Televizyonlardaki program ağırlıkları nasıl değişti?

2011 yılının ilk üç ayında televizyonda 1.011 film yayınlanırken, bu yılın aynı döneminde ise ekranda 798 film yayınlanmış.

16.04.2012 - 00:00 | MediaCat

Ekranda yayınlanan programların yazılı basında çıkan haber sayılarıyla oluşan “Televizyonun Medya Karnesi” araştırmasına göre, ekranda 2012 yılının ilk üç ayında bir önceki yıla oranla yüzde 20 daha az film yayınlandığını ortaya çıktı. Medya Takip Ajansı Interpress’in, iki bine yakın ulusal, bölgesel ve yerel gazete ile dergide çıkan programlar üzerine yaptığı incelemede, 2011 yılının ilk üç ayında televizyonda 1.011 film yayınlanırken, bu yılın aynı döneminde ise ekranda 798 film yayınlanmış. Ekranda en çok yabancı filmi Kanaltürk yayınlarken, yerli filmde ise ilk sırada Kanal 7 yer alıyor.

Kanallar müzik ve magazin programlarına ağırlık verdi

Mart ayında kanalların yayınladığı programlar arasında müzik, magazin ve yemek programlarının sayısının arttığı belirlendi. Interpress’in yaptığı araştırmada tam gün izlenmesi yapılan 40 kanal içinde, müzik programlarının sayısının 20’yi geçtiği tespit edilirken, magazin programlarının sayısı 17’ye, yemek programlarının sayısı da 16’ya yükselmiş durumda.

Ekranda en çok tartışma programı yayınlanıyor

Geçtiğimiz ay televizyondaki 21 kanalda yayınlanan, ekonomiden siyasete, tarihten güncel olaylardan medyaya kadar uzanan pek çok konunun ele alındığı tartışma programlarının sayısının 130’u aştığı tespit edildi. Yazılı basında 837 habere konu olan tartışma programlarında Habertürk, NTV ve Kanal 24’te yayınlanan programlar dikkat çekiyor.

Spor programlarındaki tartışmalar haberlerde daha sık yer buluyor

Ekranın en çok izleyici çeken programların arasında bulunan spor programları Mart ayında da en çok haber olan programlar arasında yer aldı. Toplam 364 haberin çıktığı spor programları arasında, sık sık tartışmaların yaşandığı Telegol (Kanaltürk), Yüzde Yüz Futbol (NTV) ve Stadyum’un (TRT 1) sık sık gündeme geldiği görüldü.

Teknoloji ve konser programları artık yayından kaldırıldı

Interpress’in “Televizyonun Medya Karnesi” raporu, kanalların geçtiğimiz aylarda yayın akışı içinde yer verdiği teknoloji ve konser programlarına artık yer vermediğini ortaya çıkarırken, başta eğitim olmak üzere yayınladıkları otomotiv, çocuk ve çevre konulu programların da sayılarını azalttıklarını belirledi.
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.