The Cat Report: 2012’de en çok ödül alan ajanslar ve reklamverenler

The Cat Report’ta, 2012’de Türkiye’de düzenlenen beş reklam yarışmasının sonuçlarını değerlendirdik: Digital Age Ödülleri, Felis Ödülleri, Kristal Elma, Kırmızı, MediaCat Out of Home Ödülleri. The Cat Report beş yıldır hazırlanıyor. The Gunn Report’tan ilham alarak başlamıştık. Rapor, Türkiye’de gerçekleştirilen reklamcılık ve yaratıcılıkla ilgili yarışmalarda alınan ödülleri dikkate alarak kreatif ajansların, interaktif ajansların, medya ajanslarının ve […]
02.01.2013 - 12:39

The Cat Report’ta, 2012’de Türkiye’de düzenlenen beş reklam yarışmasının sonuçlarını değerlendirdik: Digital Age Ödülleri, Felis Ödülleri, Kristal Elma, Kırmızı, MediaCat Out of Home Ödülleri.

The Cat Report beş yıldır hazırlanıyor. The Gunn Report’tan ilham alarak başlamıştık. Rapor, Türkiye’de gerçekleştirilen reklamcılık ve yaratıcılıkla ilgili yarışmalarda alınan ödülleri dikkate alarak kreatif ajansların, interaktif ajansların, medya ajanslarının ve reklamverenlerin, pazarlama iletişimi alanındaki bir yıllık yaratıcı performansını yansıtıyor.

Rapor için sadece bu yarışmalardan kazanılan büyük ödül ve birincilik ödüllerini dikkate aldık. Başarı ödülleri ya da ikincilik ve üçüncülük ödülleri değerlendirmeye alınmadı.

Sıralama yapılırken her bir ajans ya da reklamverenin kategori birinciliği ya da büyük ödül olarak toplam kaç ödül aldığına baktık. Aynı sayıda ödül alan iki ajans ya da reklamveren arasında ise büyük ödül alanlar diğerlerinin önüne geçti. Eşit sayıda ödül alan ama büyük ödülü olmayan ajans ve reklamverenler ise alfabetik olarak sıralandı.

EN ÇOK ÖDÜL ALAN AJANSLAR

TBWA \ Istanbul, geçmiş yıllarda olduğu gibi 2012’de de en fazla ödül kazanan ajans oldu. Geçtiğimiz yıl 17 ödülle üçüncü sırada yer alan Medina Turgul DDB ise 2012’de ikisi büyük ödül olmak üzere toplam 24 ödül kazanarak yıla damgasını vuran ajanslardan biri. Geçtiğimiz yıl 10’uncu sıradaki Rafineri de 2012’de 15 ödülle büyük çıkış yaptı. DDB&Co dokuz ödülle üst sıralarda yer alırken, bu yıl ilk kez listeye giren bir ajansla karşılaşıyoruz: Büro. Büro, Kristal Elma’da biri büyük iki ödül ve Kırmızı’da kazandığı iki ödülle listeye girdi.

En çok ödül alan reklam ajansları

En çok ödül alan reklam ajansları

Bir ödül alan ajanslar: Alice BBDO (1e), Brand Experience (1e), Grey (1k), Güzel Sanatlar Saatchi & Saatchi (1f), Havas (1f), McCann (1k), Publicis Bold (1k), Ultrarpm (1k), Y & R Reklamevi (1k).

EN ÇOK ÖDÜL ALAN MEDYA AJANSLARI

2012’nin ödül şampiyonu medya ajanslarının başını Mindshare çekiyor. Mindshare, Felis’te iki büyük, Digital Age Ödülleri’nde bir büyük olmak üzere toplam 17 ödülle yılı kapadı. Mindshare’in hemen arkasından gelen OMD Türkiye ise biri Felis büyük ödülü olmak üzere toplam 12 ödüle sahip.

2012’de büyük çıkış yapanlardan birisi de Universal McCann. Geçtiğimiz yıl sadece bir ödüle sahip olan ajans bu yıl listede sekiz ödülle yer alıyor. Zenith Media ise beş ödülle listenin dördüncü sırasında.

En çok ödül alan medya ajansları

En çok ödül alan medya ajansları

Bir ödül alan medya ajansları: MediaCom (1o), MPG Mediamax (1o), People Communication (1o)

*Açıkhava medya planlama ajansı

EN FAZLA ÖDÜL KAZANAN İNTERAKTİF AJANSLAR

The Cat Report için bu yıl bir yenilik yaptık. Geçtiğimiz yıl reklam ajanslarıyla birlikte değerlendirilen interaktif ajanslar bu yıl ayrı ele alındı.

2012’nin yaratıcı performansı en yüksek olan interaktif ajansı Tribal DDB oldu. Ajans, biri Felis’te, diğeri Digital Age ödüllerinde iki büyük ödül olmak üzere toplam 14 ödülle seneyi noktaladı. Hemen arkasından ise 41? 29! geliyor. 41? 29!’u yedi ödülle C-Section takip ediyor.

En fazla ödül kazanan interaktif ajanslar

En fazla ödül kazanan interaktif ajanslar

Bir ödül alan medya ajansları: Arta İletişim* (1f), Boogy Event* (1f), Create4 (1f), Igoa (1e), Kompüter, MagiClick (1d), Plasenta (1d), Sesli Harfler (1d), Trafo (1d), Voden (1d), Wanda Digital (1o)

* Event ajansları

REKLAMVERENLER

The Cat Report’ta en çok ödül alan reklamverenler listesinde ilk sırada Digital Age’de iki, Felis’te bir büyük ödül olmak üzere toplam 16 ödül alan Frito Lay bulunuyor. İkinci sırada ise 10 ödülle Vodafone yer alıyor. Felis Büyük Ödülü ve Digital Age Büyük Ödülü’nün sahibi Turkcell ise bu yıl listenin üçüncü sırasına yerleşti.

Felis’te ‘Reklamveren büyük ödülü’ kazanan Unilever toplam yedi ödülle dördüncü sırada yer alıyor. Coca-Cola, Türkiye İş Bankası, Türk Telekom ise altı ödülle listenin beşinci sırasında.

2012’yi reklam sektörü cirosal açıdan yeterince hareketli geçirmemiş olsa da gerek ajanslar, gerekse reklamverenler için yılın yaratıcılık performansının oldukça iyi olduğunu görüyoruz.

En çok ödül alan reklamverenler

En çok ödül alan reklamverenler

Bir ödül alan reklamverenler: 3M (1k), ADEL (1k), Amnesty International (1k), Aygaz (1e), Be Better Diyet ve Güzellik (1e), Can Bebe (1e), Continental (1k), Corb,is (1k), Cyclone DVD ve Navigasyon (1e), DenizBank (1d), Digiturk (1o), Doğçev (1), Erikli & Nestle Waters (1k), Eti (1f), Finansbank (1k), First (1f), Fox International Channels Turkey (1f), Gerda Pilates (1k), Gerekli Şeyler (1k), Inlingua (1e), Jinglehouse (1k), Johnson & Johnson (1k), Mars (1e), McDonald’s (1k), Migros (1k), Morçatı (1e), Mutfak Sanatları Akademisi (1k), Özyeğin Üniversitesi (1d), Perfetti Van Melle (1d), Profilo (1d), Pronet Güvenlik (1e), Prunus (1o), Quik Silver (1k), Şekerbank (1e), Tab Gıda (1e), TAT (1k), The Cup (1k), Time Art- Quantum (1k), Timur Gayrimenkul (1k), Tuttur (1k), Uniball (1k), Volvo Car Türkiye (1f), WWF Türkiye (1e)

Kısaltmaların anlamı

D: Digital Age Yaratıcılık Ödülleri Büyük Ödülü

d: Digital Age Yaratıcılık Ödülleri Kategori Birinciliği

F: Felis Ödülleri Büyük Ödülü

f: Felis Ödülleri Kategori Birinciliği

E: Kristal Elma Büyük Ödülü

e: Kristal Elma Kategori Birinciliği (Kristal Elma)

K: Kırmızı Ödülleri Büyük Ödülü (Kıpkırmızı)

k: Kırmızı Ödülleri Kategori Birinciliği

O: MediaCat Out of Home Ödülleri Büyük Ödülü

o: MediaCat Out of Home Ödülleri Kategori Birinciliği

NOTLAR

1. Değerlendirme yapılırken şu yarışmalar dikkate alınmıştır: MediaCat Felis Ödülleri, Kristal Elma, Digital Age Yaratıcılık Ödülleri, Kırmızı, MediaCat Out of Home Awards.

2. Değerlendirmede yarışmaların yalnızca kategori birincilikleri ile ‘büyük ödüller’ dikkate alınmıştır. Kategori ikincilikleri, üçüncülükleri ve özel ödüller değerlendirilmeye alınmamıştır.

3. İki ajans tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen işler için, her bir ajansın bir ödül aldığı kabul edilmiştir.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.