Tasarımcılar sağlık çalışanları için dikiyor

Aslı Filinta ve Zeynep Tosun coronavirus ile mücadele kapsamında hastanelere üniforma ve nevresim dikiyor.

24.04.2020 - 11:40 | Tuğba Özögretmen

Coronavirus ile mücadele için elini taşın altına koyan pek çok farkı sektör, paydaş ve marka var. Ancak butik üretim yapan ve kendi gücüyle bu mücadelede yer almak isteyen isimler de yok değil. Moda tasarımcıları Aslı Filinta ve Zeynep Tosun bu isimlerden ikisi. Geçtiğimiz günlerde Instagram hesaplarından, atölyelerinin bu kez doktorlar ve hastaneler için dikim yaptığını duyuran tasarımcılar, aslında butik markaların da bu mücadelede nasıl yer alabileceklerini ispatlayan iki örnek.

Aslı Filinta Instagram hesabından yaptığı duyuruda şöyle anlatıyor süreci; “Bundan tam üç hafta önce, her zaman iyiliğini çevresine bulaştıran Tanem Sivar sayesinde Cerrahpaşa Hastanesi’yle kontağa geçtik. Önce elimizdeki su geçirmez kumaşlarla acildeki doktorlar için tulum/önlük diktik. ‘Elimizden başka ne gelir?’ diye sorarken, hiç beklemediğimiz yerlerden ‘LC Waikiki milyonlarca adet dikiyor veya Sağlık Bakanlığı ile İTKİB iletişimde ve gerekli bütün desteği sağlıyorlar, senin 30-40 tane üretmenden ne olur’ cevabını aldık…’Tamam! Ne güzel, iyi ki varlar! Ama biz de bir şeyler yapmalıyız!’ dedik ve tabii devam ettik sorup soruşturmaya! Bu sefer de sevgili Yeşim Yaşar sayesinde Prof. Dr. Oktay Demirkıran’la tanıştık. Hastalara temiz bakılması gerektiği için çarşaf, pike ve yastık kılıfı yetmiyormuş. Hızlıca nevresim takımlarını ürettik ve teslim ettik. Bugüne kadar New York, Paris Moda Haftası’na veya Hong Kong’a koleksiyon yetiştiren atölyemiz şimdi Cerrahpaşa Tip Fakültesi Acil’in olabilecek her türlü ihtiyacı için çalışıyor ve çalışmaya devam edecek. Hatta iki gün içinde 300 adet doktor/hemşire üniformasını teslim ederek belki de yolunun en hayırlı üretimini yapacak. Demek istediğim şu ki; yüzlerce makina ve binlerce çalışanımız olmasına gerek yok, niyetimiz yeterli! İhtiyaçlar sordukça çıkıyor ve eldeki tek makina bile çok ciddi işe yarayabilir. Lütfen elinizdeki gücü azımsamayın. Not: Sağlık çalışanlarımızın üniformalarına nazar boncuğu dikmek gönlümüzden gelendi.”

Bu gönderiyi Instagram'da gör

Bundan tam 3 hafta önce, her zaman iyiligini cevresine bulastiran Tanem @tanemsivar sayesinde Cerrahpasa Hastanesi ile kontaga gectik. Once elimizdeki su gecirmez kumaslar ile acildeki doktorlar icin tulum/önlük diktik. “Elimizden baska ne gelir?” diye sorarken, hic beklemedigimiz yerlerden ”@lcwaikiki milyonlarca adet dikiyor veya @saglikbakanligi ile İtkib iletisimde ve gerekli bütün destegi sagliyorlar, senin 30-40 tane üretmenden ne olur” cevabini aldik…”Tamam! Ne guzel, iyi ki varlar! Ama biz de birseyler yapmaliyiz!” dedik ve tabii devam ettik sorup sorusturmaya! Bu sefer de Sevgili @yesimyasar sayesinde Prof. Dr. Oktay Demirkiran @drokti ile tanistik. Hastalara temiz bakilmasi gerektigi icin carsaf, pike ve yastik kilifi yetmiyormus. Hizlica nevresim takimlarini urettik ve teslim ettik. Bugune kadar New York, Paris Moda Haftasi’na veya Hong Kong’a koleksiyon yetistiren atolyemiz, simdi Cerrahpasa Tip Fakultesi Acil’in olabilecek her turlu ihtiyaci icin calisiyor ve calismaya devam edecek. Hatta 2 gun icinde 300 adet doktor/hemsire üniformasini teslim ederek belki de yolunun en hayirli uretimini yapacak. Demek istedigim su-ki, yüzlerce makina ve binlerce calisanimiz olmasina gerek yok, niyetimiz yeterli! Ihtiyaclar sordukca cikiyor ve eldeki tek makina bile cok ciddi ise yarayabilir. Lutfen elinizdeki gucu azimsamayin. Not : Saglik calisanlarimizin uniformalarina nazar boncugu dikmek gonlumuzden gelendi.

ASLI FILINTA (@aslifilinta)'in paylaştığı bir gönderi ()

Zeynep Tosun da butik bir üretimle, atölyesindeki pamuklu kumaşların hepsini doktor üniforması dikmek için kullandı. İlk parti yardımı Üsküdar Devlet Hastanesi’ne yapan Tosun, farklı hastanelere gönderimler yaparak sağlık çalışanlarına destek vermeye devam edecek.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.