Suna Kıraç hayatını kaybetti

Bir süredir ALS hastalığıyla mücadele eden Suna Kıraç 79 yaşında vefat etti.

15.09.2020 - 11:32 | Sencer Uçar

Suna Kıraç hayatını kaybetti

Vehbi Koç’un kızı, İnan Kıraç’ın eşi Suna Kıraç, bu sabah hayatını kaybetti. 79 yaşında aramızdan ayrılan Kıraç, uzun süredir ALS hastalığıyla mücadele ediyordu.

Koç Holding’in Suna Kıraç’ın vefatına ilişkin yaptığı açıklama şöyle:

​​​Cumhuriyetimizin değerleriyle yetişmiş, gerek iş gerekse toplumsal hayatta başardıklarıyla Ülkemizin sanayi, eğitim, kültür ve sanat alanlarında gelişmesine önemli katkılar sunan, Topluluğumuzun kuruluş yıllarından 2010’a kadar çeşitli liderlik görevleri üstlenen, Koç Üniversitesi, Koç Okulu ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın kuruluşuna öncülük eden Sayın Suna Kıraç’ı kaybetmenin büyük üzüntüsü içindeyiz.

​Sayın Suna Kıraç’ı emanet ettiği değerlere bağlı kalarak, ilham veren, vizyoner ve öncü kişiliği ile her zaman hatırlayacağız ve unutmayacağız.

​Acımız çok derin.
Başımız sağ olsun.

3 Haziran 1941 tarihinde dünyaya gelen Suna Kıraç, ilköğrenimini Ankara’da Türk Eğitim Derneği (TED) İlkokulu’nda tamamladı. Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’nde son sınıftayken ABD’ye gitme ve işletme ve finans okumaya karar veren Kıraç, Pennsylvania Üniversitesi Wharton School of Finance’ten başvurusuna olumlu yanıt aldı.

Ekim 1960’ta Koç Ticaret A.Ş.’de babası Vehbi Koç’un yanında çalışmaya başlayan Kıraç, 1963’te kurulan Koç Holding’in yönetim kurulunda yer aldı. Kıraç, 1965 yılında holdingin genel sekreterliğine getirildi ve bu görevi beş yıl boyunca yürüttü. Aralık 1967’de Koç Holding şirketlerinden Otoyol’un genel müdürü İnan Kıraç ile evlenen Kıraç, 1970 yılında Koç Holding İcra Komitesi’ne girdi. Aynı yıl Koç Holding Personel ve İdari İşler Departmanı Başkan Yardımcılığı görevini üstlenen Kıraç, 1974 yılında holdingin insan kaynaklarından sorumlu yöneticisi oldu.

1980 yılında Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevine getirilen Kıraç, 1994 yılında Arçelik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığını üstlendi ve 2010 yılına kadar holding bünyesinde aktif görev üstlendi. Kıraç; Koç Özel Lisesi ve Koç Üniversitesi’nin kuruluşlarına öncülük etti; Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), Suna ve İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü (AKMED), Suna ve İnan Kıraç Vakfı, Pera Müzesi, Boğaziçi Üniversitesi Nörodejenerasyon Araştırma Laboratuarı (NDAL) ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü kurumlarının hayata geçişinde önemli roller üstlendi. Kıraç, TEGV Yönetim Kurulu Onursal Başkanlığını üstlenmekteydi.

MediaCat olarak Suna Kıraç’a Allah’tan rahmet, sevenlerine baş sağlığı diliyoruz.

Kaynak: sozcu.com.tr, cumhuriyet.com.tr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.