Sosyal medya kullanma teknikleri

Brand Academy Day’de sona yaklaşırken…

21.11.2015 - 16:43 | MediaCat

Sosyal medya kullanma teknikleri

Brand Week Istanbul’un üniversite öğrencilerini ağırladığı ve marka hikâyelerinin bu markaları yaratanlar tarafından paylaşıldığı son günü Brand Academy Day’in son oturumlarına sırasıyla Plasenta Conversation Agency ve Vodafone Arena’nın yaratıcıları konuk oldu.

“Data’nın büyüklüğü değil işlevi önemli”

Kafa ekibinden sonra sahneyi bir diğer eğlenceli ekip, Plasenta Conversation Agency devraldı. Plasenta Kurucusu Cem Batu, Genel Müdür Mehmet Bali ve “Conversation Manager” Erinç Kargan Brand Academy Day katılımcılarına verinin yaratıcılığa nasıl temel olduğuna dair bazı ipuçları sundular.

Sosyal medya kullanma teknikleri

İletişime yön verecek anlamlı içgörünün tek bir Tweet’ten bile süzülebileceğini örneklerle gösteren ekip büyük veri kavramının bu açıdan yanlış anlaşılmaması gerektiğini, öte yandan bugün milyonlarca paylaşım analizinin hem yaratıcı uygulama hem de medya verimliliği açısından önemli olduğunu anlattı. Ekip işin “listening” kısmındaki iki sürecinde, konuşmaya dahil olma ve marka hakkında konuşturmayı artırma süreci ve içgörü oluşturma ve bunu pazarlama aksiyonuna çevirme sürecinde neler yapıldığını öğrencilerle paylaştı.

Rihanna yerine Süleyman Saba’yı tercih edenlere adanmış bir oturum

Brand Academy Day’de Vodafone Türkiye Sportif Pazarlama Müdürü Kerem Karacasulu ve Tribal Worldwide Istanbul Genel Müdürü Ömür Kula Çapan, bir araya gelerek Vodafone Arena’nın -halk arasındaki tabiriyle Stat Abi’nin- hikâyesini sundular. Hatırlatmadan geçmeyelim; Vodafone Arena 15 yıla yayılan, 15 milyon dolarlık bir sponsorluk anlaşması olması itibarıyla Türkiye spor tarihinin en hacimli sponsorluk anlaşması. Beş sene boyunca formanın sponsorluğunu, 15 sene boyunca stadın isim hakkına sahip olmayı içinde barındırıyor.

Sosyal medya kullanma teknikleri

Kula Çapan’ın “parayı umursamayan, belki bizi sponsor olarak önemsemeyecek bir taraftar grubu” olarak tarif ettiği Beşiktaş taraftarlarını dikkate alarak başlayan kampanya, dört aşamadan oluştu:

  1. Vodafone Arena yükseliyor yani inşaat başlıyor.
  2. Forma sponsorluğuna geçiş.
  3. Taraftarın ana sponsor haline gelişi ve takım destek platformunun oluşturulması.
  4. Vodafone Arena’nın açılışı ve başta Beşiktaşlılar olmak üzere tüm Türkiye’ye kabul ettirilmesi.

Pembe olmayan bir dünya

“Taraftarların elinden statlarını aldık. Dolayısıyla çok da pembe bir dünya değildi, başlangıç yaptığımız yer.” şeklinde özetledi Karacasulu, inşaatın başlangıç sürecini. Dolayısıyla kurgulanan ön iletişimde stat olmasa bile taraftarların seslerini duyulabilir kılmak ve Beşiktaşlı bireylerin kitlesel olarak hareket etmesini olanaklı kılmak gibi unsurlar tercih edildi.

Ömür Kula Çapan’ın sözleriyle “Sosyal medyayı bir stat olarak kurgulama hikâyesi de böyle başladı.” Sahneyi paylaşan ikili, bu projenin başarılı olmasının, aynı zamanda Vodafone’un forma sponsorluğuna taraftarın gözünde hak kazanmış olması anlamına geldiğini belirtirken, projenin tüm yaratıcılığıyla devam edeceğini ifade ettiler.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.