‘Temel İçgüdü’nün yönetmeni ‘Altın Portakal’da jüri başkanı

Digitürk'ün ana sponsorluğunu üstlendiği, 45. Antalya Altın Portakal Film Festivali, 4. Uluslararası Avrasya...

19.08.2008 - 13:06 | MediaCat

45. Antalya Altın Portakal Film Festivali, 4. Uluslararası Avrasya Film Festivali ve ülkemizin ilk ve tek marketi olan Uluslararası Avrasya Film Market’le birlikte Türkiye’nin üç büyük etkinliğinin bir arada gerçekleştirildiği organizasyonun jüri üyeleri Festival sponsoru DIGITURK’ün geleneksel partisinde açıklandı.

Suada’da düzenlenen partide sanat ve medya dünyası bir araya geldi. Gecenin açılış konuşmasını Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel yaptı. Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK Vakfı) ve Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV)’nın işbirliği ile 10–19 Ekim 2008 tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalin ilk adımı da bu partiyle atılmış oldu.

SPONSORLARA TEŞEKKÜR…

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, özellikle festival aracılığı ile Türkiye’nin kültürel sınırlarını dünyaya açan 3 büyük etkinliğe verdiği destek için teşekkür edilirken, festivalin geleneksel ödül sponsoru Urart’a; dünyanın dört bir yanından festival konuklarını taşıyan THY’ye ve beş kıtadan Antalya’ya filmleri ulaştıran Yurtiçi Kargo’ya değerli katkıları için teşekkür edildi. Festival coşkusunu Antalya’dan önce İstanbul’dan başlatan Festival Sponsoru DIGITURK’e İstanbul’daki ev sahipliği için ve başladığı günden beri festivalin en büyük destekçisi olan Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne Antalya’daki ev sahipliği için de festival ve sinema sektörü teşekkürlerini iletti.

JÜRİLER AÇIKLANDI…

Ön Jürileri daha önce basına açıklanmış olan Festivalin, Ulusal Kısa Film Yarışması, Ulusal Belgesel Film Yarışması ve merakla beklenen Ulusal Uzun Film Yarışması’nın “Ana Jürileri” de gecede Festival Başkanı Engin Yiğitgil tarafından açıklandı.

Bu yıl Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Uzun Film Yarışması ödüllerini Tuncel Kurtiz başkanlığındaki 9 kişilik jüri belirleyecek.

Üç büyük etkinliğin; Altın Portakal Film Festivali’nin; Uluslararası Avrasya Film Festivali’nin ve Avrasya Film Marketin aynı tarihlerde yapılacağı 45. Antalya Film Festivali’nin 6 farklı bölümünde, 44 önemli isim jüri üyesi olarak görev üstlenecek.

SENARYO GELİŞTİRME FONU SÜRÜYOR…

Geçtiğimiz yıl başlatılan ve Türk sinemasını ortak yapımlara açılmasına da aracı olmak üzere yapılandırılan Senaryo Geliştirme Fonu bu yıl da senaristleri desteklemeyi sürdürüyor. Senarist ve yapımcıların 30 Eylül 2008 tarihine kadar başvurabilecekleri Senaryo Geliştirme Fonu’nun jürisinde oyuncu , oyun yönetmeni ve yazarı Kenan Işık, yönetmen Tevfik Başer ve yapımcı Elif Dağdeviren yer alıyor.

“TEMEL İÇGÜDÜ”NÜN YÖNETMENİ PAUL VERHOEVEN 4’ÜNCÜ ULUSLARARASI AVRASYA FİLM FESTİVALİ BÜYÜK JÜRİSİNİN BAŞKANI

10 Ekim’de başlayıp 19 Ekim’de perdelerini kapatacak olan festivalin bu yılki uluslararası jüri başkanlığını “Temel İçgüdü”,“Showgirls” ve “Robocop” gibi filmlerin ünlü yönetmeni Paul Verhoeven üstlenecek. Uluslararası isimlerden oluşan jürinin Türk üyesi ise, yazar ve yönetmen kimliğiyle tanınan Berkun Oya olacak.

Avrupa ve Asya orijinli veya ortak yapım olarak hayata geçirilmiş filmlerin kabul edildiği Avrasya Film Festivali yarışma bölümünde jürinin vereceği oylarla belirlenecek olan “En İyi Film” 75,000 USD, “En İyi Yönetmen” ise 25,000 USD ile ödüllendirilecek. İlk gösterimi 61. Cannes Festivali’nde gerçekleşen ve büyük ilgi toplayan, Ronit ve Shlomi Elkabetz’in yönettiği “Seven Days”, yarışmada yarışacak filmler arasında yer alıyor.

4’üncü Uluslararası Avrasya Film Festivali’nin perdelerini, dünyaca ünlü yönetmen Ferzan Özpetek’in son filmi “Un Giorno Perfetto” açacak. 42. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde jüri başkanı olarak yer alan Ferzan Özpetek, Ağustos ayı sonunda Venedik Film Festivali’nde yarışacak olan filmiyle Venedik’in hemen ardından Antalya’da olacak.

Uluslararası Avrasya Film Festivali yönetmeni Esra Even, bu yılki film programından bazı filmleri açıkladı: Laurent Cantet’in Altın Palmiye’li filmi “The Class”, Sergey Dvortsevoy imzalı Cannes Film Festivali “Belirli bir Bakış” bölümü birincisi “Tulpan”, Ari Folman’ın 2008 Cannes Film Festivali’nde büyük ilgiyle karşılanan ve çok tartışılan filmi “Waltz With Bashir”; Jia Zhangke’dan “24 City” ve Matteo Garrone imzalı, Cannes 2008’de Büyük ödüle değer bulunan “Gomorrah” 4. Uluslararası Avrasya film festivalinde izleyiciyle buluşacak filmlerden yalnızca bir kaçı.

42. Antalya Film Festivali’nin onur ödülü sahibi Koreli yönetmen Kim Ki-Duk, 4’üncü Uluslararası Avrasya Film Festivali’nde Türk hayranlarının ve festival seyircisinin karşısına 2008 tarihli en son filmi “Dream” (Bi-Mong) ile çıkacak.

Michael Winterbottom’ın son filmi “Genova”; Mike Figgis’in yönettiği ve kimi çekimlerini Istanbul’da gerçekleştirdiği “Love Live Long”; “Babel”in senaristi Guillermo Arriaga’nın bu kez yönetmen koltuğunda oturduğu “The Burning Plain” ve animasyon dünyasının en önemli ismi Hayao Miyazaki nin son filmi “Ponyo on the Cliff by the Sea” de festival programında yer alan filmler arasında yer alıyor.

4’üncü Uluslarararası Avrasya Film Festivali, yapımcılığını, yazarlığını ve anlatıcılığını dünyaca ünlü yıldız MADONNA’nın üstlendiği, Nathan Rissman tarafından yönetilen, ebeveynlerini ve kardeşlerini AIDS hastalığı ve HIV virüsüne kurban vermiş öksüz ve yetim Malavili çocukların yaşamlarına odaklanan belgeseli “I AM BECAUSE WE ARE”ı festival seyircisiyle buluşturmaya hazırlanıyor.

Festival her yıl olduğu gibi bu yıl da birbirinden ünlü isimleri ağırlayacak. “One Day You’ll Understand” isimli son filmini temsilen Türkiyeli sinemaseverlerle buluşacak olan Amos Gitai’ye, sinema sanatına katkılarından ötürü bir de ödül takdim edilecek. Kırmızı halının bir diğer konuğu ise, Jia Zhang Ke’nin yönettiği “24 City”nin dünyaca ünlü güzel yıldızı Joan Chen!

Avrasya Film Festivali’nin geleneksel “Senaryo Atölyesi” bu yıl da Fransız Yazarlar Birliği Başkanı, 2007 César ve Lumieres Ödülleri’nde “En İyi Senaryo” ödüllerine layık bulunan “Indigenes”in senaristi Olivier Lorelle tarafından gerçekleştirilecek. Aynı filmle, Akademi Ödülleri’ne de aday gösterilen Lorelle, Ekim ayında bir kez daha profesyonel ve amatör senaristler, sinema öğrencileri ve sinema tutkunlarıyla buluşacak.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.