Şubat ayına damgasını vuran konu, olay, kişi ve kurumlar

Ekonomik kriz, İsrail'in devam eden saldırıları, THY uçağının düşmesi, yerel seçim yarışı ve Erdoğan-Baykal polemikleri...

04.03.2009 - 10:04 | MediaCat

Ekonomik kriz, İsrail’in devam eden saldırıları, THY uçağının düşmesi, yerel seçim yarışı ve Erdoğan-Baykal polemikleri, CHP’nin medyatiklikte iktidar partisini geride bırakması, Gazanfer Özcan’ın ölümü, Deniz Seki’nin tutuklanması, Skibbe’in GS’den ayrılması, geçen ayın öne çıkan satır başlıkları oldu. İşte Medya Takip Merkezi’nin (MTM), Şubat ayı medya raporu…

MTM’nin, 1700’ü aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinde yayımlanan her haberi, tek tek ve titizlikle incelemesi sonucunda hazırladığı “ayın medya gündemi” raporu açıklandı. Buna göre, Şubat ayına haber yoğunluğu ile damgasını vuran siyasi parti, geçtiğimiz aylarda en medyatik parti olan AKP’yi tahtından eden CHP oldu. Gündemi en çok meşgul eden konu ekonomik kriz olmaya devam ederken, siyasette Recep Tayyip Erdoğan, sporda Fenerbahçe ve Lincoln, magazinde Deniz Seki, ekonomide THY, Türkiye’nin en çok konuştuğu isimler oldu.

Rapora göre, geçtiğimiz ayın en çok konuşulan başlıkları arasında üst sıralarda yer bulan ABD, ekonomik kriz sürecinde en çok ilgi gösterilen ülkeydi. Ülkedeki her gelişme ve açıklama yakından takip edildi ve Amerika, Şubat ayı boyunca toplam 35 bin 760 habere konu edildi.

Filistin’e saldırılarıyla tüm dünya ülkelerinin tepkilerini üzerine çeken İsrail, Şubat ayında da basının yakın markajındaydı. Ay boyunca çeşitli saldırı ve katliam haberleriyle gündeme gelen İsrail, toplam 23 bin 797 habere konu edildi. Filistin ise toplam 14 bin 354 haberde yer buldu.

Türkiye’nin ana gündem maddesi ekonomik kriz…

MTM’nin, Şubat ayını kapsayan “ayın medya gündemi” raporuna göre, ekonomik kriz konusu ve konuyla ilgili çeşitli haberler, gündemdeki yerini korumaya devam etti. Her geçen gün dalga dalga yayılan ve hemen her sektörü derinden etkileyen kriz, ay boyunca, gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerinde toplam 26 bin 971 haberde ve yazıda yer aldı.

Ergenekon Davası sansasyon yaratmaya devam ediyor…

Aylardır Türkiye’nin değişmeyen gündem konuları arasında yerini alan Ergenekon Davası, Şubat ayında da medyadaki yoğunluğunu korumaya devam etti. Önceki aya oranla haber sayısı % 60 oranında düşmesine rağmen, gündemde kalan Ergenekon Davası, yine birçok kişinin gözaltına alınmasıyla dikkatleri üzerine çekti ve ay boyunca 19 bin 971 haber ve yazıya konu edildi.

Güldüren adam Gazanfer Özcan, bu kez ağlattı…

Avrupa Yakası’ndaki başarılı oyunculuğuyla sempati toplayan devlet sanatçısı Gazanfer Özcan, eğlenceli rollerin aksine bu kez ağlattı. Tedavi gördüğü Amerikan Hastanesi’nde yaşamını kaybeden Özcan, Şubat ayında Türkiye’nin en çok konuşulan isimleri arasındaydı. Özcan, ay boyunca 1.845 habere konu edildi.

Şubat ayında gündeme yerleşen bir diğer konu başlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekât Daire Başkanı Behçet Oktay’ın intihar etmesiydi. Ölümüyle birçok soruyu da arkasında bırakan Oktay’a, medya yakın ilgi gösterdi.

İktidar partisi, medyadaki liderliğini CHP’ye kaptırdı…

Medya Takip Merkezi’nin (MTM) düzenli olarak hazırladığı “ayın medya gündemi“ raporuna göre; yılın ikinci ayında, gazete, dergi, TV kanalları ve haber siteleri toplamında en fazla haberi çıkan siyasi parti, AKP’yi geride bırakarak zirveye yerleşen CHP oldu. Ocak ayına oranla haber sayısı % 53 artış gösteren CHP, Deniz Feneri davasıyla ilgili hükümete yönelik sert eleştirileriyle dikkat çekti. CHP Milletvekili Mehmet Sevigen ile ilgili yolsuzluk iddiası, Şubat ayına damgasını vururken, partinin yerel seçim hazırlıkları da medyanın yakın takibindeydi. CHP ay boyunca toplam 36 bin 349 habere konu edilerek, Şubat ayının en çok konuşulan siyasi partisi oldu.

Yerel seçim hazırlıkları son hız devam etti…

Şubat ayının en çok konuşulan ikinci siyasi partisi ise, uzun zamandır zirvedeki yerini koruyan iktidar partisi AKP oldu. Önceki aya göre haber sayısı % 22 oranında artan AKP, yazılı, görsel ve e-basın toplamında 35 bin 760 habere konu edildi. Yerel seçim hazırlıkları, adaylarının çalışmaları ve tartışmalı açıklamalarıyla dikkatleri üzerine çeken AKP’yi, 10 bin 300 haberle MHP, 6 bin 424 haberle DTP, 4 bin 472 haberle SP takip ettiler.

Mart ayında gerçekleşecek yerel seçimler için partilerin yaptığı hazırlıklar, adayların açıklamaları, karşılıklı yolsuzluk iddiaları ve suçlamalarıyla, siyaset dünyası hareketli bir ayı geride bıraktı. Konuyla ilgili haberler önceki aya göre % 57 artış gösterdi.

Erdoğan, Davos’taki sert çıkışlarıyla dikkatleri üzerine çekmeye devam etti…

MTM’nin aynı araştırma raporuna göre; Şubat ayının en çok haber olan siyasi ismi, önceki ayların da liderliğini elinde tutan Başbakan Recep Tayip Erdoğan oldu. Davos Zirvesi’ndeki sert tavrıyla bazı kesimler tarafından sert eleştirilere maruz kalırken, bazı kesimler tarafından ise yere göğe sığdırılamayan Erdoğan, Deniz Feneri davası ve yerel seçim polemikleriyle de sıkça gündeme geldi. Türkiye’nin en çok konuştuğu isim olan Erdoğan, ay boyunca toplam 38 bin 105 habere konu olurken, ekranlarda kalma süresi 506 saati aşkın oldu.

Medyanın en çok ilgi gösterdiği bir diğer isim ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül oldu. Haber sayısında küçük bir artış yaşanan Gül, Şubat ayında 12 bin 125 habere konu edilirken, ekranlarda 110 saati aşkın süreyle yer buldu. Gül’ü, 10 bin 266 haberle CHP Genel Başkanı Deniz Baykal izledi.

İstanbul için yarışan Kılıçdaroğlu ve Topbaş arasındaki rekabet kızıştı…

Yerel seçimlerin yaklaşmasıyla meydanlara çıkan adaylar, bir yandan çarpıcı vaatleri, diğer yandan karşılıklı suçlamalarıyla medyanın yakın markajındaydı. Özellikle İstanbul için büyük bir rekabet yaşanırken, öne çıkan adaylar ise Kemal Kılıçdaroğlu ve Kadir Topbaş oldu. Şubat ayında, siyaset dünyasının en çok konuşulan dört isminden biri olan CHP’li Kılıçdaroğlu, 7 bin 851 haber ve yazıyla konu oldu. Son dönemin yıldızı parlayan siyasetçileri arasında yer alan ve çeşitli tartışmaların odağı olan Kılıçdaroğlu’nu, 5 bin 9 haberle Kadir Topbaş takip etti.

Avrupa’nın yedinci büyük hava yolu şirketi THY, bu kez üzdü…

Geçen yıl yolcu sayısını yüzde 15,6 artırarak, 21 milyon 870 bine yükseltirken, ücretli yolcu trafiğini yüzde 13,9 ve kapasitesini yüzde 11,6 artıran THY, Avrupa Ulusal Havayolları Birliği araştırmasına göre; Avrupa’nın yedinci büyük hava yolu şirketi oldu. Avrupa’nın en hızlı büyüyenleri arasında olan THY, ayın başında Avrupa’nın yedinci büyüğü olması haberleriyle dikkatleri üzerine çekerken, ay sonuna doğru ise uçağının Hollanda’da düşmesiyle tüm Türkiye’yi üzüntüye boğdu. 9 kişinin hayatını kaybettiği kaza, Şubat ayının en önemli olayları arasında yerini aldı. Medyanın şubat ayı raporuna göre, geçtiğimiz ay içerisinde hakkında en çok haber yapılan firma olan THY, toplam 7 bin 357 habere konu edildi.

Faaliyet karı % 6 artan Türk Telekom medyanın gözdesi…

MTM’nin aynı araştırma sonuçlarına göre; ayın en çok haber olan firması Türk Telekom oldu. 2007 yılına oranla faaliyet karının % 6 oranında arttığını açıklayan Türk Telekom, ay boyunca bu konuyla ilgili haberler başta olmak üzere, toplam 2 bin 520 haberde yer buldu.

Yapılan araştırma sonuçlarına göre; Şubat ayının en çok haber olan bir diğer firması Turkcell oldu. 2008 yılında abone sayısını % 5 arttırdığını açıklayan Turkcell, en iyi mobil reklam servisi kategorisinde de birinci oldu. Turkcell geçtiğimiz ay toplamında, 2 bin 520 haber ve yazıya konu edildi.

İş Bankası, dünyanın en değerli 84. finans markası…

Brandfinance tarafından hazırlanan “Dünyanın En Değerli 500 Finans Markası” araştırmasına göre, İş Bankası geçen yıla oranla, 106 sıra birden yükselerek 84’üncü sıraya yerleşti. 2008’de marka değeri 557 milyon dolar olarak açıklanan İş Bankası’nın, 2009 yılında ise marka değeri 1.2 milyar dolara yükseldi. Bu başarısı başta olmak üzere pek çok konuyla gündeme gelen İş Bankası, Şubat ayının en çok konuşulan firmaları arasında üst sıralarda yerini aldı.

Dünyanın en büyük otomotiv üreticilerinden olan Toyota, 2008/2009 mali yılına ilişkin zarar beklentisini yükseltmesiyle dikkatleri üzerine çekti. Şubat ayında, ekonomi basını tarafından markaja alınan Toyota, gazeteler, dergiler, TV kanalları ve haber sitelerinde toplam 898 habere konu edildi.

MTM Medya Takip Merkezi’nin Şubat ayında, gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerinde yayınlanan her magazin haberini tek tek inceleyerek hazırladığı, ayın en çok konuşulan ünlüleri raporuna göre, listeye yine sürpriz isimler damgasını vurdu.

Tutuklanan Deniz Seki, “en medyatikler” listesinde zirveye yerleşti…

MTM’nin Şubat ayı medya raporuna göre, geçtiğimiz aya damgasını vuran isim, ünlü sanatçı Deniz Seki oldu. Önceki aya göre haber sayısı yaklaşık 5.5 kat artış gösteren Seki, ayın ilk yarısına kadar, uzun zamandır devam eden Hüsnü Şenlendirici aşkının bittiği iddialarıyla, ikinci yarısında ise kokain kullanımı ve temini gerekçesi ile tutuklanmasıyla medya gündemine bomba gibi düştü. Gazete, dergi, TV kanalı ve haber siteleri toplamında 2 bin 195 habere konu olan Seki’ye, TV ekranlarında 24 saate yakın yer ayrıldı.

Canlı yayında Yıldız Tilbe’yle tartışan İbrahim Tatlıses’in haber sayısı % 65 arttı…

Programına konuk ettiği Yıldız Tilbe’yle canlı yayında yaptığı büyük tartışma ve programının yayından kalkmasıyla tüm gözleri üzerine çeken İbrahim Tatlıses, çeşitli tartışmaların da odağı oldu. Şubat ayının en çok konuşulan üçüncü ismi olan Tatlıses, yazılı, görsel ve elektronik basın toplamında 1.462 habere konu edildi. Ünlü sanatçıya ekranlarda 15 saate yakın yer ayrıldı.

Gişede yenilse de, medyanın gözdesi hala Cem Yılmaz…

A.R.O.G filmiyle uzun zamandır gündemden düşmeyen Cem Yılmaz, bu ay da popülaritesini korudu. Gişede beklediği sonuçları alamaması ve Recep İvedik’le rekabeti nedeniyle magazincilerin yakın markajına giren Cem Yılmaz’ın haber sayısı, önceki aya oranla % 24 artış gösterdi. Yılmaz, ay içerisinde 1.432 habere konu edildi.

Recep İvedik 2 ile izlenme rekorları kıran Şahan Gökbakar, Şubat ayında medyanın en çok ilgi gösterdiği isimlerden bir diğeriydi. Filmin gişeye girmesiyle gündeme oturan Gökbakar’ın haber sayısı, önceki aya göre % 160 oranında artış gösterdi. Ünlü komedyen, medyada toplam 1.300 habere konu edildi. Recep İvedik filmi ise ay boyunca, 2 bin 62 haberde yer aldı.

Yılın ilk ayında haber rekoru kırarak magazinin top-list’inde ilk sıraya yerleşen Eurovision temsilcimiz Hadise, Şubat ayında ise % 28 oranında düşüş yaşayarak, listede beşinci sıraya geriledi. Hadise ay boyunca, 1.381 haberde yer aldı.

Geçtiğimiz ay, akciğer kanseri nedeniyle annesini kaybeden ünlü sanatçı Hülya Avşar, basının yakın takibindeydi. Annesinin ölümü nedeniyle 40 gün boyunca hiçbir organizasyona ve davete katılmayacağını açıklayan Avşar, 1.025 haber ve yazıya konu edildi.

Aynı rapora göre, geçtiğimiz ayın en çok haber olan diğer ünlüleri, 867 haberle Sezen Aksu, 864 haberle Hüsnü Şenlendirici ve 685 haberle Seda Sayan oldu.

Medya Takip Merkezi’nin (MTM), Şubat ayında gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerinde yayınlanan her spor haberini tek tek inceleyerek hazırladığı medya raporuna göre; geçtiğimiz ayın en medyatik spor kulübü, önceki ayların da birincisi Fenerbahçe oldu. Ay boyunca, 19 bin 591 habere konu olan Fenerbahçe, 129 saate yakın süreyle ekranlarda kaldı.

Galatasaray’a ilgi yükselişte…

Aynı araştırma raporuna göre, medyanın Galatasaray’a ilgisi önceki ya göre % 19 oranında artış gösterdi. En medyatik spor kulüpleri listesinde, ikinci sıradaki yerini koruyan Galatasaray, 19 bin 426 habere konu edildi. TV kanallarının ünlü takıma ayırdığı süre ise Fenerbahçe’den fazla oldu. Galatasaray’ın, ekranlarda kalma süresi toplam 159 saate ulaştı.

Medyanın çok yer verdiği diğer spor kulüpleri, 16 bin 126 haberle Beşiktaş ve 11 bin 625 haberle Trabzonspor oldular. Geçtiğimiz ay ligde çizdiği başarılı yükselişiyle dikkatleri üzerine çeken Sivasspor, medyanın yakın markajındaki bir diğer spor kulübüydü. Önceki aya göre haber sayısı % 22 artış gösteren Sivasspor, ay boyunca 9 bin 170 haber ve yazıya konu oldu.

Ayın en popüler sporcusu, Lincoln…

MTM’nin hazırladığı medya raporunun, spor bölümü sonuçlarına göre, geçtiğimiz ayın en popüler sporcusu, Galatasaray’ın star futbolcusu Lincoln oldu. Haber sayısı % 20 artış gösteren başarılı sporcu, üç mecra toplamında 2 bin 550 haberde yer aldı. Lincoln’un ekranlarda kalma süresi ise 3 saati buldu.

Şubat ayında gazete, dergi, TV kanalı ve haber siteleri toplamında en çok habere konu olan ikinci sporcu, Beşiktaşlı ünlü oyuncu Marcio Nobre oldu. Haber sayısı % 24 artış gösteren Nobre, 2 bin 292 habere konu oldu.

Alex De Souza zirveyi kaptırdı…

Uzun zamandır medyanın en çok ilgi gösterdiği sporcular listesinde zirvedeki yerini koruyan Fenerbahçe’nin kaptanı Alex De Souza, Şubat ayında üçüncü sıraya geriledi. Önceki aya göre haber sayısı % 28 oranında düşüş gösteren medyatik futbolcu, toplam 2 bin 72 haberde yer buldu.

Holosko medyanın yakın markajındaydı…

Ayın dikkat çeken bir diğer ismi Holosko’ydu. Önceki aya göre haber sayısı % 120 oranında artış gösteren Holosko, medyada daha çok sakatlığı ile yer aldı.

Skibbe, vedasıyla gündemdeydi…

Galatasaray teknik direktörünün, yetersiz kalması nedeniyle görevine son verilmesi, geçtiğimiz ayın spor gündemine damgasını vuran bir diğer gelişmeydi. Skibbe, Şubat ayında toplam 3 bin 597 habere konu edildi. Skibbe’nin yerine geçen GS’li eski oyuncu Bülent Korkmaz’ın ise 1.606 haber ve yazıda bahsi geçti.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.