MediaCat

Televizyonun ‘medya karnesi’ açıklandı!

Bu yıl ekrandan sayfalara 195 bin haber yansıdı.

Televizyonun ‘medya karnesi’ açıklandı!

Televizyonda yayınlanan programların yazılı basında çıkan haber sayıları belirlenerek, Medya Takip Ajansı Interpress tarafından hazırlanan 2011 yıllı ‘Televizyonun Medya Karnesi’ne göre, kanalların yayınladığı diziden filme, spordan habere, müzikten sohbete 50’den fazla kategorideki bine yakın programın yazılı basında toplam 185 binden fazla habere konu olduğu belirlendi.

En çok haber diziler hakkında yapılmış
İki bine yakın ulusal, bölgesel ve yerel gazete ile dergide çıkan programların analizlerinin yer aldığı Interpress’in araştırmasında, en çok dizilerin haber olduğu görüldü. Bir yıl boyunca yazılı basında ekranda yayınlanan yerli – yabancı dizilerden 271’i hakkında toplam 62 binden fazla haber yayınlanmış. Onbir kanalda yayınlanan 164 yerli dizi, toplam 59 bin 825 habere konu olmuş.

Ekranda en çok film yayınlanmış
Interpress’in hazırladığı ‘Televizyonun Medya Karnesi’ raporunda, 2011 yılında kanalların yayın kuşaklarında en çok filmlere yer verirken, yayınlanan yerli – yabancı 4 bin 720 filmin yazılı basında toplam 36 binden fazla haberinin çıktığı tespit edildi.

Yarışma, spor ve tartışma programları haberde öne çıktı
‘Televizyonun Medya Karnesi’ raporunda, 2011 yılında yayınlanan programlar içinde yazılı basında yarışmaların büyük ilgi gördüğü, kanalların yayınladığı 95 yarışma programı hakkında 7 bin 899 haberin çıktığı belirlendi. Gazetelerin TV ve magazin sayfalarının ilgi gösterdiği bir diğer program türü de tartışmalar oldu. Yayınlanan 151 tartışma programı hakkında 5 bin 829 haberin çıktığı saptandı. Basında çıkan programlar arasında spor, sohbet, kültür sanat ve belgesel programlarının da 4 bin haber sayılarını aştıkları belirlendi.

2011’de en az ilgi gören programlar çocuk, çevre ve sinema
Interpress’in hazırladığı ‘Televizyonun Medya Karnesi’ araştırmasına göre, 2011 yılında kanalların yayınladığı çocuk, çevre ve sinema programları yazılı basında en az ilgiyi görürken, yıl boyunca çıkan haber sayıları toplamda 30’u geçmedi.
Yine geniş izleyici kitlesine hitap etmesi beklenen eğitim ve otomotiv gibi programlarda az ilgi gören grupta başta yer aldı.

Kanallar arasında ‘Kanal D’ ve ‘CNBC-E’ ilk sırada
2011 yılı televizyon programlarının değerlendirildiği ‘Medya Karnesi’ araştırmasında, aktüel kanallar arasında Kanal D isminin geçtiği 29 bin 99 haber ile ilk sırada yer alırken, ATV 17 bin 981 haberle ikinci oldu. Star TV hakkında çıkan 16 bin 671üçüncü, Show TV 14 bin 822 haberle dördüncü TV 8’de 9 bin 542 haberle beşinci sırayı aldı. Tematik kanallar sıralamasında ise ‘CNBC-e’ 8 bin 476 haberle birinci olurken, NTV 8 bin 158 haberle ikinci, CNN Türk de 7 bin 759 haberle üçüncülüğü aldı.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.