TMSF Fon Kurulu bugün toplanacak

Çalık Grubu'nun teklifi bugün toplanması beklenen TMSF Fon Kurulu'nda değerlendirilecek. Fon Kurulu'nun önünde üç seçenek var...

06.12.2007 - 08:34 | MediaCat

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkan Yardımcısı ve İhale Komisyonu Başkanı Fethi Çalık önderliğinde gerçekleştirilen ihaleye tek teklif sahibi olan Çalık Grubu’na bağlı Turkuvaz Radyo, Televizyon ve Yayıncılık A.Ş. katıldı. İhale, Kemal Uzan’a ait Ahmet Atıf Paşa Yalısı’nda yapıldı. Fethi Çalık’ın açılış konuşmasının ardından, tek katılımcı olan Çalık Grubu’na bağlı Turkuvaz Radyo-Televizyon’un teklifinin açıklanması için yazılı teklifin konulduğu şeffaf kutu açıldı.

Çalık Grubu’nun teklifi bugün toplanması beklenen TMSF Fon Kurulu’nda değerlendirilecek. Fon Kurulu’nun önünde üç seçenek var. Bunlardan biri 1 milyar 100 milyon dolarlık teklifi kabul etmek. Bu durumda ikinci seçenek ise Çalık Grubu’nu fiyatı artırmak için yarın pazarlığa çağırmak. TMSF’ye yakın kaynaklar ikinci yöntemin seçileceğinin ve Çalık Grubu’nun pazarlık için çağrılmasının ‘kuvvetle muhtemel’ olduğunu söylüyor.

Üçüncü seçenek ise TMSF’nin fiyatı yetersiz bularak ihaleyi iptal etmesi. Bu durumda ikinci ihale tarihi için RTÜK Yasası’nda yapılacak değişiklik beklenecek. Halen son şeklin verildiği yasa tasarısı televizyonlarda yabancı sahipliğini yüzde 25 ile sınırlayana düzenlemeyi değiştiriyor. Yeni düzenlemeye göre yabancı yatırımcı ilk televizyonunda yüzde 50, ikincisinde ise yüzde 25 oranında pay sahibi olabilecek. Ancak bu tasarının yasalaşmasının uzun zaman alması halinde devlet atv-Sabah’ın sahibi olmaya bir süre daha devam edecek. TMSF atv-Sabah ihalesiyle ilgili hangi kararı verirse versin ‘rekabet ortamı yaratılmadığı ve bu nedenle fiyatın düşük olduğu’ yolundaki eleştirilerden kurtulamayacak.


Neler satılıyor?

Fethi Çalık zarfı açtıktan sonra Çalık Grubu’nun, şirketler için sunduğu 1.1 milyar dolarlık teklifi açıkladı. atv-Sabah Ticari ve İktisadi Bütünlüğü içinde, atv, Radyo City, Sabah, Takvim, Günaydın, Yeni Asır, Pas, Fotomaç gazeteleri, Bebeğim ve Biz, Merkez Sinema, Merkez Sofra, Merkez Home Art, Merkez Şamdan Plus, Yeni Aktüel, Para, Global Enerji, Merkez Transport ve Hukuki Perspektifler dergileri bulunuyor.

Teklifin açıklanmasından sonra TMSF Başkan Yardımcısı Fethi Çalık, açık artırmada teklif aralıklarının 10 milyon dolar olduğunu belirterek, Çalık Grubu’ndan açık artırma gereği teklif sundukları muhammen bedeli yükseltmelerini istedi. Ancak Çalık Holding Hukuk Müşaviri Serhat Demir, “Çalık Grubu olarak 1 milyar 100 milyon dolarlık teklif belirledik, teklifimizi de sunduk ve artırmayı düşünmüyoruz” dedi. Bu açıklamanın ardından Fethi Çalık teklifi onaylamak üzere Fon Kurulu’na ileteceklerini belirtti.


Borçlarına yetmiyor

1.1 milyar doların kabulü durumunda TMSF’nin alacağı para, Dinç Bilgin’in borçlarını kapatmak için bile yetmiyor. TMSF’nin kesinleşmemiş hesaplarına göre Dinç Bilgin’in Maliye’ye, SSK’ya, TMSF’ye, bankalara ve piyasaya borçlarının toplamı 1 milyar 720 milyon dolar. Alacaklılarla pazarlık edilerek ödeme miktarı düşürülse 1.1 milyar doların borçları kapatması mümkün değil. Ayrıca 33 bin Sabah yatırımcısıyla para alacağı vaadiyle Sabah hakkında açtığı davalardan vazgeçen Çukurova Holding’in patronu Mehmet Emin Karamehmet’in durumu ise daha da ümitsiz.

İhaleyle ilgili çok konuşulacak bir konu da teklif veren tek kuruluş olan Çalık Grubu’nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın damadının ve damadının ağabeyinin çalışması. Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak Çalık Grubu’nda üst düzey yönetici olarak çalışıyor. Damadın ağabeyi Serhat Albayrak ise üç ay öncesine kadar yine Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen Ethem Sancak ve Ramsey’in patronu Remzi Gür’ün kayınbiraderi Hasan Doğan’ın ortak olduğu Star gazetesi ile TV 24’te çalışıyordu. Ancak şimdi Çalık Grubu’nda medya yatırımlarından sorumlu olarak görev yapıyor.

Öteden beri gündemde olan bu eleştiriler önceki gün TBMM’deki bütçe görüşmelerinde CHP Genel Başkanı Deniz Baykal tarafından da dile getirildi. İhale bitiminde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çalık Holding Hukuk Müşaviri Serhat Demir, atv ve Sabah’ın yıllardır devam ettirdiği yayın çizgilerine bağlı kalacaklarını, markanın değerini daha da yükseltmek için çalışacaklarını belirtti.

Serhat Demir, atv-Sabah ihalesinin medya sektörü dışında siyasete de damga vurması, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın damadının Çalık Grubu’nda görev alması ve diğer katılımcıların çekilmesi konusunda ise şunları söyledi: “Biz ticari bir grubuz, önceki akşam kapalı zarfla teklifimizi sunduk, diğer katılımcıların neden çekildiğini bilmiyoruz. Bu konuda söylendiği gibi bizim herhangi bir engelimizin olması mümkün değil. Siyasi konular da bizim alanımız dışında olduğundan bu tür tartışmalara girmiyoruz. Biz kendi işimize baktık. İyi bir çalışma sergiledik. İhaleden çekilmek diğer katılımcıların kendi inisiyatifleridir. Bizim medya üzerinde herhangi bir siyasi yetki kullanma düşüncemiz söz konusu olamaz.”

Kaynak: Radikal

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.