SXSW panellerine cinsiyet-ölçer

Panellerde kullanılan uygulama, konulara göre kadın/erkek katılımcı oranlarını gözler önüne seriyor.

17.03.2015 - 15:21 | Tuğba Özögretmen

SXSW panellerine cinsiyet-ölçer

Cinsiyet eşitliği konusundaki farkındalığı artırmayı amaçlayan Gender Avenger isimli organizasyon “GA Tally” isimli bir uygulama geliştirdi. Şu dakikalarda Austin, Teksas’da gerçekleşen SXSW Festivali’ndeki panel ve etkinliklerde kullanılan uygulama, kadın-erkek katılım oranlarını eş zamanlı olarak ortaya koyuyor. Katılımcıların, panel ve organizasyonun hashtag’iyle, kadın ve erkek katılımcı sayılarını girmesi halinde, istatistiksel verilerin yer aldığı bir tablo oluşturuyor.

SXSW, bu uygulamanın kullanıldığı ilk festival değil; ancak Gender Avengers bu kez katılımcıları, yıl boyunca gerçekleşecek olan festivallerde, daha eşitsiz cinsiyet dağılımlarının olduğu panelleri duyurmaları yönünde cesaretlendiriyor.

SXSW panellerine cinsiyet-ölçer

Organizasyon daha önce New Yorker gibi yayınların kapaklarına ilişkin eleştirel analizler de yapmıştı. Derginin Şubat sayısının kapak görseline dair değerlendirmenin sonucu, 0 kadın, 19 erkek şeklinde olmuştu.

Kaynak: Mashable

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.