye’ye baktığımızda içerik tüketimi ve yaratıcılığında moda kategorisinin geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 112 geliştiğini görüyoruz. İnsanların son teknolojik gelişmeler hakkında yazdıkları yorumlar ve ürettikleri içeriklerde de artış söz konusu. Teknoloji içerikleri yüzde 150 artmış bulunuyor. Yiyecek ve içecek kategorisinde de yüzde 115 artış mevcut.

Bence ilginç olan esas nokta TikTok’ta oluşmaya başlayan küresel ve yerel topluluklar. Mesela FinTok isminde, finans üzerine odaklanan gerçek bir topluluk oluşmuş durumda. Türkiye’de ve küreselde yaşanan ekonomik belirsizlik, insanları finans konusunda bilgi sahibi olmaya, birikimlerini nasıl değerlendirecekleri konusunda araştırma yapmaya yöneltiyor. Bireylerin, “faiz oranı ne, kredi olanakları ve koşulları neler, nasıl bir yatırım stratejisi izlemeliyim” gibi soruları var. Ve bunlar okulda öğretilen konular değil.

Bir diğer ilgi çekici topluluk da okumayı seven insanların buluştuğu BookTok. Aslında kitap okumak yıllar boyunca sanatın bir formu olarak karşımıza çıkıyordu, TikTok’un bunu geri getirmede itici bir rol oynadığını düşünüyoruz. Kitap kulüpleri TikTok’ta son zamanlarda çok büyük ilgi gördü. Başka toplulukların da giderek büyüdüğüne şahitlik ediyoruz. Mesela toplumsal
cinsiyet eşitliği de öne çıkan konulardan bir tanesi. Yalnızca kullanıcı perspektifinden değil, bu konuları amaç edinen markalar da topluluklara katılım sağlıyor. Bu asla pazarlama iletişimiyle ilgili bir konu değil; aidiyetle, bir topluluğun parçası olmakla ve katılım sağlamakla ilgili. TikTok aslında kendini ifade etmenin, köprüler kurmanın ve topluluklar yaratmanın yeri; hikâyenizi tüm dünyaya anlatabileceğiniz bir pencere.

TikTok olarak markalara danışmanlık da veriyor musunuz?

Geçtiğimiz yıllarda TikTok’un gerçek gücünün farkında olarak, markaların bundan nasıl yararlanabileceğine odaklanan bir işbirliği ekibi kurduk. Böylelikle markaların bu yolculuklarında
yanlarında yürüyebilme, onları destekleyebilme imkânı bulduk. Markaların ihtiyaçlarını ve gitmek istedikleri yolu çizerek onlara medya planlamada, yaratıcı stratejide, ölçümlemede ve daha pek çok alanda danışmanlık sağlıyoruz. Şimdiye kadar çok güzel sonuçlar elde ettik.

Çoğu markanın alışageldiği, direkt olarak hedef kitlesine konuşmaktır. TikTok’ta ise hedef kitleyle birlikte konuşmaları; etkileşim kurmaları, interaktif ve katılımcı olmaları gerekiyor. TikTok’ta sağlıklı bir alışkanlık var, bireyler “benim bir duruşu, amacı olan markalarla ilişki kurmam lazım” motivasyonuyla hareket ediyorlar.

Örneğin, L’Oréal en son bizimle işbirliği yaparak yaklaşık 20 ürününün hikâyesini içerik üreticileri aracılığıyla TikTok’çularla paylaştı. Ve kampanya sonuçları muazzamdı. Bu aslında TikTok için bir kampanya yarattığınızda bunun “tatlı” olmak için yapılan bir hamleden çok daha fazlası olduğunun, gerçekten rakamsal olarak çok etkili sonuçlar doğurduğunun kanıtı. Bu tek bir işbirliğiyle L’Oréal, TikTok’ta öne çıkardığı ürünlerin satışlarından yüzde 148 artış elde etti.

Bir diğer altını çizmek istediğim örnek de Hepsiburada. Ana mecra TikTok olarak TikTok içerik yaratıcılarıyla birlikte üretmeye başladıkları içeriklerde kendi hikâyelerini otantik bir şekilde anlatarak, diğer platformlara kıyasla üç kat daha fazla dönüşüm oranı (conversion rate) elde ettiler.

İçerik yaratıcıları için ekonomik bir döngü de yaratıyorsunuz aynı zamanda…

Eğer yaratıcılar için bir ekonomi sağlayamazsak yaratıcılığı perçinleme misyonumuzu tamamen yerine getirmiş sayılmayız. Yaratıcılar TikTok’un özünü oluşturuyor, burada sadece influencer’lardan değil, gerçekten içerik yaratmak isteyen herkesten bahsediyorum. İçerik yaratıcıları için nasıl bir ekonomi oluşturabileceğimiz üzerine çok düşündük. Tutkularının hayatları olabilmesi için içerik yaratıcılarına iş olanakları yakalayabilecekleri bir ekonomi yaratmamız şarttı. Özellikle bugünkü gibi zorlu zamanlarda onların yanlarında olmalıyız, değil mi? TikTok Creator Marketplace (TTCM) içerik üreticilerin markaların brief’lerine yanıt vererek, işbirliğinin ilk adımını atabilecekleri bir ekosistem yaratıyor.

Geçtiğimiz altı ayda Creator Marketplace küresel olarak 20 bin içerik yaratıcısından 200 bine ulaştı. İçerik yaratıcılarıyla her kategoride farklı işbirlikleri görüyoruz. Örneğin Pelin ve Berk Koton’la işbirliği yaptılar, şimdiyse ikilinin kendi moda koleksiyonları var. Müzisyen Cemile Solmaz’ın DeFacto işbirliği de öne çıkan bir örnekti. Bireylerin tutkularından, hayatlarını kazanmalarını sağlayabilecekleri olanaklardan bahsediyorum.

Son zamanlarda lanse ettiğimiz yeni bir özellik Branded Missions’la markalara kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği pazarlama kampanyası kaynağı hâline getirme fırsatı veriyoruz. Basitçe, markanız hakkında kim konuşuyorsa o içeriği satın alarak, etrafında bir pazarlama kampanyası oluşturduğunuzu düşünün. TikTok’taki akış, pazarlama departmanından gelen bir kampanyanın tüketiciye ulaştırılması şeklinde ilerlemiyor. TikToker’lar ne görmek istiyorlarsa, pazarlama iletişimi stratejisi de onun etrafında kuruluyor.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.