MediaCat

Teknoloji liderlerinden sektörü ilgilendiren 5 içgörü

A.Team ve MassChallenge’ın teknoloji sektöründe faaliyet gösteren 581 yöneticiyle gerçekleştirdiği anket çalışmasının sonuçları, iş dünyası adına ilgi çekici çıktılar barındırıyor.

Teknoloji liderlerinden sektörü ilgilendiren 5 içgörü

A.Team ve MassChallenge, teknoloji sektöründen 581 lideri günün çalışma koşulları ve işgücü piyasasına ışık tutmak amacıyla ankete tabi tuttu. İşveren ve çalışanların ideal çalışma modeli konusunda uzlaşamadığının dikkat çektiği araştırmada, Büyük İstifa’nın sektöre maliyeti ve işe alım süreçlerinde yaşanan problemlere dair bulguların yanı sıra; karma ekip yapılarının yükselişi ve sektörde üniversite diplomasına atfedilen değerin düşüşü de öne çıktı.

1. Uzaktan çalışma verimli sonuç verse de ofise dönüş kapıda

Ortaya konan 2022 Teknoloji Çalışma Raporu’na göre, teknoloji şirketleri kurucuları ve yöneticilerinin yüzde 37’si önümüzdeki 12 ay içinde çalışanlarından ofise dönmelerini istemeyi planlıyor. Daha köklü şirketlerde ise bu oranın yüzde 55’e kadar çıktığı görülüyor.


İki yıl önce yapılan araştırmalarda tam tersi sonuçlar elde edilmiş, o dönem ankete katılan teknoloji şirketlerinin yöneticileri yüzde 62 gibi yüksek bir oranla evde çalışmanın verimliliği artırdığı görüşünde olduklarını bildirmişti. Ancak son dönemde aralarında Apple gibi teknoloji devlerinin de bulunduğu birçok şirket işe alımlarda minimum 3 gün ofise gelmeyi talep etmeye başladı.

Ankete katılanların yüzde 53’ü ise ekonomik gerilemenin çalışanların ofise dönmesini hızlandırabileceğini ifade etti. Öte yandan güncel bir Gallup anketine göre çalışanların yüzde 94 gibi ezici bir çoğunluğu uzaktan/hibrit çalışmaya devam etme arzusunda.

2. Büyük İstifa yavaşlamıyor

Araştırma bulguları, Büyük İstifa’nın yaz aylarında etkisini çarpıcı biçimde hissettirdiğini gösteriyor. Öyle ki yalnızca Temmuz ayında 4,2 milyon kişinin çalıştığı şirketten kendi isteğiyle ayrıldığı kaydedildi. Ankete tabi tutulan teknoloji liderleri de istifa dalgasının etkilerini hissettiğini, yüzde 44’ü ise en yüksek performanslı çalışanlarının bir kısmını bu dönemde kaybettiğini ifade ediyor. İstifa dalgasının yayılması daha köklü şirketlerin işe alımları artırması sonucunu da beraberinde getiriyor. Bu şirketlerin kurucuları ve yöneticilerinin yüzde 59’u işe alım planlarının son 6 ayda arttığını belirtiyor.

3. Geleneksel işe alım modeli, yeni hibrit iş dünyasında başarısız oluyor

Yetenek pazarında artan hareketlilikle birlikte teknoloji liderleri, ekiplerini ölçeklendirme ve her zamankinden daha hızlı inşa etme baskısı altında olduklarından geleneksel işe alım süreçlerinden uzaklaşma eğilimindeler.

Teknoloji liderleri arasından ankete katılanların yüzde 67’si geleneksel işe alım süreçlerinin elden geçirilmesi gerektiği, yüzde 70’i çok uzun ve maliyetli olduğu kanaatinde. Yüzde 62’sine göre özellikle ürün ve mühendislik departmanlarında boşalan pozisyonları doldurmak ortalama 4 aydan daha fazla vakit alıyor. Birçok liderin bir sonraki yatırım turuna ulaşabilmesi için gelir artışına ihtiyacı olduğu düşünüldüğünde, işleyen bir ekip oluşturmak için bu kadar beklemek büyüme açısından elbette dezavantaj yaratıyor.

4. Teknoloji liderleri karma işgücünü benimsiyor

Büyük İstifa, yüksek vasıflı serbest ve bağımsız çalışanlardan oluşan geniş bir yetenek havuzu yarattı. Peki teknoloji liderleri bu büyüyen havuzu nasıl görüyor?

  • Yöneticilerin yüzde 71’i serbest çalışanları işe almanın ekonomik belirsizlik zamanlarında işlerine daha fazla çeviklik kazandırdığını söylüyor.
  • Yüzde 70’i uzaktan çalışmaya geçişin şirketlerin serbest çalışanlarla anlaşma olasılıklarını artırdığını belirtiyor.

Sektörde serbest çalışanların büyük kısmı tam zamanlı ofis çalışanlarıyla entegre çalışıyor. Ankete katılan yöneticilerin yüzde 73’ü bu entegrasyonu sağladıklarını, yüzde 11’i ise sağlamayı düşündüğünü ifade ediyor. Bu da, yükselişteki karma ekip yapılarının ilerleyen dönemde de artmaya devam edeceğini gösteriyor.

5. Doğru beceri + deneyim > üniversite diploması

Teknoloji liderleri sadece bağımsız işgücüne daha açık olmakla kalmıyor, aynı zamanda büyük yetenek kriterlerini de daha esnek hâle getiriyorlar. Nisan ayında Elon Musk, Tesla’da bir iş için üniversite diplomasının gerekli olmadığını söylediği açıklamasıyla manşetlerde yer almıştı. Görünen o ki, diğer liderler de Musk’la aynı fikirde zira yüzde 80’i gerekli becerilere ve deneyime sahip olduğu takdirde üniversite diploması olmayan kişileri de işe almaya istekli olduğunu ifade ediyor. Bu, teknoloji sektöründeki geleneksel kariyer yolunun -tam zamanlı bir role giden dört yıllık üniversite- sanıldığından daha hızlı bir şekilde değiştiğinin açık bir göstergesi niteliğinde.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.