MediaCat

Sony oyun geliştiricisi Bungie’yi satın alıyor

İşlem 3,6 milyar dolar karşılığında gerçekleşecek.

Sony oyun geliştiricisi Bungie’yi satın alıyor

Sony, popüler Destiny ve Halo serilerinin arkasındaki ABD merkezli video oyun geliştiricisi Bungie’yi 3,6 milyar dolar karşılığında satın alıyor.

Pazartesi günü Sony Interactive Entertainment tarafından duyurulan anlaşma, iki hafta önce Microsoft’un Activision Blizzard’ı ve Take-Two Interactive’in Zynga’yı satın almasının ardından bu ay sektörden gelen üçüncü büyük el değiştirme haberi oldu.

Sony, düzenli olarak çeşitli video oyun stüdyolarını bünyesine katıyor olsa da Bungie’nin son on yılın en büyüğü olduğu söylenebilir. Japon eğlence ve teknoloji devi, Naughty Dog ve Guerrilla Games için yaptığı gibi, aldığı stüdyoları pazarlama ve geliştirme kaynaklarıyla ileriye taşıyor. Sony ayrıca Fortnite’ın yapımcısı Epic Games Inc. gibi bazı büyük oyun şirketlerinin de azınlık hissesine sahip. Son yıllarda şirket, 2019’da Burbank, Kaliforniya merkezli Insomniac Games ve Finlandiya’nın Housemarque’ı gibi bazı küçük satınalmalar da yaptı. Amacı PlayStation’a özel kitaplıklarını güçlendirmek ve video oyun pastasından daha büyük pay almak olan Sony’nin hamlesinin onu rakipleri arasında nasıl bir konuma taşıyacağını zamanla göreceğiz.

Anlaşma kapandıktan sonra Bungie, Sony Interactive Entertainment’ın bağımsız bir yan kuruluşu olacak ve Bungie’nin şu anki CEO’su Pete Parsons tarafından yönetilmeye devam edecek.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.