Starbucks Türkiye çalışanları Türk İşaret Dili öğreniyor

Elden Ele projesi kapsamında marka, tüm çalışanlarının Türk İşaret Dili'ni öğrenmelerini sağlayacak.

03.08.2018 - 10:57 | MediaCat

Starbucks Türkiye çalışanları Türk İşaret Dili öğreniyor

Geçtiğimiz günlerde kahve zinciri Starbucks’ın Amerika Birleşik Devletleri’nde Washington D.C.’de işitme engellilere özel tasarlanmış bir mağaza açma kararı almasının ardından, Starbucks Türkiye de 2017 yılında İşitme Engelliler Eğitim Faaliyetleri Derneği (İEEF) ile birlikte hayata geçirdiği ‘Elden Ele’ sosyal sorumluluk projesi kapsamında önemli bir adım atıyor. Kahve zincirinin yeni dönemdeki gayesi, işaret dilini öğrenen her bireyin, toplumda yaratabileceği farkındalık ve iletişim etkisinin önemine dikkat çekmek.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TUİK) 2013 yılında paylaştığı raporda belirtildiği üzere 4 milyondan fazla işitme engellinin yaşadığı ülkemizde bilinirliği ve kullanımı pek yaygın olmayan Türk İşaret Dili’nin proje kapsamında tüm Starbucks çalışanlarına öğretilmesi hedefleniyor. Elden Ele projesi ile Starbucks Türkiye, işitme engelli misafirlerine doğrudan dokunmayı amaçlıyor.

Proje kapsamında, iletişimde engellerin aşılması amacı ile İEEF ile bir araya gelindi ve Türk İşaret Dili için bir de Kahve Sözlüğü hazırlandı. Starbucks baristaları İEEF’den gelen eğitmenlerden günlük iletişim için gerekli emel kavramları, sektörel terimleri ve Starbucks menüsünden oluşan Kahve Sözlüğü’nü öğreniyor. Baristaları eğitimleri tamamlayan ve sertifikalarını alan işitme engelli dostu Starbucks mağazaları, işitme engelli misafirlerini ağırlamaya hazırlanıyor.

Projenin ilk etabında ülkemizin dört ilinde toplam 50 pilot mağazada çalışanlar eğitimlerini tamamladı. Bir sonraki amaç ise Starbucks’ın Türkiye’de faaliyet gösterdiği 33 şehirdeki tüm mağazalardaki 4 binden fazla çalışanın eğitimlerini tamamlaması.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.