Televizyon izleme ölçümlerinde yeni dönem

TİAK A.Ş. dünya standartlarına ve uluslararası kurallara tam uyumlu ölçüm sistemiyle faaliyetlerine başladı.

12.09.2011 - 00:00 | MediaCat

TİAK A.Ş. dünya standartlarına ve uluslararası kurallara tam uyumlu ölçüm sistemiyle faaliyetlerine başladı.

1992 yılında televizyon izleme araştırmalarını organize etmek ve denetlemek amacıyla kurulmuş bir komite olan TİAK, 2010 yılı sonuna kadar faaliyetlerini gönüllülük esasıyla sürdürüyordu.Bu çerçevede, tüzel kişiliğe ve hukuki sorumluluğa sahip olmayan TİAK, 2010 yılı Aralık Ayında anonim şirket olarak yapılanmasıyla dünya ölçüm standartlarına tam uyumlu bir yapıya kavuştu. TİAK A.Ş. bünyesinde Reklam Verenler Derneği, Reklamcılar Derneği ile ulusallar başta olmak üzere birçok televizyon kanalı ve reklam ajansı bulunuyor.

Dünyada farklı yöntemlerle yapılan TV izleme ölçümleri içerisinde, TİAK’ın 1992’deki oluşumuyla birlikte, Türkiye’de benimsenmiş olan sistem, sektörün farklı oyuncularının bir araya gelerek oluşturdukları MEK (Müşterek Endüstri Komitesi-Joint Industry Committe) sistemi. Tüm dünyada MEK Kuruluşları, İzlenme oranlarının bütün nüfusu temsil edecek şekilde en az hata ve en yüksek veri güvenirliği ile ortaya konabilmesi için ölçüm hizmetinin bütün aşamalarını belirleme, analiz ve kontrol edebilme yeteneğine sahip sistemler. Yeni TİAK da anonim şirket yapılanması sayesinde ölçümlemede kuralların ve metodolojinin belirlenmesinde etkin rol oynayacak. Kuralların uygulanması ve denetlenmesi gibi konularda bağımsız karar alabilen, objektif olarak belirlenmiş yerleşik kurallara göre çalışan, hukuki belirliliğe, teknik yeterliliğe ve kurumsal yapıya sahip bir organizasyon yapısıyla faaliyetlerini sürdürecek. Tam zamanlı çalışanlar ve teknik elemanlara sahip yeni, bağımsız tüzel kişilik yapılanmasıyla tam kurumsal görünüm çizen TİAK A.Ş., uluslararası kurallara uyulması konusu üzerinde hassasiyetle durarak ölçümleme sistemi hakkında yaşanmış olan tereddütleri yok edecek.
 

TİAK A.Ş. yeni dönemde, ölçüm hizmetlerinin temini için yapacağı çalışmaların rekabetçi bir yapıda olması,anlaşmanın ise ölçüm piyasasını yeni girişlere kapatmayacak şekilde yapılması hususlarını ön planda tutacak. Ölçüm hizmetinin tek firmadan sağlanması sebebiyle, bu firma ile yapılacak makul süreli anlaşmalarla, piyasaya yeni girişlerin ve rekabetin engellenmesi önlenecek.

2010 yılı Aralık ayı itibarıyla kurumsal bir kimliğe kavuşan TİAK Televizyon İzleme Araştırmaları A.Ş., yeni dönem için TNS Piyasa Araştırma, Danışmanlık ve Ticaret A.Ş ile Televizyon İzleyici Ölçümü Hizmet Sözleşmesi’ni imzaladı.

2012 Eylül-Ekim Ayından itibaren TNS tarafından gerçekleştirilecek olan ölçümlerde seçilen örneklemin, Türkiye’nin farklı bölümlerine orantısal olarak dağıtılması ve tüm grupları temsil eder, geniş ve yüksek nitelikte olması için 81 ilin tamamını kapsayan Veri Tabanı Araştırması yapılacak. Bugüne kadar 34 ilde kurulmuş olan panel sayısı 40 il olarak genişleyecek.brüt 2500 hane üzerinde gerçekleştirilen ölçüm net 3500 haneye çıkacak. Veri Tabanı Araştırması (VTA) için her yıl yapılan 25000 anket sayısı 35000’e yükselecek.Panel kurulum öncesi ilk yıl Veri Tabanı Araştırmasında ise 3500 panel hanesine ulaşılabilmesi için 40000 hane ile görüşülecek. Araştırmada, TÜİK tarafından yayınlanan ilçe ve mahalle bazında hane dağılım bilgisi kullanılacak. Her yıl içerisinde kesintisiz saha çalışmalarıyla VTA yapılarak, dinamik değişkenler belirlenecek ve izlenecek. Böylelikle ölçüme katılan haneler düzenli aralıklarla yenilenecek ve ölçülen haneler sürekli olarak Türkiye’nin güncel profilini temsil edecek. Sisteme dahil olan hanelerin ise temsiliyet niteliğinin devam edip etmediği, sürekli olarak hem hane hem de kişi bazında belli kriterlere göre izlenecek. TNS ile yapılan ölçümleme çalışmasıyla başlanacak olan bu dönemde ilk yıl 21 kanal raporlanacak.

Yeni dönemde izleme verilerinin toplanması, düzenlenmesi ve üretimi aşamasında TNS tarafından geliştirilmiş olan Comtel sistemi kullanılacak. Bu entegre sistem sayesinde, yayınlanan izleme tahminlerinin toplam nüfusu doğru bir şekilde temsil etmesini sağlamak amacıyla, en son raporlanan panel, ufak demografik farklılıkları düzeltmek için ağırlıklandırma (rim-weighting) prosedürüne tabi tutulacak. Comtel sistemi tarafından ölçüm verileri üzerinde de çok sayıda kontrol uygulanacak. Yeni dönem sözleşmesi kapsamında, elde edilen izleyici verisinin analizi için ise InfoSys+ yazılımı sektörün kullanımına sunulacak.

Yeni dönemde TİAK AŞ. bünyesinde yapılandırılan Teknik Komite ve Teknik Denetim Komitesi TNS’in çalışmaları ile bire bir ilgilenecek. Şeffaflığın hakim olacağı bu dönem; rating araştırmaları için tam denetimli günler vaad ediyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.