Sosyal medyanın iş dünyasındaki yansıması: Sosyal iş ağları

İnternetin 4 yılda 50 milyon kullanıcı sayısına ulaştığı çağımızda sosyal iletişim araçları iş modellerini de doğrudan etkiliyor.

29.04.2011 - 00:00 | MediaCat

İnternetin 4 yılda 50 milyon kullanıcı sayısına ulaştığı çağımızda sosyal iletişim araçları iş modellerini de doğrudan etkiliyor. Sosyal iletişim araçlarının tüm algıları değiştirmesi üzerine, yeni kuşak işgücüyle ve müşterileriyle daha etkin paylaşımlarda bulunmak isteyen şirketler sosyal medyayı iş modellerine uyguluyor.

Dün düzenlenen “Social Business 2011” etkinliği ile IBM, topluluklarla daha iyi bağlantı kurmanın gerek yeni kuşak işgücü ile daha etkin ilişkiler kurmak gerekse yeni işbirliği fırsatları yaratmak için büyük önem taşıdığına değinerek, iş dünyası için sunduğu fırsatları paylaştı.

IBM Türk Teknoloji Lideri Kıvanç Uslu “Öngörüler, çağımızda başarılı işletmelerin sosyal iş ağlarını kullanan şirketler olacağı yönündedir. IBM olarak sosyal iş ağlarını çok ciddiye alıyoruz, bunu şirketlere sunduğumuz yeni işbirliği fırsatları, anlık iletişim, dosya paylaşımı, sıra dışı web ve müşteri deneyimi gibi ürün ve hizmetlerimizde açıkça görmek mümkündür” dedi.

IBM Global Web Experience Yazılımları Satış Direktörü Pam Chandor ise konuyla ilgili olarak “Radyo 38 yılda, televizyon 13 yılda ve internet 4 yılda 50 milyon kullanıcı sayısına ulaştı. Facebook ise 9 ayda 100 milyon kullanıcıya ulaştı. Sosyal iletişim araçları tüm algıları değiştirdi, yeni bir bakış açısı getirdi. 1977–1998 arasında doğan kuşağın yüzde 96’si sosyal ağlara üye. Yeni kuşak işgücünü temsil eden bu paradigma, iş yapma şekillerini yeniden tanımlıyor. Bugün cep telefonlarının ve tabletlerin sayısı bilgisayarların dört katına ulaştı; yıl sonunda satışa sunulan akıllı telefon sayısı ise dizüstü bilgisayarları geçecek. Artık yüz yüze tanışmayan, dünyanın dört bir yanındaki bireylerin bildikleri ve fikirleri birbirleri için güvenilir kaynaklar oluyor. E-mail bile vakit kaybı olarak algılanabiliyor ” diye konuştu.

Markalar için portal hazırlama, içerik yönetimi, sosyal ağlarla iletişim kurma gibi sosyal medya projeleri üzerine çalışan NeoBiz Dijital Ajans Başkanı Yurtsan Atakan etkinlikte yaptığı "Sosyal Medya iletişiminde yanlışlar ve doğru model" isimli sunumda “Konvansiyonel medyada kral olan içerik iken, sosyal medyada kral olan kullanıcıdır. Şirketler mevcut sosyal medya platformlarından yararlanmanın yanı sıra kendi platformlarını oluşturmalı ve etkin bir şekilde yönetebilmelidir” dedi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.