Sosyal medya cinsel hayatı öldürüyor

Bilimsel sonuçlar akıllı telefon kullanımının libidoyu düşürdüğünü gösteriyor.

26.11.2013 - 10:13 | Ali Kuru

Bilimsel sonuçlar akıllı telefon kullanımının libidoyu düşürdüğünü gösteriyor.

Dünyanın en eski ve saygıdeğer tıp dergilerinden birisi olan The Lancet‘de bugün yayınlanan bilimsel bir makalenin sonuçları, İngilizlerin seks yapma oranlarında gözlemlenen düşüşü akıllı telefon kullanımındaki artışa bağlıyor. Makale, Facebook ve Twitter gibi sosyal ağların ve e-postaların yatak odalarına kadar sokulabilmesine izin veren telefonların cinsel soğukluğa neden olduğunu söylüyor.

Makaleye konu olan araştırmada Birleşik Krallık‘ın İngiltere, İskoçya ve Galler bölgelerinde yaşayan 15 binin üzerinde (6293 erkek ve 8869 kadın) katılımcıya ulaşılmış. Yaşları 16 ile 44 arasında değişen bu katılımcı grubu üzerinde gerçekleştirilen çalışmada, bir ay içindeki cinsel birliktelik genel ortalamasının 5’in altında olduğu sonucuna ulaşılmış (erkekler için 4,9; kadınlar için 4,8).

Araştırmanın yürütücüsü, University College London öğretim üyesi Dr. Catherine H. Mercer, ulusal libidodaki düşüşü ‘modern teknolojiler’e bağlıyor. The Drum‘a konuşan Dr. Mercer, “İnsanlar tablet bilgisayarlarını ve akıllı telefonlarını yatak odalarına taşıyor ve Facebook’a, Twitter’a erişmek, e-postalarını cevaplamak için kullanıyorlar” diyor.

Kaynak: The Drum, Orijinal Makale: DOi: S0140-6736(13)62035-8

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.