TEDMER Etik Barometre Araştırması 2007 1. Dönem Raporunu açıkladı

TEDMER’İN ETİK BAROMETRE ARAŞTIRMASI 2007 1. DÖNEM SONUÇLARINA GÖRE ETİK KONUSUNDA EN FAZLA YOL KAT ETMİŞ SEKTÖRLER OLARAK BANKACILIK VE FİNANS % 63,0 ORANLA İLK SIRADA YER ALIRKEN İNŞAAT VE TEKSTİL GİBİ SEKTÖRLERDE BU ORANIN % 1,2’LERDE KALDI. TÜRK İŞ DÜNYASINI ETİK BULMAYANLARIN ORANI %49,4.

05.09.2007 - 08:53 | MediaCat

Türkiye Etik Değerler Merkezi, (TEDMER), Türk işgücünün iş etiğine yaklaşımı ve genelde kurumsal etik uygulamalarının etkinliğini tespit etmek amacıyla Etik Barometre Araştırması 2007 1. Dönem Raporunu açıkladı.

Çalışma kapsamında İSO 500 ve ERA Research ve Tedmer’in sağladığı diğer listelerdeki şirketlerin üst düzey yöneticileri (CEO, Genel Müdür, Yönetim Kurulu Başkanı, Üyesi, Genel Müdür Yardımcısı vb.), Kurumsal İletişim, İnsan Kaynakları ve Pazarlama bölümleri yöneticileri ile görüşüldü. Sorular Era Research ve TEDMER işbirliği ile hazırlandı.

Online anket uygulamasının yapıldığı 84 kişiden %78,6’ı Türkiye’de iş etiğinin tartışılmasının erken olduğunu düşünürken %49,4’ı Türk iş dünyasının etik olmadığına inanıyor. Avrupa Birliği’ne uyum sürecinin iş etiğinin gelişimini olumlu yönde etkileyeceğine inananların oranı % 90,5, iş etiğine uymanın firmaların karlılık durumunu uzun vadede olumlu etkileyeceğini düşünenlerin oranı ise % 96,4.

Araştırmanın bir başka çarpıcı sonucu ise etik konusunda en fazla yol kat etmiş sektörler olarak bankacılık ve finans % 63,0 oranla ilk sırada yer alırken inşaat ve tekstil gibi sektörlerde bu oranın % 1,2’lerde kalması.

Öte yandan etik konusunda yerli ve yabancı firmaların karşılaştırılmasında yabancı firmaları daha ileri noktada bulanların oranı % 81,3’lerde yer alıyor.

BİLGİ İÇİN :
Nuray Büyükbaş
(0212) 212 79 99
(0532) 385 37 40
nuray@kuattro.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.