Telekom’da halka arz 2008’in ilk yarısında

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Telekom'un yüzde 15-25 aralığındaki hissesinin halka arzı için 1 hafta içinde

29.11.2007 - 09:22 | MediaCat

Türk Telekom özelleştirmesinde ikinci perde açılıyor. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Telekom’un yüzde 15-25 aralığındaki hissesinin halka arzı için 1 hafta içinde Bakanlar Kurulu’na teklifte bulunacağına açıkladı. Halka arzın yılın ilk yarısında gerçekleşmesi bekleniyor. Eğer Türk Telekom en az 2005’teki blok satıştaki değeri üzerinden halka açılırsa borsa tarihinde hasılat rekoru kırılmış olacak. 12 milyar dolarlık değer üzerinden özelleştirilen Telekom’un hisselerinin yüzde 15-25’lik hissesinin değeri 1.8-3 milyar doları bulacak. Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Türk Telekom’un yüzde 55’inin özelleştirilmesinin ardından kamu denetimindeki yüzde 45 hissenin halka arzına ilişkin önemli açıklama yaptı.


Çalışanlara % 3’ü verilecek

Halka arz için 1 yılı aşkın süredir devam eden çalışmalarda önemli bir noktaya geldiklerini belirten Yıldırım, “Halka arz için bir hafta içinde Bakanlar Kurulu’na teklifte bulunacağım. Halka arz edilecek hisse miktarı konusunda net bir rakam belirlemedik. Üzerinde çalışıyoruz. Yüzde 15 ile yüzde 25 arasında olabilir. Başlangıç için yüzde 15 iyi olabilir. Ancak miktarı Bakanlar Kurulu belirleyecek” dedi. Yıldırım, Türk Telekom hisselerine yoğun talep gelmesi durumunda kalan hisseler için de zaman yitirmeden yeni halka arzların yapılabileceğini vurguladı. Bakan Yıldırım, halka arz takvimini Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİB) belirleyeceğini kaydederek, “Sanırım, 2008 yılının ilk yarısında, halka arz gerçekleşir” dedi. Yıldırım, Telekom çalışanlarına da şirketten pay verileceğini belirterek, “Hisselerin yüzde 3’ü de çalışanlara verilecek” dedi.


Hasılat 3 milyar $’ bulabilir

Türk Telekom’da yüzde 15- 25’lik bir halka arz blok satışta ortaya çıkan 12 milyar dolar üzerinden hesaplansa 3 milyar dolarlık bir satış hasılatına ulaşabilir. Bu rakam da borsa tarihinde Turkcell’in elinde bulundurduğu rekorun kırılmasını sağlıyor. Öyleki bugün 23 milyar dolarlık değeri ile borsanın en büyük şirketi olan Turkcell 2000 yılındaki halka arzda 16.2 milyar dolar üzerinden yüzde 10’luk halka arzla 1.7 milyar dolar hasılat elde etmişti.


Hariri de halka arzı bekliyor

Türk Telekom’un yüzde 55 hissesi 2 yıl önce 6 milyar 550 milyon dolara Hariri Ailesi’ne ait olan Oger Telecoms’a satıldı. Oger, hisseleri 14 Kasım 2005’te devraldı. Kalan yüzde 45 ise Hazine’ye ait. Kamunun sahip olduğu hisseleri, devir tarihinden ancak 1 yıl sonra halka arz etme olanağı bulunuyor. Oger Telecoms ise sahip olduğu hisselerini en erken sözleşme tarihinden 3 yıl sonra halka arz edebilecek veya başka bir şirkete devredebilecek. Oger’in kendi hisselerini satabilmesi için kamu hisselerinin halka arz edilmiş olması da gerekiyor. Bu nedenle Oger, kamu hisselerinin halka arz edilmesini bekliyor.

Kaynak: Sabah

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.