TEB ve Fortis birleşiyor

Türk Ekonomi Bankası (TEB) ve Fortis Bank, TEB çatısı altında birleşecek ve aktif büyüklüğe göre Türkiye'nin 9'uncu büyük bankası olacak...

04.06.2010 - 00:00 | MediaCat

Türk Ekonomi Bankası (TEB) ve Fortis Bank, TEB çatısı altında birleşecek ve aktif büyüklüğe göre Türkiye’nin 9’uncu büyük bankası olacak. 

TEB’den İMKB’ye gönderilen açıklamada, şöyle denildi:

"Bankamızın dolaylı çoğunluk hissedarları olan BNP Paribas ve Çolakoğlu Grubu, 3 Haziran 2010 tarihinde Türk Ekonomi Bankası A.Ş ile Fortis Bank A.Ş’nin birleşmesine ilişkin bir niyet mektubu akdedildiğini tarafımıza bildirmiştir.

Söz konusu niyet mektubu uyarınca ve BDDK’nın iznine tabi olarak iki bankanın Türk Ekonomi Bankası A.Ş (TEB) altında birleşmesi kararlaştırılmıştır.

Düzenleyici kurumlardan alınacak izinleri müteakip, hissedarlar arasında yapılacak hisse devirleri sonucunda TEB Mali Yatırımlar A.Ş’nin TEB’de çoğunluk hisselerine sahip olmaya devam etmesi ve eskiden olduğu gibi Çolakoğlu Grubu ile BNP Paribas’ın her birinin TEB Mali’de yüzde 50 hissedarlık oranına sahip olması öngörülmektedir.

Söz konusu işlemlerin tamamlanması, nihai anlaşmaların imzalanması ve düzenleyici kurumlardan ve şirketlerin yetkili kurullarından gerekli izinlerin alınmasına bağlıdır. Birleşmenin 2011 başında tamamlanması hedeflenmektedir."

9. büyük banka olacak

TEB Genel Müdürü Varol Civil imzasıyla BNP Paribas tarafından yapılan yazılı açıklamada, mevcut rakamlar baz alındığında, birleşme sonrası ortaya çıkacak yeni bankanın, 630 şube, 10 bin 500 çalışan, 3 milyon bireysel ve 500 bin tüzel müşterisiyle aktif büyüklüğe göre Türkiye’nin 9. büyük bankası olacağı bildirildi.

Yeni bankanın, bireysel ve kurumsal müşterilerinin gerek yurtiçindeki gerekse yurtdışındaki projelerine hizmet vermeye ve onların gelişimine katkıda bulunmaya devam edeceğinin altı çizilen açıklamada, "Tüm müşterilerimiz, küresel kriz süresince her yıl karlılığını koruyan nadir uluslararası bankalardan biri olan, kurumsal ve yatırım bankacılığında öncü ve kıta Avrupası’nın en büyük mevduat bankası BNP Paribas Grubu’nun uluslararası network ve gücünden yararlanmayı sürdürecektir" denildi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.