THY kağıdı bırakıp e-bilete geçiyor

THY Genel Müdürü Temel Kotil, Avrupa Havayolları Birliği (AEA)’ne üye tek Türk şirketi olduklarını

19.10.2007 - 09:03 | MediaCat

THY, yıl sonunda tamamen elektronik bilete geçileceğini bildirdi.

THY Genel Müdürü Temel Kotil, Avrupa Havayolları Birliği (AEA)’ne üye tek Türk şirketi olduklarını hatırlatarak, AEA’nın kağıt bilet uygulamasını kaldırma yönünde aldığı karar çerçevesinde kendilerinin de yılsonuna kadar bu uygulamaya son vereceklerini bildirdi.

AEA’ya kağıt bilet için belirli bir ücret ödendiğini, kağıt biletin bilet başına 10 dolara yakın bir maliyeti olduğunu kaydeden Kotil, “Kağıt bilet bundan sonra tarihe karışıyor. AEA, 2008’in mayıs ayı itibariyle tamamen kağıt bileti kaldırırken, biz yıl sonu itibariyle kağıt bilet uygulamasını sona erdireceğiz ve tümüyle elektronik bilet uygulamasına geçeceğiz” diye konuştu. Kotil, bu yıl büyümelerinin yurtdışı ağırlıklı olduğuna, doluluk oranının da oldukça yüksek olduğun a dikkat çekerek, yolcu sayısını haftadan haftaya artırdıklarını belirtti. Kotil, “Aynı uçak kapasiteleriyle şimdi daha çok yolcu taşıyoruz. Doluluk oranını arttırarak koltuk giderlerimizi düşürdük. THY havacılıkta bir devrim süreci yaşıyor. Yeni pazarlara açılıyoruz, ana rotaların yanı sıra ara rotalar da açarak yepyeni pazarlara buluyoruz” diye konuştu.

Kotil, THY’nin kas gücünde değil, kalitede de büyüdüğünü belirterek, geçmişte tüm yolcu sayısının yüzde 3.3’ünü business yolcular oluştururken, bu oranın şimdilerde yüzde 4’e çıktığını bildirdi. Kotil, yolcu sayısını gün geçtikçe artıracaklarını dile getirerek, yurtiçi ve yurtdışına ayda 9 bin 500 sefer yaptıklarını, kış tarifesinde haftalık 3 bin sefer gerçekleştirdiklerini söyledi. Kotil, “Bu rakamlar çok iyi ve yüksek rakamlar. 10 milyon yolcudan 20 milyona geldik. 170 bin seferle 2007 yılını kapatacağız. THY ayda 2 milyon yolcu taşıyor. Geçmişte bir yılda 2 milyon yolcu taşıyorduk. Önemli olan kendi başına büyümek değil, başkasına rağmen büyümek” şeklinde konuştu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.