MediaCat

The Cat Report: En çok ödül alan ajanslar, reklamverenler

The Cat Report sonuçlarının dördüncüsünde en çok ödül alan reklam ajanları listesinin zirvesinde geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da TBWA İstanbul yer alıyor. Medya ajansları listesinin zirvesine ise geçen yılın sekizincisi OMD oturdu. Geçen yıl birçok projeye onay veren Garanti Bankası ise reklamveren zirvesinin lideri.

The Cat Report: En çok ödül alan ajanslar, reklamverenler

Ünlü The Gunn Report’tan ilham alarak hazırladığımız Türkiye’nin The Cat Report’unun bu yıl dördüncüsünü açıklıyorum. Amacımız ülkemizde gerçekleştirilen reklam yarışmalarında alınan ödülleri göz önünde bulundurarak reklam ajanslarının, medya planlama ajanslarının ve bu arada reklamverenlerin, pazarlama iletişimi alanındaki bir yıllık yaratıcı performansı hakkında genel bir fikir sunmak.

The Cat Report’ta, 2011’de Türkiye’de düzenlenen 5 reklam yarışmasının sonuçlarını göz önünde bulundurduk. Felis, Kristal Elma, MediaCat Out of Home (Açıkhava) Ödülleri, Kırmızı ve Effie yarışmalarının sonuçlarını dikkate alarak raporumuzu hazırladık.
Bu yarışmalarda kazanılan büyük ödül ve birincilik ödülleri dikkate alındı. Başarı ödülleri, ikincilik ve üçüncülük ödülleri ile özel ödüller dikkate alınmadı.

Sıralama yapılırken her bir ajans ya da reklamverenin kategori birinciliği veya büyük ödül olarak toplam kaç ödül aldığına bakıldı. Aynı sayıda ödül alan iki ajans ya da reklamveren arasında büyük ödül alanlar diğerlerinin önünde yer aldı. Eşit sayıda ödül alan ama büyük ödülü olmayan ajans ve reklamverenler ise alfabetik olarak sıralandı.

BİRİNCİ YİNE TBWA
Ajans yaratıcılık performansında TBWA İstanbul bu yıl da şampiyonluğu başka ajanslara kaptırmadı. Geçen yıl 19 ödülle ilk sırada yer alan TBWA İstanbul bu yıl performansını daha da artırarak 25 ödülle yine birinci sırada yer aldı. Geçen yıl 9.sırada yer alan DDB&Co bu yıl atılım yaparak toplam 18 ödülle ikinci sıraya yükseldi. Ajans, büyük ödülünü Kristal Elma’da almış.

İkinci sırayı paylaşan bir diğer ajans ise Rabarba. Geçtiğimiz yıl 11 ödülle beşinci sırada olan ajans bu yıl Felis Büyük Ödülü dahil toplam 18 ödülle ikinciliğe yükselmiş durumda. Rabarba, Felis Ödülleri’nde büyük ödül kazandığı Garanti Bankası için hazırladığı “İnternet Bankacılığını Kullanmayan Son İnsan” isimli çalışmasıyla geçtiğimiz yılın en çok konulan ajanslarından olmuştu. Üçüncü sırada ise toplam 17 ödülle ülkemizin en yaratıcı ajanslarından biri olan Medina Turgul DDB yer alıyor.

Her geçen yıl dijital odaklı çalışan ajansların yaratıcı performanslarının daha da yükseldiğine tanık oluyoruz. Listede Rabarba’nın yanı sıra C-Section, V for Viral, Kompüter’in de ilk ona girdiğini görüyoruz.

BİR ÖDÜL ALAN AJANSLAR: Matris (E), Alice BBDO (e), Anima* (e), BIG (e), Bona Digital (d), DirectComm (f), DreamCatcher (d), Drive Dentsu (e), First Unit* (e), Gamester (d), Kala Film* (e), Madebycat (d), Manadigital (d), Mobilera (a), Myra (a), Ogilvy
& Mather (e), Pharos (d), Propaganda (x), Publicis
Yorum (a), Reklam Merkezi (e), Roilab (d), Santa
Adworks (a), THE (e), Ultra RPM (x), Wunderman (x),
Youth Repuclic (f).
*Prodüksiyon şirketi

EN ÇOK ÖDÜL ALAN MEDYA AJANSLARI
En çok ödül alan medya ajansları listesinin başında ise, Kristal Elma büyük ödüllerinden biri de dahil olmak üzere toplam 8 ödülle OMD yer alıyor.

İkinci sırada 7 ödülle Mindshare yer alırken üçüncü sırada MediaCat Out of Home büyük ödülü de dahil toplam 5 ödülle Starcom yer alıyor.

Geçen yılın birincisi Cereyan ise bu yıl dördüncü sırada bulunuyor. OMD, Mindshare ve Starcom aynı zamanda tüm ajansların bir arada değerlendirilmesi durumunda “en çok ödül alan tüm ajanslar” listesinde de ilk 10 sırada yer alıyorlar.

BİR ÖDÜL ALAN MEDYA AJANSLARI: Carat (e), Kinetic* (a), MEC (a), MediaCom (e), Mediavest (e), Time (f),
Universal McCann (f).
*Açıkhava medya planlama ajansı

EN ÇOK ÖDÜL ALAN REKLAMVERENLER
The Cat Report’da 2011 yılında yurt içinde en çok ödül alan reklamverenler listesinde ilk sırada Felis Büyük Ödülü’nü de kazanan Garanti Bankası var. Toplam 11 ödül alan Garanti Bankası geçtiğimiz yılın en yaratıcı performansına sahip reklamvereni.

İkinci sırada ise 8 ödülle IKEA yer alıyor. Geçtiğimiz yıl Kristal Elma büyük ödülü dahil toplam 7 ödül alan Frito Lay listemizin üçüncü sırasında yer alıyor.. Üçüncü sıradaki bir başka reklamveren ise Greenpeace. Geçtiğimiz yıl DigitalAge Büyük Ödülü dahil Greenpeace toplam 7 ödül kazanmış. Dördüncü sırada ise 7 ödülle Avea, DASK ve Unilever ile Vodafone yer alıyor.

BİR ÖDÜL ALAN REKLAMVERENLER: Adidas (d), Ağaoğlu (k), Akbank (d), Amnesty International (e), Assist Rehberlik (f), Atas (e), BES (f), Bosch (e), Burger King (d), Colin’s (e), Continental (f), Corvus (e), Crystal (e), Dank (e), Darüşşafaka (x), DiaSa (k), Doğuş Medya (f), D-Smart (e), DTM AŞ (e), Ferrero (a), Hepsiburada.com (e), İstanbul Oyuncak Müzesi (k), İşlerburada.com (e), Kamil Koç (a), Knorr (e), Koçtaş (e), KTM (e), Matraş (e), Mitsubishi Electric (e), Modern Elektronik (k), MonAmi (e), Nike (k), Ottoman Empire (k), PepsiCo (x), Pilates with Gerda (e), Pronet (e), Real (a), Renault (f), Seyahatname Turizm (e), Tatil Sepeti (d), TEB (k), Teknosa (e), Turkuvaz Medya (k), TÜVTURK (e), Uludağ İçecek (f), Vestel (e), Vog Çorap (a), Von Grand (e), WWF (k), Yüce Oto-Skoda (e).

Notlar:

1. Değerlendirme yapılırken şu yarışmalar dikkate alınmıştır: MediaCat Felis Ödülleri, Kristal Elma, Digital Age
Yaratıcılık Ödülleri, Effie Ödülleri, MediaCat Out of Home (Açıkhava Ödülleri), Kırmızı.

2. Değerlendirmede yarışmaların yalnızca kategori birincilikleri ile ‘büyük ödüller’ dikkate alınmıştır. Kategori ikincilikleri, üçüncülükleri ve özel ödüller değerlendirilmeye alınmamıştır.

3. İstisnai olmakla birlikte, iki ajans tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen işler için, herbir ajansın bir ödül aldığı kabul
edilmiştir.
 

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.