TeliaSonera iki yeni operatör aldı

TeliaSonera, gelişmekte olan ülkelerdeki büyüme stratejisine bağlı olarak Nepal ve Kamboçya'da...

26.09.2008 - 15:07 | MediaCat

TeliaSonera, gelişmekte olan ülkelerdeki büyüme stratejisine bağlı olarak Nepal ve Kamboçya’da iki yeni operatör satın aldı. TeliaSonera bugün Stockholm’de düzenlediği basın toplantısında Nepal’den Spice Nepal Private Limited ve Kamboçya’dan Applifone Co Limited isimli operatörleri satın aldığını açıkladı. Böylece yüzde 51’i TeliaSonera’ya, yüzde 49’u Visor Group’a ait olan TeliaSonera Asia Holding B.V., Nepal’in en büyük ikinci mobil operatörü olan Spice Nepal’in yüzde 80’ine ve Kamboçya’nın 2007’de kurulan mobil operatörü Applifone’un yüzde 100’üne sahip oldu. TeliaSonera, söz konusu işlemler için TeliaSonera Asia Holding B.V.’deki yüzde 51’lik hissesi karşılığında 484 milyon ABD doları ödedi.

Nepal’in en büyük ikinci mobil operatörü olan ve Eylül 2005’te kurulan Spice Nepal, 1 milyon 600 bin abone ve Ağustos 2008 itibarıyla yüzde 41 pazar payına sahip bulunuyor. 2007 yılının ilk altı ayını 41,1 milyon ABD dolarlık net satış, 19 milyon ABD doları FVAÖK (faiz, vergi, amortisman öncesi kâr) ile kapatan Spice Nepal, bu yılın aynı döneminde 34,1 milyon dolarlık net satış, 18,2 milyon dolarlık FVAÖK gerçekleştirdi. Nüfusu 28 milyon 400 bin olan Nepal’in mobil penetrasyon oranı yüzde 13 seviyesinde bulunuyor.

Ekim 2007’de faaliyete geçen Applifone ise 97 bin 500 abone ve Ağustos 2008 itibarıyla yüzde 3 pazar payıyla Kamboçya’nın dördüncü mobil operatörü olma özelliğini taşıyor. Nüfusu 14 milyon 600 bin olan Kamboçya’nın mobil penetrasyon oranı yüzde 21 seviyesinde.

TeliaSonera AB Başkanı ve CEO’su Lars Nyberg, Nepal ve Kamboçya’nın toplam nüfusunun 43 milyon olduğunu, buna karşın mobil penetrasyon oranlarının çok düşük olduğunu söyledi. Her iki ülkenin de ekonomilerinin hızla geliştiğine dikkat çeken Lars Nyberg, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu olanağa sahip olmak beni heyecanlandırıyor. Bizim için en önemli önceliklerden biri Avrasya’da işimizi büyütmek. Bu bölgede son 10 yıl içinde başarılı bir şekilde büyüdük ve değer yarattık. Şimdi, Özbekistan ve Tacikistan’daki başarılı yatırımlarımızın devamı olarak, yüksek büyüme potansiyeline sahip gelişmekte olan pazarlara girme stratejimizi uygulayarak önemli bir adım daha atıyoruz.”
TeliaSonera, satın alma işlemini 1 Ekim 2008’de tamamlayarak, Nepal ve Kamboçya’daki mobil operatörleri söz konusu gün konsolide etmeyi planlıyor.

TeliaSonera birçok gelişmekte olan pazarda doğrudan ya da Fintur Holdings B.V. iştiraki ile faaliyet gösteriyor. Şirketin Kazakistan, Azerbaycan, Özbekistan, Tacikistan, Gürcistan ve Moldova’daki başlıca mobil operatörlerde çoğunluk hisseleri bulunuyor. Rusya, Türkiye, Ukrayna, Belarus ve Afganistan’da ise ortaklık yaptığı şirketler aracılığıyla faaliyet gösteriyor.

Kazakistan merkezli Visor Group, farklı alanlara yaptığı yatırımlar ve danışmanlık hizmetiyle dikkat çekiyor. Visor Group, 2001’den beri önemli bölgesel yatırımları ve aktifleri yönetiyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.