Sosyal medya en çok kimleri konuşuyor?

Sosyal medyanın önemi, markalar tarafından artık kesinlikle kabul görüyor. Peki kendi kişisel markalarına sahip ünlüler, bu yeni olgunun neresinde duruyorlar? Sosyal medyada en çok konuşulan ünlüleri mercek altına alan Medya Takip Merkezi (MTM), bu araştırmasının raporunu yayınladı. İşte sosyal alemin en popülerleri…

11.11.2011 - 00:00 | MediaCat

Sosyal medyanın önemi, markalar tarafından artık kesinlikle kabul görüyor. Peki kendi kişisel markalarına sahip ünlüler, bu yeni olgunun neresinde duruyorlar? Sosyal medyada en çok konuşulan ünlüleri mercek altına alan Medya Takip Merkezi (MTM), bu araştırmasının raporunu yayınladı. İşte sosyal alemin en popülerleri…

Sosyal medyanın önemi ve popülerliği gün geçtikçe artıyor. Kullanıcıların düşünce ve taleplerini özgürce paylaşmalarını sağlayan mecra, hayranları ile iletişim kurmak isteyen sanatçılar için de bulunmaz bir fırsat sunuyor. Birçok sanatçı ve ünlü isim facebook, twitter, friendfeed hesapları üzerinden albüm tanıtımları yapmakta, konserlerini duyurmakta, hatta hayranlarına iletiler göndermekte ve bu yolla da gündemde kalabilmekteler. Sosyal alemin bu gücünden yola çıkan Medya Takip Merkezi (MTM), mecranın en gündemdeki isimlerini araştırdı.

Facebook, Twitter, Friendfeed, Ekşi sözlük, Youtube gibi pek çok sosyal ağı inceleyen MTM, sosyal medyada en çok yazılan 50 ünlüyü belirledi. 1 Eylül-25 Ekim 2011 tarihlerini kapsayan araştırma raporuna göre, hakkında en çok konuşulan ünlü Ebru Gündeş oldu. Özellikle Facebook’ta hakkında sıkça yorum/ileti yazılan sanatçının, en gündemde olduğu diğer platformlar ise sırasıyla, Twitter, Youtube ve Ekşi Sözlük.

Sosyal medyada en popüler olan bir diğer ünlü ise Sezen Aksu. Minik Serçe’nin en çok konuşulduğu sosyal ağlar ise Facebook başta olmak üzere Twitter, Ekşi Sözlük ve Frienfeed oldular.

Sosyal medyanın en çok konuşulan üçüncü ismi ise Ajda Pekkan. Sanatçının hakkında en çok yorum/paylaşımın yapıldığı platform, Facebook oldu.

Sosyal medyada adı en fazla geçen diğer ünlüler ise sırasıyla Cem Yılmaz, Serdar Ortaç, İbrahim Tatlıses, Hadise, Teoman, Demet Akalın, Sibel Can, Gülben Ergen, İsmail YK, Ferhat Göçer, Hülya Avşar ve Hilal Cebeci oldular.

Sosyal medyanın en popüler ünlüleri
Ebru Gündeş 8.517 (Fısıltı adedi)
Sezen Aksu 6.973
Ajda Pekkan 6.675
Cem Yılmaz 6.615
Serdar Ortaç 6.613
İbrahim Tatlıses 6.599
Hadise 6.510
Teoman 6.296
Demet Akalın 6.086
Sibel Can 5.930
Gülben Ergen 5.819
İsmail YK 5.681
Ferhat Göçer 5.554
Hülya Avşar 5.150
Hilal Cebeci 4.983
Orhan Gencebay 4.973
Yıldız Tilbe 4.938
Seda Sayan 4.868
Mahsun Kırmızıgül 4.656
Muazzez Ersoy 4.417
Ayşe Özyılmazel 4.203
Türkan Şoray 4.073
Alişan 3.973
Okan Bayülgen 3.529
Yılmaz Erdoğan 3.123

Twitter’ın en popülerleri
Medya Takip Merkezi’nin aynı döneme ilişkin raporuna göre Twitter’ın, en çok konuşulan ünlüleri de belirlendi. Buna göre, 2.184 ileti ile liderliği Sezen Aksu alırken, 2.135 ileti ile Ajda Pekkan onu izledi. Panpiş iletileri ile çokça gündemde kalmayı başaran Hilal Cebeci ise Twitter’da hakkında en çok ileti/yorum yazılan üçüncü isim oldu.

Facebook’un üç popüler ismi
Yaklaşık 30 milyon kullanıcıyla Türkiye’nin en popüler sosyal ağı olan Facebook’un en çok konuşulanlar listesinde, 7.261 ileti ile Ebru Gündeş ilk sırada yer aldı. Gündeş’i 4.618 ileti ile İbrahim Tatlıses, 4.577 ileti ile Cem Yılmaz ve 4.342 ileti ile Sibel Can izlediler.

Ekşisözlük’te hakkında en çok yorum yapılan sanatçılar
Araştırma süresi kapsamında, bir diğer popüler sosyal ağ Ekşi Sözlük’te en çok konuşulan isim 749 ileti/yazı ile Hadise oldu. Hadise’yi 339 ileti ile Hilal Cebeci ve 274 ileti ile Sezen Aksu takip ettiler.

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.