Tehdit mesajı Instagram reklamı oldu

Uygunsuz paylaşım "algoritma kazası" sonucu Facebook'ta öne çıkarıldı.

22.09.2017 - 12:02 | Sencer Uçar

Instagram'dan yeni bir satış modeli

The Guardian muhabiri Olivia Solon’un geçtiğimiz yıl aldığı tehdit mesajının ekran görüntüsüne yer verdiği Instagram gönderisi, “algoritma kazası” sonucu Facebook’ta Instagram reklamı olarak yer aldı. Ekran görüntüsünün Facebook’ta reklam olarak yer aldığı gerçeği ise Solon’un kız kardeşinin dikkati sayesinde ortaya çıktı.

Solon’un tecavüz ile tehdit edilerek hakarete uğradığı mesajın yer aldığı fotoğrafın bir anda reklama dönüşmesi, saldırgan içerikleri öne çıkaran sosyal medya algoritmalarının son meyvesi. Zira Facebook’un reklam araçlarının ve algoritmalarının yol açtığı ahlaki sıkıntılar bugünlerde daha fazla göze çarpar konumda. Örneğin, geçtiğimiz hafta ProPublica’da yer alan bir habere göre Facebook, reklamverenlere “Yahudi düşmanı” ve  “Yahudiler nasıl yakılır?” gibi sosyal medya ağı tarafından otomatik olarak yaratılan kategorileri hedefleme olanağı sunuyordu. Hatta gazeteciler 30 dolar karşılığında içeriklerini öne çıkararak Yahudi düşmanı grupları hedefleyebiliyordu. Bunun üzerine Facebook da saldırgan kategoriler yaratan hedefleme sistemini devre dışı bıraktığını açıklamıştı.

Instagram’ın Solon’un söz konusu gönderisini hangi nedenle öne çıkarttığı ise belirsiz. Her ne kadar mevcut teknoloji sayesinde fotoğraflarda yer alan kelimeler analiz edilebiliyor olsa da Instagram’ın böyle bir teknoloji kullanıp kullanmadığı bilinmiyor. Hatanın muhtemel kaynakları arasında, bir yıl önce paylaşılan gönderinin etkileşim miktarının yüksek olması nedeniyle Instagram algoritmaları tarafından öne çıkarılması yer alıyor.

Instagram adına açıklama yapan bir yetkili ise söz konusu gönderinin ücretli olarak öne çıkarılmadığını söyleyerek özür diledi.

Kaynak: The Guardian

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.