TED@Cannes: İnsan aklı neden güzel?

TED@Cannes oturumunda iki biliminsanı, zihnin neden "güzel" olduğunu anlattı.

17.06.2014 - 14:50 | Enes Taşkıran

TED@Cannes: İnsan aklı neden güzel?

TED ve SMG işbirliğiyle gerçekleşen Beautiful Minds başlıklı TED@Cannes oturumunda algı ve iyimserlik sahnedeydi. Oturuma kısa bir açılış konuşmasıyla başlayan ev sahibi SMG Global CEO’su Laura Desmond sahneye TED Avrupa Direktörü Bruno Giussani’yi davet etti.

Giussani, ilham veren ve farklı düşünmemizi sağlayan TED konuşmalarının bir parçası olan TED@Cannes oturumunun, hikâye inşa etme çağında TED’e kısa bir bakış olduğunu belirtti. Programda önceden duyurulan isimlerden ses sanatçısı Imogen Heap’in bir kaç gün önce arayıp “konuşamadığını” kaydeden Giussani, normalde her yıl günlerce süren ve her sektörden temalar barındıran TED konuşmalarının bugünkü örneğinin bir tek tema üzerine olduğunu ifade etti.

TED@Cannes oturumunda iki biliminsanı, zihnin neden "güzel" olduğunu anlattı.

Günün temasının beyinlerimiz, güzel zihinlerimiz olduğunu söyleyen Giussani hızla gelişen nörobilimin insan davranış ve düşünceleriyle ilgili her geçen gün yeni içgörüler sunduğunun altını çizdi ve ardından sahneye University College London’da nörobilim profesörü, Lotto Lab’in kurucusu ve Traces’ın CEO’su olan Beau Lotto’yu davet etti.

Lotto konuşmasının temeline algıyı alarak algıladıklarımızın gerçek olmadığını, beynin bağlamsal davranarak duyularımızla topladığımız bilgiden anlamlar oluşturduğu belirterek bilginin “anlamsız” olduğunu örnekler eşliğinde gösterdi.

Yaratıcılığın motoru

Sunumunda bağlamın her şey olduğunu, etrafımızda anlamlar görüp çıkarımlar yaptığımızı anlatan Lotto, soru sormanın önemli olduğunu çünkü yaratıcılığın motorunun şüphe olduğunu kaydetti. Lotto ayrıca insan zihninin neden güzel olduğu sorusuna sanrısal olduğu için yanıtını verdi ve bunun da kültürlerin temeli olduğunu söyledi.

Lotto’nun ardından sahneye tekrar çıkar TED Avrupa Direktörü Bruno Giussani, algıdan sonra iyimserliği tartışmak üzere Nöroaraştırmacı Tila Sharot’ı davet etti ve Sharot’ı katılımcılarla baş başa bıraktı.

TED@Cannes oturumunda iki biliminsanı, zihnin neden "güzel" olduğunu anlattı.

Sunumuna gelecekle ilgili sorular sorarak başlayan Sharot, ardından bu sorulara yönelik istatistikler paylaştı. İnsanların istatistiklerde iyimser davrandığını ancak tevazu göstermediğini örneklerle açıkladı. Sigara içmenin ölüme sebebiyet verebileceğini ancak herkesin, kendisinin değil “diğeri”nin öleceğini düşündüğünü söyleyen Sharot, reklamcılara tüyo da verdi.

Sharot, tüketiciyi korkutmak yerine nasıl gelişeceğini göstermenin daha iyi sonuç vereceğini iddia etti ve yine sigara örneğinden yola çıktı. Sharot örneğinde, sigara içen bir çocuğun ölümle korkutulup anında cezalandırılması yerine sigara içmezse sporda yakalayacağı başarıların vurgulanması gerektiğinin altını çizdi.

Andından Giusanni son kez sahneye çıktı ve TED’in fikirler yaymasına katkı sağlayan SMG ve salondaki katılımcılara teşekkür etti.

Fotoğraflar: @mohit75, @samerv, @Cannes_Lions

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.