TBWA\ ISTANBUL neleri umursuyor?

TBWA\ISTANBUL'dan ses getiren çalışmalarının perde arkası...

05.11.2014 - 19:29 | Enes Taşkıran

Brand Academy Day'e katılan TBWA\ISTANBUL kreatif ekibi ses getiren çalışmalarının perde arkasını paylaştı.

Son dönemin ödül zengini ajansı TBWA\ISTANBUL‘un kreatif ekibi Brand Week Istanbul izleyicilerine, ödüllü işlerinin ardındaki yolculuğu sundu.

Bu sunuma hazırlanırken Türkçe’de bir çok karşılığı olan “care” kelimesi üzerinde karar kıldıklarından ve işlerinde neleri önemsediklerinden bahseden TBWA\ISTANBUL CCO’su İlkay Gürpınar, her başlıkta sözü bir ekip arkadaşına bıraktı.

Craft

“Craft” başlığıyla başlayan sunum, uygulamadaki mükemmelliğin öneminin bugün geldiği noktayı vurgulayan Gürpınar, bir işe bakıldığı zaman el emeği göz nuru olduğunun hissedildiğini belirtti. Gürpınar, bir reklamcının en çok kişiselleştiği noktanın uygulama olduğunun altını çizerken bu aşamanın bütün gustonun ortaya konduğu yegane nokta olduğunu kaydetti.

Ardından yaratıcı ekipten Art Direktör Gamze İçhedef bu yılın bol ödüllü işi Kanukte Çiçekçilik için yaptıkları ilanların öyküsünü anlattı. Tercih edip vazgeçtikleri örnekleri de gösteren ve sebepler ile sonuçlarını paylaşan İçhedef, projenin uygulama yolculuğunu neredeyse tümüyle aktardı.

Brand Academy Day'e katılan TBWA\ISTANBUL kreatif ekibi ses getiren çalışmalarının perde arkasını paylaştı.

Now!

İlkay Gürpınar’ın “hemencecikçilik” olarak ifade ettiği “Now!” başlığında Müşteri İlişkileri Direktörü Ayşe Şenünver Erdoğan, Radikal için yaptıkları silinen haberler projesini anlattı. Gerçek zamanlı yaratıcılığın tüketici tarafından çok ilgi gördüğünü belirten ekip, iş yayına çıktıktan sonra üç gün boyunca Radikal ofisinde bir karargah kurduklarını ve adeta online’da yaşadıklarını anlattı.

Design

İlkay Gürpınar’ın, “Ajanslarda ‘Başlığı atar, geçerim’ devri bitti. Tasarımdan anlamayan, zevk almayan reklamcının başarılı olacağını düşünmüyorum.” sözleriyle ifade ettiği tasarım başlığında, Reklam Yazarı Emre Gökdemir, Land Rover için yaptıkları topografik takvimin BTL bir iş olmaktan çıkıp kendi ayakları üzerinde duran bir tasarım objesine dönüşme hikayesini aktardı.

Poster Advertising

Poster reklamcılığı için İlkay Gürpınar, “İyi poster yapan her şeyi yapar. Poster reklamın en ham en çıplak en vurucu hali ve evrensel” derken, Art Direktör Ozan Bozkurt “Poster işin yapı taşıdır” diyerek Gürpınar’ın sözlerini destekledi ve IKEA için yaptıkları afiş çalışmalarından örnekler sundu.

Brand Belief Brand Behaviour

Markanın neye inandığı ve nasıl davrandığıyla ilgili başlıkta İlkay Gürpınar, tüketicinin ne satıldığından çok neden satıldığıyla daha çok ilgilendiğini söyledi. Ardından Art Direktör Mustafa Gülsen konut yerine, sanat dolu bir yaşam tarzı vaat eden 42 Maslak projesi için giydirdikleri iş makinalarını paylaştı.

Teamwork

İyi fikrin herkesi heyecanlandırdığını ve takım çalışmasının işini 1’den 10’a çıkardığını Söyleyen Ajans Prodüksiyon Amiri Övünç Hitay, Film Festivali için Akbank adına gerçekleştirdikleri filmi sundu.