MediaCat

Tanrı robotu korusun ve kutsasın

Almanya’dan tartışma yaratan bir deney.

Tanrı robotu korusun ve kutsasın

Yapay zeka ve robot teknolojisi günümüzün en sıcak tartışma konularından biri şüphesiz. Yeni iş alanları oluşturacak robotlardan işimizi elimizden alacak robotlara; yaratıcılarına sadık birer hizmetkar olacak robotlardan dünyayı ele geçirecek robotlara… korkuyla karışık bir hayranlıkla bu teknolojinin hayatımızı ne kadar etkileyebileceğine dair pek çok söz söyleniyor.

Peki ya din, gündelik hayatımızın bu kadar içine giren ve daha da derinlere doğru yol alması beklenen bu denli büyük bir inovasyondan bağımsız düşünülebilir mi?

RoboCop rüyasını gerçeğe dönüştürerek asayişi robot polise emanet eden Dubai’nin ardından tartışmalı bir hamle de Almanya semalarından geldi. Protestan Reformu’nun 500’üncü yılı şerefine kolları sıvayan Stephen Krebs isimli bir papaz, Wittenberg’teki protestan kilisesinin sadık ziyaretçilerini kutsaması için kiliseye bir robot-rahip getirdi.

Takdis duası etmek üzere programlanmış BlessU-2 isimli robot-rahip; “Tanrı seni korusun ve kutsasın” cümlesinin yanı sıra aralarında Fransızca, Almanca, İngilizce, İspanyolca ve Lehçenin de olduğu yedi farklı dilde İncil alıntıları yapabiliyor. Dış görünüş itibarıyla bir insansıyı andıran BlessU-2, isteğe göre kadın veya erkek sesiyle konuşabiliyor.

Fikrin mimarı Krebs’in BlessU-2 projesinin temelinde insanların kendilerini takdis duası için gerçekten kanlı canlı bir insana ihtiyaç duyup duymadıkları konusunda sorgulamalarını sağlamak yatıyor. Elbette, yapay zeka ve bu teknolojinin dine getirileri de projenin temelinde yatan, sorgulanması beklenen bir diğer önemli konu.

Kilisenin düzenli ziyaretçilerinin gelip geçici ziyaretçilere kıyasla BlessU-2’ya çok daha eleştirel yaklaştıklarını söyleyen Krebs, Guardian ile gerçekleştirdiği söyleşisinde robot-rahip ekseninde dönen tartışmaları şöyle özetliyor:

“Gelip geçici ziyaretçiler meraklılar; BlessU-2’yi eğlenceli ve ilginç buluyorlar. Robot-rahip fikrini seviyor ve çok sıcak karşılıyorlar. Ancak kilisede, bazı insanlar papazları makinelerle değiştirmek istediğimizi düşünüyor. En dindar olanlar BlessU-2’yu en ağır şekilde eleştirenler.”

Robot-rahibin din adamlarının yerini almasına önayak olmak gibi bir amacının olmadığını söyleyen Stephen Krebs’in projesi ileride rahipleri işsiz bırakır mı bilinmez ama, tepkiler göz önüne alındığında, BlessU-2’nun papazın halihazırda sürdürdüğü mesleğini kaybetmesine sebep olabileceği ihtimaller dahilinde gözüküyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.