Tekel Sigara’ya yoğun ilgi

Tekel ihalesine ilgi duyan yatırımcılar bayram tatili boyunca 6 sigara fabrikasını

25.12.2007 - 11:48 | MediaCat

Tekel ihalesine ilgi duyan yatırımcılar bayram tatili boyunca 6 sigara fabrikasını gezdi. Firmalar, 25 Ocak’a kadar teklif kararı için hazırlık yapacak. Dubai Investment Group’tan JTI’a, Doğan Grubu’ndan Mey’e kadar pekçok şirket teklif hazırlığında.

Yeni yılın ilk büyük özelleştirmesi öncesinde geri sayım sürüyor. Tekel’in Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde bulunan 6 fabrikası yatırımcılara gezdirildi. Gezi için işçilerin izinli olması nedeniyle özellikle Kurban Bayramı tatili beklendi.

Bu haftadan itibaren de yönetici sunumları başlıyor. Bu sunum tamamlandıktan sonra ihaleye teklif verme kararı için yatırımcılar düşünmeye bırakılacak.


İHALEYE YOĞUN İLGİ VAR

25 Ocak’ta tekliflerin alınacağı ihale, yaklaşık bir hafta sonra açık artırma ile sonuçlandırılacak. Türkiye’de faaliyet gösteren JTI, BAT, Imperial Tobacco, Korea Tobacco gibi sigara operatörlerinin yanı sıra yerli firmalar da ihaleye yoğun ilgi gösteriyor. Bunlar arasında Doğan Grubu, European Tobacco, Mey İçki’yi satın alan Texas Pacific Group, Çukurova ve Anadolu grupları ile Tekel Toptan Satıcıları Derneği’nin kurduğu SÜPAŞ var.

Yerli-yabancı sigara operatörleri ile birlikte ilk iki ihaleden farklı olarak yabancı yatırım fonları da yerli ortakla teklif vermeye hazırlanıyor. Bunların başında şartname satın aldığını açıklayan Dubai Prensi Şeyh Maktum’a ait Dubai Investment Group geliyor. Avrupa’nın önde gelen yatırım fonu Cinven de bazı Türk girişimcilerle birlikte şartname almıştı. Ayrıca bazı Amerikalı ve İngiliz yatırım fonları da ihalede yer almayı planlıyor.

Öte yandan patenti alınmadığı için Hanımeli markasının ihaleye konulamadığı haberleri üzerine yetkililer, Patent Enstitüsü ile görüşmelerin sürdüğünü söyledi. Yetkililer, Hanımeli’nin teklifler alınmadan önce pakete dahil edileceğini açıkladı.

Kaynak: Ntvmsnbc

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.