Star Wars’u kim izliyor?

Serinin son filminin ortalama hayranları 34 yaş erkekler.

30.10.2015 - 12:05 | Berkay Mozakoğlu

Star Wars’u kim izliyor?

Yedinci sanatın kült serilerinden Star Wars’un J. J. Abrams yönetmenliğindeki son filmi Star Wars: Bölüm VII Güç Uyanıyor, tüm zamanların en çok gişe yapan filmlerinden biri olarak gösteriliyor. Bazı uzmanların, Avatar’ın 2.78 milyar dolarlık gişe rekoruna şimdiden ulaştığını düşündükleri yeni film daha gösterime girmeden bu kadar büyük bir başarıya imza atınca bu kez araştırmalar, satılan tüm bu biletlerin kimlere gittiğini anlamak için bir kez daha başlatıldı.

Film pazarlama ve araştırma şirketi Movio Media’nın verilerine göre yeni Star Wars filmine şimdiden bilet alanların yüzde 70’i 18-49 yaş arası erkek izleyiciler. Bu da, J. J. Abrams’ın uzay destanının biletlerinin en çok ortalama 34 yaş erkek izleyicisinin ilgisine mazhar olduğunu gösteriyor.

Movio Media’ya göre serinin son filminin biletlerini şimdiden cebine koyan sinema izleyicileri, genellikle, Jurassic World veya Avengers: Ultron Çağı gibi büyük bütçeli fantezi filmlerinin ilk gösterimlerine giden ve ABD’de ortalama film izleme süresinin 2,6 kez daha üstünde bir zamanlarını film izlemeye ayıran bir kesimden oluşuyor.

19 Ekim’de yayınlanan son fragmanıyla birlikte biletleri satışa çıkarılan Star Wars: Bölüm VII Güç Uyanıyor, ABD’li bilet satış servisi Fandango’nun raporuna göre, ilk ön satış günündeki diğer filmlere kıyasla sekiz kat daha fazla bilet sattırmayı başararak ve Disney’in verilerine göre İngiltere’de 24 saat içinde yakaladığı 200 binden fazla bilet satış rakamıyla hem ABD’de hem de İngiltere’de rekor kırdı ve filmin fragmanı yayınlandığı ilk gün 112 milyon defa görüntülendi.

ABD’de gerçekleştirilen daha eski araştırmalar Star Wars’un, serisinin son filmine kadınların ilgisini çekmeye çalışabileceğini söylüyordu. Öte yandan, tüketici izleme şirketi Piedmont Media Research, Açlık Oyunları: Alaycı Kuş Bölüm 2’nin düzenli sinemaya giden kadın izleyiciler tarafından Star Wars’un son filmine kıyasla daha fazla beklenen bir film olduğunu belirtti.

Tüm zamanların en fazla gişe rakamına ulaşan iki filmi Avatar ve Titanik’te kadın izleyicileri çeken en kilit öğelerden biri olarak görülen aşk temasına makul ölçülerde yer veriliyordu. Orijinal Star Wars üçlemesinde Harrison Ford’un canlandırdığı Han Solo ile Carrie Fisher’ın canlandırdığı Prenses Leia karakterlerinin arasındaki aşk kendisini hissettiyordu. Bununla birlikte, Star Wars serisinin son filminin fragmanlarında romantizmden iz yok.

Film 18 Aralıkta Türkiye’de gösterime girecek.

Kaynak: The Guardian