Tekel’in devri Haziran’da tamamlanıyor

Tekel Sigara’nın British American Tobacco’ya satışına ilişkin sözleşmenin Haziran sonuna...

16.05.2008 - 10:28 | MediaCat

Tekel Sigara’nın British American Tobacco’ya satışına ilişkin sözleşmenin Haziran sonuna kadar imzalanması ve devir işleminin yapılması bekleniyor.

Tekel’in bağlı ortaklığı Sigara Sanayii İşletmeleri ve Ticareti A.Ş.’ye ait sigara üretim işiyle ilgili varlıkların özelleştirilmesi için açılan ihalede en yüksek teklifi 1.72 milyar dolarla BAT vermişti.

Nisan ayında, Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun (ÖYK) onay kararının yayımlanmasından sonra, alıcı şirkete satış sözleşmesinin imzalanması için 27 Haziran 2008 tarihine kadar süre tanındı. Tekel Sigara’nın bedelini peşin ödemeyi öngören BAT’ın, satış sözleşmesinin imzalamaya yönelik çalışmaları sürüyor. Bir yetkili, “Eğer çalışmalarımızı tamamlarsak, 27 Haziran’ı beklemeden satış sözleşmesini imzalayarak devir işlemini sonuçlandırabiliriz” dedi.

Tekel Sigara’nın özelleştirilmesi kapsamında Adana, Ballıca, Bitlis, Malatya ve Tokat sigara fabrikaları ile bu fabrikaların kullanımında bulunan taşınmazlar; Sigara Sanayii İşletmeleri’ne ait mevcut tüm lisanslar, izinler ve ruhsatlar ile bunlara ilişkin başvuruların devri; yatırım programı çerçevesinde alımı yapılan ancak ihale açıldığında henüz envanter kayıtlarına girmemiş makine ve ekipmanlar BAT’a devredilecek.

ÖYK kararına göre, BAT’ın verilecek süre içinde satış sözleşmesini imzalamaktan imtina etmesi veya ihale şartnamesinin öngördüğü yükümlülükleri yerine getirmemesi halinde, Tekel Sigara, ihalede ikinci sırada yer alan Strand Investment’a 1.7 milyar dolara satılacak.

Kaynak:ntvmsnbc.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.