The Gunn Report’a göre 2015’in en iyi reklam kampanyaları

Listede Türkiye'den de bir kampanya var.

16.02.2016 - 14:08 | Sultan Öncü Arslanoğlu

The Gunn Report’tan 2015’in en iyi reklam kampanyaları

Çoğumuzun en iyi yaptığı şey reklamları görmezden gelmek ya da engellemektir. Fakat, duygu karmaşası yaratarak nüfuz eden, bizi ekrana kilitleyen ve kendini dinleten reklamlar her zaman var oldu. Peki, bunları görmezden geldiğimiz reklamlardan farklı kılan sır ne?

The Gunn Report, 2015’in en başarılı reklam kampanyalarını derlediği raporunu yayınladı. Dünya çapında en önemli 45 festivalden ödül almış ve “kazananlar listesi”ne adını yazdırmış öne çıkan kampanyaları içeren rapor; medya kullanımı, strateji ve etkinlik başlıkları çerçevesinde belirlenen bu en iyi sekiz reklam kampanyasının hangi içgörüden yola çıkarak bu denli başarılı olduğunu açıklıyor.

İşte fikri, stratejisi ve etkinliğiyle dünya çapında ödül almış en iyi sekiz reklam.

ZDK Exit Deutschland, Naziler Nazilere Karşı

Fikir: Almanya’nın Wundsiedel kasabasında büyük bir Nazi problemi hüküm sürüyor. Her yıl, kasaba halkına karşı neo Naziler kasabaya yürüyor. Bu yüzden ZDK, yaşananları törpülemek adına “Exit Deutschland” isimli programla zekice bir plan attı ortaya: Neo Nazilerin attıkları her adımda, yardım kuruluşuna bağış yapılacak. Sonrasında toplanan bağış, insanları neo Nazi çizgisinden uzaklaştırmak için kullanıldı. Böylece Naziler bir nevi kendilerine karşı yürümüş oldular.

Strateji: Gelen Nazilere, sadece yardım için yürüyen insanlar gibi davranıldı. Kalabalık pankartlarla, sokak işaretleriyle karşılanan bu insanlara muz bile ikram edildi.

Etki: Bir düzineden fazla şehir, Neo nazileri ötelemek için bu fikri uyguladı. Kampanya, yazılı basın ve televizyon yayınların olmak üzere dünya çapında 175 milyon gösterime ulaştı ve bu kapsamda 10 bin Euro bağış toplandı.

İlerlemek için sayfa numaralarını kullanabilirsiniz.

Kaynak: Business Insider

1 2 3 4 5 6 7 8

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.