Super Bowl’da 30 saniye reklam 2,7 milyon dolara satıldı

Amerikan futbol finali Super Bowl’da, ABD’de 90 milyon kişiyi ekrana

05.02.2008 - 09:32 | MediaCat

Amerikan futbol finali Super Bowl’da, ABD’de 90 milyon kişiyi ekrana kilitledi. Domino’s pizza 1,2 milyon sipariş aldı. 30 saniyelik Victoria’s Secret reklamına 2.7 milyon dolar ödendi. Tanıtımı en seksi model Adriana Lima yaptı.

Durgunluğun eşiğinde olan ABD ekonomisi önceki gün Amerikan futbolu finali Super Bowl ile rahat bir nefes aldı. The New York Giants’ın New England Patriots’u 17-14 yendiği maçın ülke genelinde 10 milyar dolarlık bir ekonomik aktiviteyi tetiklendiği tahmin ediliyor. Maç yayını sırasında en çok tüketilen ürünler ise bira, pizza ve büyük ekran televizyonlar oldu. Geçtiğimiz yıl ile kıyaslandığında yüzde 10’luk bir tüketim artışının yaşandığı Super Bowl’da 90 milyon kişi televizyon karşısındaydı.


Tv satışları % 60 arttı

TV reklamlarının 30 saniyelik bölümü 2,7 milyon dolara satıldı. Super Bowl haftasında satılan TV miktarı 1 hafta öncesine göre yüzde 61 arttı. Domino’s Pizza ise ülke genelinde 1 milyon 200 bin adet pizza sattı. Bu rakam bir önceki pazar gününe göre yüzde 30 fazla. Papa John’s ise satışlarını yüzde 50 arttırarak 750 bin pizza ve 1 milyon tavuk kanadı sattı. 46 inçlik Sharp marka flat televizyonun fiyatı ise 2.200 dolara kadar indi.

ABD genelinde 15 milyon kilo yiyecek tüketildi. Tüm kentlerde final saati hayat durdu, sokaklar boşaldı. Maçın TV ekranlarındaki seyredilme oranı % 42 oldu. Coca-Cola henüz rakam açıklamadı ama 100 milyon litre satış tahmin ediliyor.

Kaynak: Akşam

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.