Sodexo’da online yemek siparişi dönemi

Markanın yeni hizmeti önümüzdeki ay devreye girecek.

22.08.2019 - 16:15 | Sencer Uçar

AA muhabirinin yemek kartı sektörü ve sektöründeki değişime ilişkin sorularını yanıtlayan Sodexo Türkiye CEO’su Eda Uluca Özcan, gelecek ay online yemek siparişi hizmetini başlatacakları bilgisini paylaştı.

Sodexo Plus uygulamasını geliştirdiklerini belirten Uluca Özcan, “Eylül ayından itibaren, Sodexo yemek kartı kullanıcıları, 4 bin 500 üye işyerinden, kendi uygulamamız üzerinden online yemek siparişi verebilecek” dedi.

33 milyon çalışanın olduğu Türkiye’de yemek kartı sektörünün son dönemde dönüşüm sürecinde olduğunu söyleyen Uluca Özcan, “Eskiden kağıt yemek çekleri vardı, sonra karta dönüştü. Şimdi de kartların yavaş yavaş ortadan kalktığı, mobil ödemelerin yaygınlaştığı bir döneme giriyoruz. Artık, yemek kartları daha dijital. Çağa ayak uyduran ve özellikle çalışanın hayatını kolaylaştıracak dijital çözümler oldukça ön planda. Mobil ödeme, mobil uygulama, tüketici platformları, mobil uygulama üzerinden yönetilebilen harcadıkça kazandıran ödül programları vb… Biz de Sodexo olarak, dijital çözümler geliştirerek çalışan deneyimini en iyi hale getirmek için çalışıyoruz. Hedefimiz, önümüzdeki üç yıl içerisinde tüm işlemleri dijital platform üzerine taşımak. En iyi platformu kurmak istiyoruz.” diye konuştu.

4 milyon çalışan yemek kartından faydalanıyor

Sodexo Türkiye CEO’su Eda Uluca Özcan

Türkiye’de yemek kartı sektörünün her geçen yıl büyüdüğünü ve yeni düzenlemelerle sektörün önünün açıldığını söyleyen Uluca Özcan, Sodexo olarak 1 milyondan fazla müşterilerinin olduğunu, pazar paylarının ise yüzde 27 seviyesine ulaştığı bilgisini paylaştı. Uluca Özcan, Türkiye’de 20 bin şirketle çalıştıklarını söyleyerek, “Yemek kartı organizasyonunun esnafa çok ciddi faydaları var. Çalışanlar şirket dışına yemeğe gidince, piyasada özellikle küçük esnafın müşteri potansiyeli artıyor. Çalışanlar açısından da yemek tüketiminde çeşitli tercih olanağı sunuyor. Hep aynı yerde, aynı yemekleri tüketmek zorunda kalmıyorlar. Çalışanlar memnun olunca şirketler de memnun oluyor. Türkiye’de bir personelin bir öğünde ortalama yemek harcaması 20 lira 90 kuruş. Devlet şu an personel başına günlük 20,52 lira vergiden düşme avantajı sağlıyor.” dedi.

“Yeni hukuki düzenlemelerden memnunuz”

Hiç yemek kartı hizmeti almamış firmalara ulaşmanın en büyük amaçları olduğunu söyleyen Uluca Özcan, “Bu sene Ticaret Bakanlığının getirdiği hukuki düzenlemeyle komisyon oranı yüzde 6 olarak belirlendi ve POS masraflarının yemek kartı firmaları tarafından karşılanacağı tebliğ edildi. Restoranlar ve üye işyerleri açısından bu ciddi bir yarar sağladı. Şirketler herhangi bir indirim talep edemiyorlar çünkü zaten vergiden düşüyorlar. Bu hukuki düzenleme tamamen üye işyerlerini koruyor. Biz hukuki çerçevenin net olarak belirlenmesinden dolayı memnun olduk. Ayrıca yemek kartı kullanımıyla kayıt dışı harcamalar kayıt altına alınıyor.” diye konuştu.

“2019’da sektörde çift haneli büyüme beklentimiz var”

Yemek kartı sektöründe sene sonu itibarıyla çift haneli büyüme beklentilerinin olduğunu belirten Uluca Özcan, bu artışta enflasyon artışının önemli bir etkisi olacağını kaydetti.

Dijitalleşme noktasında çok ciddi atılımlar yaptıklarına dikkati çeken Uluca Özcan, “Hukuki düzenlemenin en büyük yararı, dijital altyapıya yatırımın artması oldu. Sodexo olarak 2019 yılında yeni bir online uygulamamız devreye giriyor. Artık Sodexo kartınızla  işyerinize restoranlardan online olarak sipariş verebileceksiniz. 17 Haziran’da pilot uygulamamız Sodexoplus.com adresinde İstanbul’un bazı bölgelerinde başladı. Eylül ayı itibarıyla İstanbul’un tümünde ve Türkiye’nin belli bölgelerinde faaliyete geçeceğiz. Yaklaşık 4 bin 500 üye işyerimizden online olarak sipariş verebiliyor olacaksınız. Şu an halihazırda çalışan uygulamalarda yemek kartlarıyla ödeme yapabiliyorsunuz. Bizim uygulamamızla online ödeme yapabileceksiniz, yani kart kullanımına gerek kalmayacak. Misket programıyla her alışverişe yüzde 10 para puan veriyoruz. Müşteri tanımlama sistemimizle yemek tüketim tercihlerine özel kampanyalar üreteceğiz.” diye konuştu.

“Kreş Kart konusunda görev almaya hazırız”

Türkiye’de 250’den fazla kadın çalışana sahip firmaların kreş açma zorunluluklarının bulunduğuna dikkat çeken Uluca Özcan, “Devletin çalışan annelere bir kreş yardımı söz konusu. Fakat tüm şirketlerin kreş açma gibi bir olanağı bulunmuyor. Aynı yemek sektöründe olduğu gibi bir kreş kart olsa, anneler istedikleri kreşe bu kartlar vasıtasıyla çocuklarını kaydettirse, daha tercih edilebilir bir sistem inşa edebiliriz. Ankara’da bu konuda girişimlerimiz var. Kanunda ek bir madde çıkma konusunda tavsiyelerimizi verdik. Bu konuda Sodexo olarak öncü olmaya hazırız.” dedi.

Kaynak: AA

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.