Teknoloji markalarının logo evrimi

Radikal değişiklikler kadar yıllara meydan okuyan logolar da dikkat çekiyor.

04.02.2014 - 08:58 | Haluk Kasarcı

Apple

Microsoft’un kuruluşundan tam bir yıl sonra, bu defa 1 Nisan’da kurulan Apple‘ın ilk logosunu marka ile bağdaştırmak hayli zor. Ronald Wayne tarafından tasarlanan ve 19’uncu Yüzyıldan izler taşıyan logoda Isaac Newton’un kafasına düşmek üzere olan bir elma görülüyordu. Bu logonun yalnızca bir yıl kullanılmış olması ise şaşırtıcı olmasa gerek.

Apple'ın logo evrimi

Rob Janoff’un tasarımı ile bugünkü görünümünün temeli atılan Apple logosundaki ısırılmış kısım ise tasarıma ait ilginç detaylar barındırıyor. Yazılım evreninde en küçük bilgi ünitesi anlamına gelen ‘byte’ın, İngilizce ısırık (bite) ile yakaladığı uyum bir yana; Janoff’un logoya eklediği bu detayın çok daha basit bir sebebi var: elmanın domates sanılmasının önüne geçmek.

Steve Jobs’un markayı insancıllaştırmak için eklenmesini arzu ettiği renklerin 1997’de kaldırılmasının ardında yatan sebep ise tüm Apple markalı ürünlerde yer alacak logonun ürünü biraz çocukça göstermesinin önüne geçme isteği. Bu sebeple uzun yıllardır Apple sahip olduğu kromatik dizaynla tanınıyor.

Sonraki sayfa: Google’ın logo evrimi. Kaynak: Branding Magazine

1 2 3 4 5 6