TDK, Türkçe işyeri adlarına ödül verecek

Türk Dil Kurumu (TDK), iş yerlerinde Türkçe ad kullanılması yönünde karar alan belediyeler ile işletmesinin yabancı kökenli adını Türkçe'siyle değiştiren iş yeri sahiplerine ödül verecek.

05.07.2006 - 00:00 | MediaCat

Türk Dil Kurumu (TDK), iş yerlerinde Türkçe ad kullanılması yönünde karar alan belediyeler ile işletmesinin yabancı kökenli adını Türkçe’siyle değiştiren iş yeri sahiplerine ödül verecek.

TDK Başkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, son yıllarda iş yeri ve ürün adlarında yabancılaşmanın giderek artması üzerine başlatılan uygulama kapsamında Fethiye, Milas ve Beldibi Belediye Başkanlıkları ile buralardaki iş yeri sahiplerine ödül verilecek.

Bu kapsamda yarın, Fethiye ve Beldibi’nde TDK Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın’ın da katılacağı törenlerde, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçi, Beldibi Belediye Başkanı İdris İspirli ile iş yeri sahiplerine, onur belgeleri ve ödülleri sunulacak.

Milas’ta ise 7 Temmuz Cuma günü gerçekleştirilecek törenle Belediye Başkanı Fevzi Topuz ile iş yeri sahipleri, onur belgeleri ve ödüllerini TDK Başkanı Akalın’ın elinden alacaklar.

Akalın, açıklamada Türkçe’nin hayatın her alanında etkin kılınması amacıyla yürüttükleri etkinliklerin süreceğini bildirdi.

İş yerlerinde Türkçe adların kullanılması gerektiğini vurgulayan Akalın, şunları kaydetti:

”Olması gereken, iş yerlerinde Türkçe adlar kullanılmasıdır. Ancak ne yazık ki, en ücra yerleşim birimlerimize kadar iş yeri adında yabancılaşma yaşıyoruz. Bu yozlaşma ve yabancılaşma karşısında Türkçe ad kullananları, bu yolda karar alan belediyelerimizi ödüllendirmemiz aslında düşündürücü bir durum. Başka ülkelerde görülmemiş ölçüde iş yeri adında yaşadığımız bu yabancılaşma, hayatın diğer alanlarında yaşadığımız etkilenmenin yalnızca bir yönü. TDK olarak iş yeri adındaki yabancılaşmanın çevremizde dil kirliliği yaşatmasından dolayı bu etkinlikleri düzenliyoruz. Halkımızın bu konuda duyarlı yaklaşımı bizi son derece sevindiriyor.”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.