MediaCat

Tek yetkili ‘Basın İlan Kurumu’

Basın İlan Kurumu, valiliklerin reklam yayınına aracılık edemeyeceği, sadece ilan yayınlanmasına aracılık edebileceğine dair düzenlemeyi, 2 Mart tarihli

Tek yetkili ‘Basın İlan Kurumu’

Basın İlan Kurumu, valiliklerin reklam yayınına aracılık edemeyeceği, sadece ilan yayınlanmasına aracılık edebileceğine dair düzenlemeyi, 2 Mart tarihli Resmi Gazete’de duyurdu. Bu duyuru ile birlikte, reklamların yayınına sadece Basın İlan Kurumu aracılık edebilecek.

Değişiklik uyarınca reklamların yayınına sadece Basın İlan Kurumu aracılık edebilecek, valilikler, sadece ilan yayınlanmasına aracılık edebilecek; reklam yayınına aracılık edemeyecek.

Basın İlan Kurumu veya valiliklerin yayınına aracı olduğu ilan ve reklamların dağıtım ve yayınlanma esasları ile bunları yayınlayacak mevkutelerin vasıflarını ve ödevlerini düzenleyen ‘Basın İlan Kurumu Teşkiline Dair 195 Sayılı kanunu Uyarınca Yayınlanacak Mevkuteler Hakkında Genel Kurul Kararı’nın bazı maddeleri değiştirildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan değişiklikler doğrultusunda, bilgisayar yazıcıları ve masaüstü dijital baskı makinelerinde basılan materyaller resmi ilan ayyınlama hakkı açısından gazete ve dergi sayılamayacak. Yayınlama hakkına vücut veren unsurlardan herhangi birinin ihlali halinde, reklam ve ilan hakkı, ihlal süresince kendiliğinden düşecek. Resmi ilanların başlıkları 8 puntonun altında olmayacak. Gazeteler, ayzı metinlerin en falzla 10 opuntoluk harflerle dizdirmek zorunda olacak, sayfalarında metinlerle ilgili olmayan resim, grafik ve fotoğraflar kullanmayacak. Mizanpaj tekniği icabı az miktarlarda büyük puntolu harf kullanabilecek.

Her gazete, dahil bulunduğu kategoriye göre, yüzölçümünün en az üçte iksiini yayın yeri ve çevresidneki ekonomik, sosyal, kültürel faaliyetlerine ilişkin haber inceleme, araştırma, yorum, röportaj, fıkra, spor habeleri ve benzeri yazılara ayırmak zorunda olacak. Gazetelerin sortumlu müdürleri ve muhabirlerinin İletişim Fakültelerinin gazetecilikle ilgili bölümlerinden mezun olmaları gerekecek.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.