Taze Fikir’den Türkiye’nin renk arşivi projesi

Sağlık iletişimi ajansı Taze Fikir, gönüllü katılıma dayalı "Renklerimiz-Türkiye’nin Renk Arşivi"...

10.07.2008 - 17:52 | MediaCat

Sağlık iletişimi ajansı Taze Fikir, gönüllü katılıma dayalı “Renklerimiz-Türkiye’nin Renk Arşivi” projesini başlattı. Amaç; 2000’den fazla kişinin katılımıyla, Türkiye için ortak bir renk lisanı oluşturmak. Proje kapsamında, günlük yaşamda kullanılan; ördekbaşı yeşili, soğan kabuğu, nefti yeşil, limonküfü gibi pek bilinmeyen yüzlerce renk isminin CMYK renk değerleriyle karşılığı aranacak.

İlk adım olarak Türkiye çapında, görsel ve yazılı basında, reklam ajanslarında, yapım şirketlerinde, fotoğraf şirketlerinde, dijital reklam ajanslarında, post prodüksiyon şirketlerinde, reklamveren kuruluşlarda ve başta iletişim ve güzel sanatlar olmak üzere üniversitelerin çeşitli fakülte ve bölümlerinde görev yapan akademisyenlerden oluşan 2500’ün üzerindeki kişiye renk zarfları gönderildi. Her bir zarfta, rastlantısal olarak bölümlenmiş 12 rengi, gönderim yapılan kişilerden, bilinen renk isimleriyle eşleştirmesi ya da isimlendirmesi isteniyor. Yapılan geri dönüşlere bakılarak bir renk değerine çoğunluğun verdiği isim, o rengin bu çalışmadaki adı olacak. Çalışma sonunda ise geri dönüşler, bir renk kartelası olarak basılıp başta reklam sektörü ile reklamcılık ve güzel sanatlar eğitimi verilen okullar olmak üzere tüm Türkiye’nin hizmetine sunulacak. Projeye dahil olmak için renklerimiz.com adresini ziyaret etmek yeterli.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.