Tartışmalı reklamdaki ‘ırçılık’ iddiası reddedildi

Naomi Campbell’la ilişkilendirilen Cadbury reklamlarıyla ilgili şikayetler İngiliz Reklam Standartları Enstitüsü ASA tarafından reddedildi.

22.06.2011 - 00:00 | MediaCat

Naomi Campbell’la ilişkilendirilen Cadbury reklamlarıyla ilgili şikayetler İngiliz Reklam Standartları Enstitüsü ASA tarafından reddedildi.

Reklam Starndartları Enstitüsü, Fallon tarafından yaratılan Cadbury Bliss marka çikolata reklamının “Naomi’den daha fazlası, şehirdeki yeni diva” sloganına soruşturma açılmayacağını belirtti.

Enstitü, reklamın son derece ırkçı ve saldırgan bir tavırda olduğu iddiasıyla biri, siyahi hakları savunucu derneğinden olmak üzere toplam dört şikayet aldıklarını söyledi. Bunun üzerine enstitü konseyi toplanarak yapılan görüşmeler sonucu reklam için soruşturmaya gerek olmadığı sonucuna vardı.

Konsey yaptığı açıklamada reklamda Naomi’ye yapılan göndermenin “diva özelliklerinden” dolayı olduğunu, ırkçılıkla alakası olmadığını reklamda kesinlikle gücendirici ya da iftira eden bir yaklaşım olmadığını söyledi.

Yapılan açıklamalar ve iddialardan sonra Cadbury reklamı çekmiş ve süpermodelden özür dilemişti. Şirket web sitesinden yaptığı açıklamada bu tip yanlış anlaşılmalara sebebiyet verdikleri için son derece üzgün olduklarını belirtmişti.

Medyaloji

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.